Traszka górska

Traszka górska (Triturus alpestris) to płaz ogoniasty z rodziny salamandrowatych niezwykle pięknie ubarwiony. Grzbiet jest czarny lub popielaty, strona brzuszna jest pomarańczowa. W szacie godowej samiec ma jasny grzebień z jednym rzędem czarnych plam, grzbiet jest pokryty niebieskimi plamami. Szata godowa jest bardzo kolorowa. Na ogonie często występują nieregularne, niebieskie plamy, po bokach ciała znajduje się niebieskawa smuga, nad nią rząd ciemnych plamek, które są obecne także na kończynach.

Głowa jest wyraźnie wyodrębniona od reszty ciała. Na głowie są obecne parotydy, ale słabo widoczne. Ma ogon spłaszczony bocznie. Samce mają fałd skórny, który biegnie wzdłuż tułowia i wokół ogona. U samicy fałd występuje jedynie wokół ogona. Poza okresem godowym fałd jest zredukowany. Oczy mają złocisty kolor, są dobrze wyodrębnione i dość duże.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Europa. Rdzennie występują w Alpach, Sudetach i Karpatach. Występuje też w Polsce. Jest zwierzęciem typowo górskim. Górna granica występowania to 3000 m n.p.m. (w Polsce do 1400 m n.p.m. na Babiej Górze). Zdarzają się populacje, które żyją na nizinach. Zawsze obszar ich występowania znajduje się w pobliżu wody, najlepiej w takich zbiornikach, w których nie ma dużo ryb. Na lądzie preferuje tereny wilgotne. Oddala się od zbiornika wody na odległość nie większą niż 300-600 m.

Tryb życia i zachowanie

Traszka górska prowadzi lądowy tryb życia. Niektóre osobniki spędzają cały rok w wodzie. Jest aktywna w nocy. Za dnia można ją spotkać tylko podczas ulewnych deszczów. Zimuje na lądzie. Dobrze znosi niskie temperatury. Przestraszona traszka górska potrafi się nadąć i wypuścić powietrze, wydając przy tym głośny świst.

Pożywienie

W wodzie zjada larwy owadów, skorupiaki, jaja innych płazów. Na lądzie pożywienie stanowią ślimaki, pajęczaki, dżdżownice i owady. Larwy traszki górskiej zjadają plankton zwierzęcy.

Rozmnażanie

Pora godowa przypada w Polsce na maj-czerwiec. Gody mogą się odbywać już w temperaturze 7-10 °C. Samica składa jaja nawet w małych zbiornikach wody stojącej. Samce tokują. Zapłodnienie jaj jest wewnętrzne. Samica składa jaja i pojedynczo zawija je w liście roślin wodnych. Samica składa w ten sposób od 100 do 250 jaj w pakietach po kilka sztuk. Średnica jaja właściwego wynosi 1,2-1,3 mm, z otoczką 2,5-3 mm. Larwy wykluwają się po 8-20 dniach. Dojrzałość płciową traszki górskie wysoko w górach mogą osiągać dopiero po 10 latach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Traszka górska w Polsce znajduje się pod całkowitą ochroną prawną.

Ciekawostki

Podgatunki:
T. a. alpestris
T. a. apuanus
T. a. cyreni
T. a. inexpectatus
T. a. lacusnigri
T. a. montenegrinus
T. a. piperianus
T. a. reiseri
T. a. serdarus
T. a. veluchiensisKalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      Traszka górska hibernuje.
          Traszka górska odbywa gody. Zapłodnione samice składają jaja.
          Kończy się okres rozwoju kijanek traszki górskiej. Następuje przeobrażenie i wyjście z wody.
    Trwa okres aktywności życiowej traszki górskiej
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki płazów

ikonaTraszka grzebieniasta
Triturus cristatus
ikonaTraszka helwecka
Triturus helveticus
ikonaTraszka karpacka
Triturus montandoni
ikonaTraszka marmurkowa
Triturus marmoratus
ikonaTraszka zwyczajna
Triturus vulgaris
Salamandrowate
Salamandrowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Quiz

Quiz

Rozwiąż quiz powiązany tematycznie z tym artykułem i zweryfikuj swojąwiedzę.

Największy płaz na świecie

Największy płaz na świecie

Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?


© medianauka.pl, 2013-04-02, GAT-405
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2022 r.