Traszka marmurkowa

Traszka marmurkowa (Triturus marmoratus) to gatunek płaza ogoniastego z Półwyspu Iberyjskiego o masywnym ciele. Głowa jest spłaszczona, dość duża. Ogon jest również spłaszczony, ale bocznie. Stanowi połowę długości ciała. Dobrze wykształcone kończyny posiadają długie place. Barwy podczas godów są bardziej intensywne. Grzbiet pokryty jest marmurkowym deseniem w kolorach zielonkawo-czarnym, oliwkowo-szarym. Traszka ta od spodu jest czarna, brązowa lub szara, czasem z jasnymi cętkami. Młode osobniki mają pomarańczowe pola na spodzie ogona. Wzdłuż grzbietu biegnie pomarańczowa linia. Linia ta znika u samców przebywających podczas pory godowej w zbiornikach wodnych. Zamiast tego wyrasta im piękny fałd skórny.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

To płaz europejski z Hiszpanii i Portugalii oraz Francji. Występuje od terenów nizinnych po górzyste do wysokości nawet 2100 m n.p.m.

Tryb życia i zachowanie

Jest to gatunek dość wytrzymały na obniżoną wilgotność otoczenia. Poza okresem rozrodczym traszka marmurkowa żyje na suchym lądzie. Może też pozostawać w zbiorniku wodnym przez cały rok. W wodzie traszka ta jest aktywna w dzień, na lądzie - w nocy. Długość życia na wolności - około 15 lat.

Traszka marmurkowa potrafi odstraszać wrogów poprzez przyjmowanie odpowiedniej groźnej pozy i kołysaniu się na boki.

Morfologia i anatomia

Długość ciała nie przekracza zwykle 14 cm (rzadko 16 cm). Samica jest większa od samca.

Pożywienie

Zarówno larwy jak i osobniki dorosłe polują na bezkręgowce. Duże traszki marmurkowe polują także na larwy płazów i mniejsze traszki.

Rozmnażanie

Gody odbywają się w zbiornikach wodnych - stawach, jeziorkach, sadzawkach, rowach - z bujną roślinnością wodną. Okres rozrodczy zależy od panujących w danym środowisku warunków. Samiec przywołuje samice, wachlując ogonem i wyginając ciało. Samiec składa pakiety spermy na dnie zbiornika, które samica zbiera za pomocą warg kloakalnych. Po zapłodnieniu samica składa jaja pojedynczo, przyczepiając je do wodnej roślinności. Jedna samica może złożyć od 200 do prawie 400 jaj w ciągu sezonu. Dojrzałość płciową młode osobniki osiągają po 5 latach życia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Traszka marmurkowa krzyżuje się z traszką grzebieniastą. Tak zrodzone osobniki są płodne, ale charakteryzuje je duża umieralność.


Pokrewne gatunki płazów

ikonaTraszka bladoskóra
Triturus carnifex
ikonaTraszka czarnomorska
Triturus karelinii
ikonaTraszka naddunajska
Triturus dobrogicus
ikonaTraszka górska
Triturus alpestris
ikonaTraszka grzebieniasta
Triturus cristatus
ikonaTraszka helwecka
Triturus helveticus
ikonaTraszka karpacka
Triturus montandoni
ikonaTraszka zwyczajna
Triturus vulgaris
Salamandrowate
Salamandrowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Największy płaz na świecie

Największy płaz na świecie

Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?


© medianauka.pl, 2018-06-03, GAT-1807
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.