Traszka helwecka

Traszka helwecka (Triturus helveticus) to gatunek europejskiego płaza z rodziny salamandrowatych. Ciało jest bocznie spłaszczone. Część grzbietowa jest brązowawa z plamkami i u samic z czerwonym paskiem. Samica ma jaśniejsze ubarwienie. Spód jest żółtopomarańczowy. W okresie godowym samcom wyrasta fałd skórny o wysokości 1-2 mm, o gładkiej krawędzi. Palce tylnych kończyn u samców podczas godów mają czarne płatki skórne. W tym czasie powstaje też nić ogonowa o długości do 8 mm. Samica jest większa od samca. Gatunek ten jest bardzo podobny do traszki włoskiej i zwyczajnej.


Traszka helwecka(Triturus helveticus)
© Erni - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Preferuje środowisko górskich lasów, choć zdarzają się obserwacje na nizinach. Występuje w Hiszpanii, Francji, Holandii, Belgii, Niemczech oraz w Szwajcarii. Największa liczebność występowania tego gatunku jest we Francji.

Tryb życia i zachowanie

Poza okresem godów traszka ta prowadzi lądowy tryb życia, choć nie oddala się od zbiornika wody dalej niż na 400 m. Jest aktywna w nocy. Zimuje na lądzie, nie zawsze jednak zapada w sen zimowy (zależy od regionu). Dożywa 12 lat.

Morfologia i anatomia

Długość ciała samca osiąga 8 cm, samicy - 9,5 cm. W budowie traszki są obecne słabo widoczne parotydy.

Pożywienie

Poluje na bezkręgowce. Zjada ślimaki, larwy widelnic. Larwy zjadają plankton zwierzęcy. Powszechny jest kanibalizm.

Rozmnażanie

Okres godów przypada na marzec-maj. Preferuje na rozród międzyleśne, niewielkie zbiorniki wody. Samce tokują - wachlują ogonem w stronę samicy. Zapłodnienie jest wewnętrzne z udziałem spermatoforów, które samica zbiera wargami kloakalnymi. Samica każde jajo zawija w liść wodnych roślin. Z jaj wylęgają się larwy, które po około 1,5 miesiąca przeobrażają się i wychodzą z wody. Dojrzałość płciową traszka helwecka osiąga w drugim roku po metamorfozie.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2017-05-04, GAT-1803

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Traszka helwecka
         

Okres rozrodu traszki helweckiej.

Pokaż tylko bieżące wydarzenia





Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2018 r.