Spis treści:
Papugi wschodnie
Papugi wschodnie (Psittaculidae) to rodzina ptaków papugowych, do której zaliczamy 189 gatunków (w tym 10 wymarłych).
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Psittacula derbiana
Aleksandretta chińska (Psittacula derbiana) to gatunek azjatyckiej papugi. Dymorfizm płciowy nie jest wyraźny. Papuga ta ma dużą głowę i długi ogon. Z wierzchu ptak jest zielony, zielone są również skrzydła.

Psittacula himalayana
Aleksandretta himalajska (Psittacula himalayana) to gatunek papugi wschodniej. Głowa czarna. Reszta upierzenia zielona poza żółtawym końcem ogona i czerwoną plamą na skrzydłach u samców. Skrzydła i wierzch ciemniejsze.

Psittacula krameri
Aleksandretta obrożna (Psittacula krameri) to gatunek papugi z Indii, dość często spotykany w hodowlach. Brak dymorfizmu płciowego, poza różnicami w ubarwieniu głowy i szyi. Gatunek nominatywny jest zielony z ciemną obrożą.

Psittacula alexandri
Aleksandretta różana (Psittacula alexandri) to gatunek papugi wschodniej. Głowa szaroniebieska z czarną linią między oczami. Gardło czarne, pierś różowa. Ogon niebiesko-zielony. Reszta upierzenia zielona.

Psittacula cyanocephala
Aleksandretta śliwogłowa (Psittacula cyanocephala) to gatunek papugi. Samiec ma fioletowoczerwoną głowę i plamy na skrzydłach w tym samym kolorze. Poza tym upierzenie jest zielone.

Psittacula eupatria
Aleksandretta większa (Psittacula eupatria) to gatunek papugi o zielonym upierzeniu z czarno-różową obrożą na szyi. Kark i policzki mają niebieskawy odcień. Charakterystyczne są też czerwonawe plamy na skrzydłach.

Lorius domicella
Dama czerwonobrzucha (Lorius domicella) to gatunek papugi wschodniej. Upierzenie ciała czerwone, skrzydeł - zielone. Na głowie czarna czapeczka. Wokół oczu szara plama. Dziób pomarańczowy.

Lorius garrulus
Dama gwarliwa (Lorius garrulus) to gatunek papugi wschodniej. Upierzenie ciała czerwone, skrzydeł - purpurowo-zielone, lotki i sterówki ciemne. Na plecach żółta plama.

Lorius lory
Dama niebieskobrzucha (Lorius lory) to gatunek ptaka z rodziny papug wschodnich. Upierzenie niebiesko-czerwone, skrzydła zielone z brązowym przyprószeniem. Ogon czewono-niebieski.

Cyclopsitta diophthalma
Figówka zmienna (Cyclopsitta diophthalma) to gatunek papugi wschodniej. Upierzenie zmienne, w przeważającej części zielone z czerwonymi, żółtymi i niebieskimi plamami na głowie i skrzydłach.

Aprosmictus erythropterus
Krasnopiórka czerwonoskrzydła (Aprosmictus erythropterus) to gatunek ptaka z rodziny papug wschodnich. Upierzenie zielone, skrzydła ciemnozielone z dużą, czerwoną plamą. Dziób różowawy.

Polytelis swainsonii
Księżniczka tarczowa (Polytelis swainsonii) to gatunek papugi wschodniej. Upierzenie w dużej części zielone. Czoło, gardło żółte u samca. Pod żółtą plamą na gardle czerwona opaska.

Polytelis alexandrae
Księżniczka wspaniała (Polytelis alexandrae) to gatunek papugi wschodniej. Upierzenie w dużej części zielone, także żółtawe. Śliniak różowy, dziób czerwonawy. Wierzch głowy niebieskawy. Lotki różnobarwne.

Chalcopsitta atra
Lora czarna (Chalcopsitta atra) to gatunek papugi o czarnym upierzeniu z żółto-brązowym lub żółto-czerwonym ogonem. Nogi i dziób są czarne.

Pseudeos fuscata
Lora moręgowana (Pseudeos fuscata) to gatunek papugi wschodniej o niezwykłym upierzeniu. Upierzenie pomarańczowo-czarne w pasy, pręgi. Nogi czarne, dziób pomarańczowy.

Chalcopsitta duivenbodei
Lora oliwkowa (Chalcopsitta duivenbodei) to gatunek papugi o brązowo-żółtym, oliwkowym upierzeniu. Nogi i dziób są czarne. Czoło i obszar wokół nasady dzioba żółtawe.

Pseudeos cardinalis
Lora szkarłatna (Pseudeos cardinalis) to gatunek papugi wschodniej i czerwonym upierzeniu, z brązową częścią twarzową i skrzydłami. Dziób ciemnożółty, nogi czarne.

Vini solitarius
Loreczka pustelnicza (Vini solitarius) to gatunek papugi wschodniej o barwnym upierzeniu. Głowa z wierzchu czarna, kark zielony, skrzydła także, pierś i głowa od wysokości oczu - czerwone. Część brzuszna - czarna.

Trichoglossus haematodus
Lorysa górska to bardzo kolorowa papuga pochodząca z Australii i okolicznych wysp, biorąca znaczący udział w zapylaniu roślin. Wierzch ciała i spód zielony, podgardle niebiesko-czerwone. Na skrzydłach niebieskie i czerwone pióra.

Eos bornea
Karmazynka to papuga z podrodziny lor o jaskrawo-czerwonym upierzeniu. Pochodzi z Indonezji. Ma język przystosowany do pobierania nektaru z kwiatów. Dziób pomarańczowy, mocno zakrzywiony.

Trichoglossus moluccanus
Lorysa tęczowa to bardzo kolorowa papuga z podrodziny lor. Ma niebieską głowę, wierzch ciała i ogon zielony, spód niebieski, pierś pomarańczowo-żółta, dziób czerwonawy.

Saudareos ornatus
Lorysa ozdobna (Saudareos ornatus) to gatunek papugi wschodniej. Upierzenie ciała zielone. Głowa z wierzchu ciemna, wokół oczu czarna, pokrywy policzkowe, gardło czerwone. Pierś czerwona, ciemno prążkowana.

Glossopsitta concinna
Lorysa piżmowa (Glossopsitta concinna) to gatunek wschodniej papugi o zielonym upierzeniu z czerwoną plamą za okiem i na czole, żółtawą po bokach, niebieskawym nalotem nad okiem.

Neopsephotus bourkii
Łąkówka liliowa (Neopsephotus bourkii) to gatunek papugi wschodniej o liliowym, różowawym upierzeniu. Kuper, część skrzydeł i ogona żółtawe. Pióra na skrzydłach ciemne z jasnym skrajem.

Neophema pulchella
Łąkówka turkusowa (Neophema pulchella) to gatunek australijskiej papugi. Upierzenie głowy i wierzchu oraz skrzydeł niebiesko-zielone. Spód żółtawy, u samicy bardziej zielony. Samiec ma czerwone plamy na skrzydłach.

Neophema splendida
Łąkówka wspaniała (Neophema splendida) to gatunek papugi wschodniej o niebiesko-brudnozielonym upierzeniu, czerwonym śliniaku u samca i żółtym spodzie. Dziób czarny.

Cyanoramphus novaezelandiae
Modrolotka czerwonoczelna (Cyanoramphus novaezelandiae) to gatunek papugi wschodniej. Upierzenie zielone z niebieskimi lotkami, czerwoną plamą na czole i za okiem.

Cyanoramphus unicolor
Modrolotka zielona (Cyanoramphus unicolor) to gatunek papugi wschodniej. Upierzenie zielone z niebieskimi lotkami.

Cyanoramphus auriceps
Modrolotka żółtoczapkowa (Cyanoramphus auriceps) to gatunek papugi wschodniej. Upierzenie zielone z niebieskimi lotkami, żółtą czapeczką na głowie, czerwoną plamą nad dziobem i żółtą za okiem.

Agapornis personatus
Nierozłączka czarnogłowa (Agapornis personatus) to gatunek papugi. Głowa ma ciemne upierzenie, wokół oczu występuje biała obwódka, szyja żółta, dziób czerwony, reszta zielona.

Agapornis taranta
Nierozłączka czarnoskrzydła (Agapornis taranta) to gatunek papugi z rodziny papug wschodnich. Upierzenie w większości zielone. Na czole czerwona plama. Część piór na skrzydłach jest czarna.

Agapornis roseicollis
Nierozłączka czerwonoczelna (Agapornis roseicollis) to gatunek papugi, spotykanej często w hodowli. Dziób jest żółty. Upierzenie zielonkawe z niebieskim ogonem, lica i czoło są brzoskwiniowoczerwone.

Agapornis lilianae
Nierozłączka krasnogłowa (Agapornis lilianae) to gatunek papugi z rodziny papug wschodnich. Upierzenie z wierzchu i spodu zielone, głowa i pierś pomarańczowe. Dziób czerwony.

Agapornis fischeri
Nierozłączka Fischera to piękna papuga z podrodziny papug właściwych pochodząca z Tanzanii. Wierzch ciała jest zielony, spód - jasnozielony, dziób i głowa są czerwone, szyja oraz pierś - pomarańczowe, pokrywy nadogonowe są ultramarynowe.

Melopsittacus undulatus
Papużka falista (Melopsittacus undulatus) to gatunek najbardziej popularnej papugi hodowanej w domach. Brak dymorfizmu płciowego w upierzeniu. Samica ma szarą woskówkę, samiec niebieską. Przez podgardle przechodzi rząd ciemnych korali.

Lathamus discolor
Papużka ostrosterna (Lathamus discolor) to gatunek papugi wschodniej. Upierzenie zielone z czerwonymi plamami na czole i gardle, z żółtawym obrzeżeniem tych plam. Lotki ciemne, sterówki również, ostro zakończone.

Platycercus eximius
Rozella białolica (Platycercus eximius) to australijska papuga. To bardzo kolorowy ptak. Głowa i pierś oraz kuper są jaskrawoczerwone, na policzkach występuje kontrastująca biała plama. Spód i boki mają kolory od żółtego do zielonego.

Barnardius zonarius
Rozella czarnogłowa to piękna papuga australijska zamieszkująca obszary porośnięte luźno drzewami. To piękna papuga o zielonym ubarwieniu za wyjątkiem czarnej głowy i niebieskiego ogona. Samiec i samica mają podobne ubarwienie.

Platycercus elegans
Rozella królewska (Platycercus elegans) to gatunek papugi o intensywnie czerwonym upierzeniu na głowie, szyi, piersi oraz podbrzuszu, niebieskim na policzkach, skrzydłach i ogonie. To jedna z najbardziej popularnych papug hodowlanych.

Platycercus icterotis
Rozella żółtolica (Platycercus icterotis) to gatunek ptaka z rodziny papug wschodnich. Głowa, szyja i spód czerwone poza żółtą plamą na policzkach. Wierzch zielonkawy z fioletowymi przebarwieniami u samicy, zaś wielobarwny u samca.

Psittrichas fulgidus
Sępica (Psittrichas fulgidus) to gatunek ptaka z rodziny papug wschodnich. To papuga o nietypowym wyglądzie. Upierzenie czarne poza czerwonym spodem i częścią lotek. Część twarzowa głowy nieopierzona, czarna.

Alisterus scapularis
Szkarłatka królewska to piękna papuga pochodząca z Australii. Występuje tu dymorfizm płciowy, przejawiający się różnym ubarwieniem piór. W ubarwieniu przeważa kolor czerwony i zielony.

Psephotellus dissimilis
Świergotka czarnogłowa (Psephotellus dissimilis) to gatunek papugi wschodniej. Samiec o turkusowym upierzeniu z czarną głową do wysokości oczu, ciemnymi, brązowymi plecami i częścią skrzydeł, na których znajduje się też duża, żółta plama.

Psephotus haematonotus
Świergotka seledynowa to papuga pochodząca z Australii o wyraźnie zaznaczonym dymorfizmie płciowym, często hodowana w domach. Samiec ma kolorowe upierzenie z czerwonymi plecami, samice są szare z seledynowym odcieniem, bardziej matowe.

Loriculus vernalis
Zwisogłówka wiosenna (Loriculus vernalis) to gatunek papugi wschodniej o zielonym upierzeniu, z czerwonym kuprem. Tęczówka oka jasna. Dziób pomarańczowy.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.














































Inne gatunki
- nierozłączka siwogłowa (Agapornis canus)
- nierozłączka czarnolica (Agapornis nigrigenis)
- nierozłączka czerwonogłowa (Agapornis pullarius)
- nierozłączka obrożna (Agapornis swindernianus)
- szkarłatka niebieskogrzbieta (Alisterus amboinensis)
- szkarłatka żółtoskrzydła (Alisterus chloropterus)
- krasnopiórka timorska (Aprosmictus jonquillaceus)
- kusogonka (Bolbopsittacus lunulatus)
- lora zielona (Chalcopsitta scintillata)
- lorika malutka (Charminetta wilhelminae)
- lorika ostrosterna (Charmosyna josefinae)
- lorika kreskowana (Charmosyna multistriata)
- lorika długosterna (Charmosyna papou)
- lorika ognista (Charmosynopsis pulchella)
- lorika szmaragdowa (Charmosynopsis toxopei)
- papuzica seszelska (Coracopsis barklyi)
- papuzica mała (Coracopsis nigra)
- papuzica duża (Coracopsis vasa)
- modrolotka kozia (Cyanoramphus cookii)
- modrolotka szmaragdowa (Cyanoramphus forbesi)
- modrolotka mała (Cyanoramphus malherbi)
- modrolotka żółtawa (Cyanoramphus saisseti)
- modrolotka brązowogłowa (Cyanoramphus ulietanus)
- modrolotka czarnoczelna (Cyanoramphus zealandicus)
- figówka czarnolica (Cyclopsitta gulielmitertii)
- figówka maskowa (Cyclopsitta melanogenia)
- figówka czarnoczelna (Cyclopsitta nigrifrons)
- barwnica pacyficzna (Eclectus infectus)
- barwnica (zwyczajna) (Eclectus roratus)
- lorysa czarnoskrzydła (Eos cyanogenia)
- lorysa przepasana (Eos histrio)
- lorysa kreskowana (Eos reticulata)
- lorysa mała (Eos semilarvata)
- lorysa modrobrzucha (Eos squamata)
- modrolotka czubata (Eunymphicus cornutus)
- modrolotka zielonoczuba (Eunymphicus uvaeensis)
- śpiewaczka krasnogłowa (Geoffroyus geoffroyi)
- śpiewaczka żółtogłowa (Geoffroyus heteroclitus)
- śpiewaczka zielonogłowa (Geoffroyus simplex)
- lorysa czarnodzioba (Glossoptilus goldiei)
- lorika krasnolica (Hypocharmosyna placentis)
- lorika czerwonoczelna (Hypocharmosyna rubronotata)
- papuga maurytyjska (Lophopsittacus mauritianus)
- zwisogłówka molucka (Loriculus amabilis)
- zwisogłówka złotoczelna (Loriculus aurantiifrons)
- zwisogłówka złotawa (Loriculus beryllinus)
- zwisogłówka czerwonorzytna (Loriculus catamene)
- zwisogłówka zielona (Loriculus exilis)
- zwisogłówka zbroczona (Loriculus flosculus)
- zwisogłówka koroniasta (Loriculus galgulus)
- zwisogłówka czerwonoczelna (Loriculus philippensis)
- zwisogłówka żółtogardła (Loriculus pusillus)
- zwisogłówka złotogrzbieta (Loriculus sclateri)
- zwisogłówka diademowa (Loriculus stigmatus)
- zwisogłówka żółtorzytna (Loriculus tener)
- dama białokryza (Lorius albidinucha)
- dama żółtowstęga (Lorius chlorocercus)
- dama fioletowobrzucha (Lorius hypoinochrous)
- papuga maskareńska (Mascarinus mascarinus)
- karłówka górska (Micropsitta bruijnii)
- karłówka zielona (Micropsitta finschii)
- karłówka brązowolica (Micropsitta geelvinkiana)
- karłówka skromna (Micropsitta keiensis)
- karłówka żółtobrzucha (Micropsitta meeki)
- karłówka płowolica (Micropsitta pusio)
- papuga rodrigueska (Necropsittacus rodricanus)
- łąkówka krasnobrzucha (Neophema chrysogaster)
- łąkówka modroskrzydła (Neophema chrysostoma)
- łąkówka modrobrewa (Neophema elegans)
- łąkówka skalna (Neophema petrophila)
- irianka duża (Neopsittacus musschenbroekii)
- irianka mała (Neopsittacus pullicauda)
- świergotka ognistobrzucha (Northiella haematogaster)
- arfakianka (Oreopsittacus arfaki)
- nektarynka złotoucha (Parvipsitta porphyrocephala)
- nektarynka mała (Parvipsitta pusilla)
- papużka trawna (Pezoporus flaviventris)
- papużka żółtobrzucha (Pezoporus occidentalis)
- papużka ziemna (Pezoporus wallicus)
- rozella blada (Platycercus adscitus)
- rozella tasmańska (Platycercus caledonicus)
- rozella żółtawa (Platycercus venustus)
- księżniczka słoneczna (Polytelis anthopeplus)
- listkogonka niebieskoczapkowa (Prioniturus discurus)
- listkogonka duża (Prioniturus flavicans)
- listkogonka zielona (Prioniturus luconensis)
- listkogonka fioletowa (Prioniturus mada)
- listkogonka mindorska (Prioniturus mindorensis)
- listkogonka niebieskolica (Prioniturus montanus)
- listkogonka modrogłowa (Prioniturus platenae)
- listkogonka złotogrzbieta (Prioniturus platurus)
- listkogonka czerwonoczapkowa (Prioniturus verticalis)
- listkogonka uboga (Prioniturus waterstradti)
- fidżyjka ognistobrzucha (Prosopeia personata)
- fidżyjka czerwona (Prosopeia splendens)
- fidżyjka kasztanowata (Prosopeia tabuensis)
- świergotka złotoskrzydła (Psephotellus chrysopterygius)
- świergotka rajska (Psephotellus pulcherrimus)
- świergotka wielobarwna (Psephotellus varius)
- brązogłówka prążkowana (Psittacella brehmii)
- brązogłówka mała (Psittacella madaraszi)
- brązogłówka oliwkowa (Psittacella modesta)
- brązogłówka obrożna (Psittacella picta)
- aleksandretta szara (Psittacula bensoni)
- aleksandretta zielonoszyja (Psittacula calthrapae)
- aleksandretta siwogłowa (Psittacula caniceps)
- aleksandretta seledynowa (Psittacula columboides)
- aleksandretta krótkosterna (Psittacula eques)
- aleksandretta maskareńska (Psittacula exsul)
- aleksandretta szarogłowa (Psittacula finschii)
- aleksandretta długosterna (Psittacula longicauda)
- aleksandretta różowogłowa (Psittacula roseata)
- aleksandretta seszelska (Psittacula wardi)
- figówka tęczowa (Psittaculirostris desmarestii)
- figówka czerwonobroda (Psittaculirostris edwardsii)
- figówka żółtobroda (Psittaculirostris salvadorii)
- nektarynka białooka (Psitteuteles versicolor)
- modrorzytka (Psittinus cyanurus)
- pąsogłówka (Purpureicephalus spurius)
- lorysa falista (Saudareos flavoviridis)
- lorysa krasnogłowa (Saudareos iris)
- lorysa łuskowana (Saudareos johnstoniae)
- papuga czarnokantarowa (Tanygnathus gramineus)
- papuga modroczapkowa (Tanygnathus lucionensis)
- papuga wielkodzioba (Tanygnathus megalorynchos)
- papuga zielona (Tanygnathus sumatranus)
- lorysa timorska (Trichoglossus capistratus)
- lorysa zielonogłowa (Trichoglossus chlorolepidotus)
- lorysa oliwkowogłowa (Trichoglossus euteles)
- lorysa większa (Trichoglossus forsteni)
- lorysa wiśniowa (Trichoglossus rubiginosus)
- lorysa obrożna (Trichoglossus rubritorquis)
- lorysa zielona (Trichoglossus weberi)
- lorika czerwonogardła (Vini amabilis)
- loreczka modroczapkowa (Vini australis)
- lorika żółtolica (Vini diadema)
- loreczka rubinowa (Vini kuhlii)
- lorika żółtowstęga (Vini margarethae)
- lorika zielona (Vini meeki)
- lorika palmowa (Vini palmarum)
- loreczka białogardła (Vini peruviana)
- lorika czerwonobroda (Vini rubrigularis)
- loreczka przepasana (Vini stepheni)
- loreczka błękitna (Vini ultramarina)
Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)
Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.
Kalendarz przyrody
Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | Opis |
● | ● | ● | Papużka falista: Okres rozrodu papużki falistej. |
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/
Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
© medianauka.pl, 2021-10-07, RODZ-1698