Rozella królewska

Rozella królewska (Platycercus elegans)

© Ina van Hateren - Fotolia.com

Rozella królewska (Platycercus elegans) to gatunek papugi o intensywnie czerwonym upierzeniu na głowie, szyi, piersi oraz podbrzuszu, niebieskim na policzkach, skrzydłach i ogonie. Nogi oraz dziób są jasnoróżowe, szarawe. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego. Samiec ma większą głowę i dziób. Głowa samca jest nieco bardziej płaska.

Występowanie i środowisko

Papuga ta zamieszkuje południową i wschodnią cześć Australii w lasach eukaliptusowych w górach, na terenach rolniczych, łąki. Gatunek introdukowano także na Nowej Zelandii.

Tryb życia i zachowanie

Jest aktywna za dnia. Papuga ta żyje przeciętnie 25 lat.

Morfologia i anatomia

Rozella królewska osiąga 30-37 cm długości ciała.

Pożywienie

Zjada nasiona traw, drzew, nektar kwiatowy, owoce. Roślinną dietę ptaki uzupełniają owadami.

Rozmnażanie

Para zakłada gniazda w odosobnieniu w dziuplach wysokich drzew. Samica po zapłodnieniu składa 5-8 jaj. Okres inkubacji trwa 21 dni. Po 3-4 tygodniach od wylęgu młode są gotowe do opuszczenia gniazda. Kolejny miesiąc rodzice karmią młode.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

To jedna z najbardziej popularnych papug hodowlanych. W naturze na rolniczych terenach wyrządza spore szkody.


Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Informacje ogólne o gatunku Papuga ta niszczy drewniane elementy. Gatunek dobrze znosi niskie temperatury. Jest dość agresywnym ptakiem. W niewoli uzyskano wiele odmian barwnych, w tym: niebieską, cynamonową, żółtą i białą
Rodzaj klatki i wyposażenieWoliera lub klatka muszą być metalowe. Musimy zapewnić ptakom możliwość grzebania w podłożu woliery.
PokarmIlość podawanego pokarmu ma wpływ na ubarwienie ptaka. Ptaki karmimy gotowymi mieszankami dla papug średniej wielkości
RozmnażaniePary podczas rozrodu muszą znajdować się w oddzielnych wolierach. Podczas lęgów nie należy ptakom zbyt często przeszkadzać. Budka kwadratowa o półmetrowej wysokości i boku ponad 20 cm długości. Otwór o średnicy około 7 cm.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki ptaków


Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2018-10-30, GAT-2728




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.