Rozella królewska

Rozella królewska (Platycercus elegans) to gatunek papugi o intensywnie czerwonym upierzeniu na głowie, szyi, piersi oraz podbrzuszu, niebieskim na policzkach, skrzydłach i ogonie. Nogi oraz dziób są jasnoróżowe, szarawe. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Samiec ma większą głowę i dziób. Głowa samca jest nieco bardziej płaska.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Papuga ta zamieszkuje południową i wschodnią cześć Australii w lasach eukaliptusowych w górach, na terenach rolniczych, łąki. Gatunek introdukowano także na Nowej Zelandii.

Tryb życia i zachowanie

Jest aktywna za dnia. Papuga ta żyje przeciętnie 25 lat.

Morfologia i anatomia

Rozella królewska osiąga 30-37 cm długości ciała.

Pożywienie

Zjada nasiona traw, drzew, nektar kwiatowy, owoce. Roślinną dietę ptaki uzupełniają owadami.

Rozmnażanie

Para zakłada gniazda w odosobnieniu w dziuplach wysokich drzew. Samica po zapłodnieniu składa 5-8 jaj. Okres inkubacji trwa 21 dni. Po 3-4 tygodniach od wylęgu młode są gotowe do opuszczenia gniazda. Kolejny miesiąc rodzice karmią młode.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

To jedna z najbardziej popularnych papug hodowlanych. W naturze na rolniczych terenach wyrządza spore szkody.Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku Papuga ta niszczy drewniane elementy. Gatunek dobrze znosi niskie temperatury. Jest dość agresywnym ptakiem. W niewoli uzyskano wiele odmian barwnych, w tym: niebieską, cynamonową, żółtą i białą
Rodzaj klatki i wyposażenieWoliera lub klatka muszą być metalowe. Musimy zapewnić ptakom możliwość grzebania w podłożu woliery.
PokarmIlość podawanego pokarmu ma wpływ na ubarwienie ptaka. Ptaki karmimy gotowymi mieszankami dla papug średniej wielkości
RozmnażaniePary podczas rozrodu muszą znajdować się w oddzielnych wolierach. Podczas lęgów nie należy ptakom zbyt często przeszkadzać. Budka kwadratowa o półmetrowej wysokości i boku ponad 20 cm długości. Otwór o średnicy około 7 cm.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki ptaków

ikonaRozella żółtolica
Platycercus icterotis
ikonaRozella białolica
Platycercus eximius
Papugi wschodnie
Papugi wschodnie

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2018-10-30, GAT-2728
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.