logo

Rozella królewska

Rozella królewska (Platycercus elegans) to gatunek papugi o intensywnie czerwonym upierzeniu na głowie, szyi, piersi oraz podbrzuszu, niebieskim na policzkach, skrzydłach i ogonie. Nogi oraz dziób są jasnoróżowe, szarawe. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Samiec ma większą głowę i dziób. Głowa samca jest nieco bardziej płaska.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Papuga ta zamieszkuje południową i wschodnią cześć Australii w lasach eukaliptusowych w górach, na terenach rolniczych, łąki. Gatunek introdukowano także na Nowej Zelandii.

Tryb życia i zachowanie

Jest aktywna za dnia. Papuga ta żyje przeciętnie 25 lat.

Morfologia i anatomia

Rozella królewska osiąga 30-37 cm długości ciała.

Pożywienie

Zjada nasiona traw, drzew, nektar kwiatowy, owoce. Roślinną dietę ptaki uzupełniają owadami.

Rozmnażanie

Para zakłada gniazda w odosobnieniu w dziuplach wysokich drzew. Samica po zapłodnieniu składa 5-8 jaj. Okres inkubacji trwa 21 dni. Po 3-4 tygodniach od wylęgu młode są gotowe do opuszczenia gniazda. Kolejny miesiąc rodzice karmią młode.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

To jedna z najbardziej popularnych papug hodowlanych. W naturze na rolniczych terenach wyrządza spore szkody.


Hodowla - informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku Papuga ta niszczy drewniane elementy. Gatunek dobrze znosi niskie temperatury. Jest dość agresywnym ptakiem. W niewoli uzyskano wiele odmian barwnych, w tym: niebieską, cynamonową, żółtą i białą
Rodzaj klatki i wyposażenieWoliera lub klatka muszą być metalowe. Musimy zapewnić ptakom możliwość grzebania w podłożu woliery.
PokarmIlość podawanego pokarmu ma wpływ na ubarwienie ptaka. Ptaki karmimy gotowymi mieszankami dla papug średniej wielkości
RozmnażaniePary podczas rozrodu muszą znajdować się w oddzielnych wolierach. Podczas lęgów nie należy ptakom zbyt często przeszkadzać. Budka kwadratowa o półmetrowej wysokości i boku ponad 20 cm długości. Otwór o średnicy około 7 cm.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

© medianauka.pl, 2018-10-30, GAT-2728
Pokrewne gatunki ptaków

ikonaRozella białolica
Platycercus eximius
Papugowate
Papugowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.