Rozella czarnogłowa

Rozella czarnogłowa (Barnardius zonarius) to piękna papuga o zielonym ubarwieniu za wyjątkiem czarnej głowy i niebieskiego ogona. Samiec i samica mają podobne ubarwienie. Czasami samica ma brązową głowę. Dziób u samicy często jest krótszy.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Rozella czarnogłowa (Barnardius zonarius)

cynoclub - Fotolia.com © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Południowo-zachodnia i zachodnia część Australii. Zamieszkuje tereny rzadko porośnięte drzewami eukaliptusowymi i innymi drzewami oraz krzakami w pobliżu rzek.

Tryb życia i zachowanie

Papugi te żyją w parach lub niewielkich grupach rodzinnych. Są bardzo aktywne, także w nocy. Przebywają często na ziemi.

Morfologia i anatomia

Jaja białe, zaokrąglone.

Pożywienie

Ptaki te zjadają owoce, pączki drzew, nasiona traw, orzechy, czasem nektar.

Rozmnażanie

Gniazda buduje w dziuplach. Samica znosi 4-7 jaj i wysiaduje je 19-21 dni. Samiec podczas lęgu zajmuje się samicą. Karmi ją i pomaga w wychowywaniu piskląt, które przebywają w gnieździe 5 tygodni. Kolejne dwa tygodnie są jeszcze dokarmiane.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Podgatunek semitorquatus nazywany jest czasem "dwudziestą ósmą papuga", a to z powodu odgłosu jaki wydaje, przypominającym wymowę tej właśnie liczby w języku angielskim.

Podgatunki

Wyróżniamy następujące podgatunki:



Hodowla – informacje dla hodowców

Parametry i informacjeOpis
Rodzaj klatki i wyposażeniePtaki te trzymamy w wolierze dużych rozmiarów. Budki lęgowe o otworze wejściowym o średnicy około 8 cm wieszamy z początkiem roku.
PokarmPodajemy gotową mieszankę pokarmową z ziarnami kanaru, ziarna konopi, orzechy, pączki roślin, pędy, skiełkowane ziarna, owoce, w tym jagody, nasiona traw, sepię oraz żwirek naturalny.
Ograniczenia prawne
Czytaj więcej.
(UWAGA! Zawsze sprawdź samodzielnie aktualność przepisów w zakresie hodowli zwierząt. Serwis nie ponosi odpowiedzialności za działania użytkowników w tym zakresie.)

Pokrewne gatunki ptaków


Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2013-05-26, GAT-550
Data aktualizacji artykułu: 2022-01-01




©® Media Nauka 2008-2023 r.