Świergotka czarnogłowa

Świergotka czarnogłowa (Psephotellus dissimilis)

© Erni – stock.adobe.com

Świergotka czarnogłowa (Psephotellus dissimilis) to gatunek papugi wschodniej. Samiec o turkusowym upierzeniu z czarną głową do wysokości oczu, ciemnymi, brązowymi plecami i częścią skrzydeł, na których znajduje się też duża, żółta plama. Pokrywy podogonowe czerwone. Ogon brązowawy. Samica zielonkawa z bladą głową, turkusowym, bladym brzuchem i bladopomarańczowymi pokrywami podogonowymi. Ogon ciemnozielony.

Występowanie i środowisko

Papuga ta występuje na północy Australii.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 25-27 cm.

Rozmnażanie

W zniesieniu 2-5 jaj.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:


Pokrewne gatunki ptaków


Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek – Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/
  • Graham Pizzey, Frank Knight – The Field Guide to the Birds of Australia, ISBN 978-0-732-29193-8, HarperCollinsPublishers 2007

© medianauka.pl, 2022-02-19, GAT-7019
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.