Ptaszorowate, ryby latające
Ptaszorowate, ryby latające (Exocoetidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu belonokształtnych, do której zaliczamy około 67 gatunków w 8 rodzajach.
Wygląd
Cechą charakterystyczną tych ryb są długie, silnie umięśnione płetwy piersiowe, czasem także brzuszne. Dolny płat płetwy ogonowej jest nieco dłuższy. Taka budowa umożliwia tym rybom lot ślizgowy w powietrzu. Otwór gębowy jest mały. Ciało pokrywają dość duże łuski.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Exocoetus volitans
Ptaszor, ptaszor jaskółczy (Exocoetus volitans) to ryba z rodziny ryb latających. Ryba ta ma długie, silnie umięśnione płetwy piersiowe. Taka budowa umożliwia ptaszorowi lot ślizgowy
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.

Inne gatunki
- Cheilopogon cyanopterus
- Cheilopogon dorsomacula
- Cheilopogon exsiliens
- Cheilopogon furcatus
- wylotek (Cheilopogon heterurus)
- Cheilopogon melanurus
- Cheilopogon milleri
- Cheilopogon nigricans
- Cheilopogon papilio
- Cheilopogon pinnatibarbatus
- Cheilopogon rapanouiensis
- Cheilopogon xenopterus
- Cypselurus callopterus
- Cypselurus comatus
- Exocoetus obtusirostris
- Exocoetus peruvianus
- Fodiator acutus
- Fodiator rostratus
- Hirundichthys affinis
- Hirundichthys marginatus
- Hirundichthys rondeletii
- Hirundichthys speculiger
- Hirundichthys volador
- Parexocoetus hillianus
- Prognichthys gibbifrons
- Prognichthys glaphyrae
- Prognichthys occidentalis
- Prognichthys sealei
- Prognichthys tringa
Występowanie i środowisko
Ryby latające występują w tropikalnych i subtropikalnych morzach całego świata. Zdarza si, że ławice tych ryb pojawiają się w chłodniejszych rejonach (północna Europa). Największa różnorodność gatunków występuje w Pacyfiku. Wylotek występuje w Morzu Śródziemnym.
Tryb życia i zachowanie
Ryby te potrafią latać lotem ślizgowym nad powierzchnią wody. Ryby te zrywają się do lotu podczas ucieczki przed drapieżcami. Ryby te żyją zwykle 1-2 lata.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi około 14-50 cm. Ciężar ciała waha się od 25 g do 1 kg.
Rozmnażanie
Ikra jest pelagiczna.
Pożywienie
Ryby latające zjadają skorupiaki planktonowe.
Ciekawostki
Faza lotu ślizgowego może trwać 30 s. W tym czasie ryba może pokonać w powietrzu nawet 200 m. Maksymalna zanotowana wysokość lotu to 12 m nad powierzchnią wody.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Stanislav Frank - Wielki Atlas Ryb, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne 1980
- red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer - Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
- John Dawes - Ryby, fakty o zwierzętach świata, ISBN 978-83-7073-585-2, Multico Oficyna Wydawnicza 2005
- Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik - Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
Jadowite ryby

Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata

Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?
© medianauka.pl, 2019-07-04, RODZ-939