Rozella białolica

Rozella białolica (Platycercus eximius) to australijska papuga. To bardzo kolorowy ptak. Głowa i pierś oraz kuper są jaskrawoczerwone, na policzkach występuje kontrastująca biała plama. Spód i boki mają kolory od żółtego do zielonego. Wierzch i skrzydła są żółte, zielone i niebieskie z ciemnym kreskowaniem.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Rozella białolica (Platycercus eximius)

© Andrew - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Rozella białolica w naturze występuje we wschodniej części Australii oraz na Nowej Zelandii, gdzie została introdukowana. Można ją spotkać w lasach, na rolniczych obszarach, zwykle w pobliżu wody.

Tryb życia i zachowanie

Papuga ta żyje przeciętnie 15 lat.

Morfologia i anatomia

Osiąga długość ciała do 30 cm. Samica ma mniej intensywną czerwień w upierzeniu i mniejszy dziób niż u samce. Ponadto na jej policzkach występuje jasne plamkowanie i szarawe piórka wokół oczu.

Rozmnażanie

Samica składa 4-9 jaj, które wysiaduje przez 18-21 dni.

Ochrona i zagrożenia

Brak danych.



Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku Papuga ta bywa agresywna. Łatwo się oswaja. Znanych jest kilka odmian barwnych, dość rzadkich. są to odmiana czerwona, lutino, białoskrzydła, pastelowa, rubino, izabelowata.
Rodzaj klatki i wyposażenie
RozmnażanieŁatwo się rozmnaża. Budka lęgowa powinna mieć wysokość 50 cm i podstawę kwadratową o boku długości 20 cm. Otwór wejściowy - 6 cm średnicy. Podczas wysiadywania jaj to samiec karmi samicę.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki ptaków


Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2018-10-31, GAT-7016




©® Media Nauka 2008-2023 r.