Ptaszorowate, ryby latające

Ptaszorowate, ryby latające (Exocoetidae) to rodzina ryb kostnoszkieletowych z rzędu belonokształtnych, do której zaliczamy około 67 gatunków w 8 rodzajach.

Cechą charakterystyczną tych ryb są długie, silnie umięśnione płetwy piersiowe, czasem także brzuszne. Dolny płat płetwy ogonowej jest nieco dłuższy. Taka budowa umożliwia tym rybom lot ślizgowy w powietrzu. Otwór gębowy jest mały. Ciało pokrywają dość duże łuski.

Występowanie i środowisko

Ryby latające występują w tropikalnych i subtropikalnych morzach całego świata. Zdarza si, że ławice tych ryb pojawiają się w chłodniejszych rejonach (północna Europa). Największa różnorodność gatunków występuje w Pacyfiku. Wylotek występuje w Morzu Śródziemnym.

Tryb życia i zachowanie

Ryby te potrafią latać lotem ślizgowym nad powierzchnią wody. Ryby te zrywają się do lotu podczas ucieczki przed drapieżcami. Ryby te żyją zwykle 1-2 lata.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi około 14-50 cm. Ciężar ciała waha się od 25 g do 1 kg.

Rozmnażanie

Ikra jest pelagiczna.

Pożywienie

Ryby latające zjadają skorupiaki planktonowe.

Ciekawostki

Faza lotu ślizgowego może trwać 30 s. W tym czasie ryba może pokonać w powietrzu nawet 200 m. Maksymalna zanotowana wysokość lotu to 12 m nad powierzchnią wody.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki
Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Stanislav Frank — Wielki Atlas Ryb, Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne 1980
  • red. Dr John R. Paxton, Dr William N. Eschmeyer — Encyklopedia Zwierząt - Ryby, ISBN 83-85152-50-4, Elipsa 1994
  • John Dawes — Ryby, fakty o zwierzętach świata, ISBN 978-83-7073-585-2, Multico Oficyna Wydawnicza 2005
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik — Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980

Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?

© medianauka.pl, 2019-07-04, RODZ-939Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.