Traszka marmurkowa

Traszka marmurkowa (Triturus marmoratus)

© Eric Isselée - Fotolia.com

Traszka marmurkowa (Triturus marmoratus) to gatunek płaza ogoniastego z Półwyspu Iberyjskiego o masywnym ciele. Głowa jest spłaszczona, dość duża. Ogon jest również spłaszczony, ale bocznie. Stanowi połowę długości ciała. Dobrze wykształcone kończyny posiadają długie place. Barwy podczas godów są bardziej intensywne. Grzbiet pokryty jest marmurkowym deseniem w kolorach zielonkawo-czarnym, oliwkowo-szarym. Traszka ta od spodu jest czarna, brązowa lub szara, czasem z jasnymi cętkami. Młode osobniki mają pomarańczowe pola na spodzie ogona. Wzdłuż grzbietu biegnie pomarańczowa linia. Linia ta znika u samców przebywających podczas pory godowej w zbiornikach wodnych. Zamiast tego wyrasta im piękny fałd skórny.

Występowanie i środowisko

To płaz europejski z Hiszpanii i Portugalii oraz Francji. Występuje od terenów nizinnych po górzyste do wysokości nawet 2100 m n.p.m.

Tryb życia i zachowanie

Jest to gatunek dość wytrzymały na obniżoną wilgotność otoczenia. Poza okresem rozrodczym traszka marmurkowa żyje na suchym lądzie. Może też pozostawać w zbiorniku wodnym przez cały rok. W wodzie traszka ta jest aktywna w dzień, na lądzie - w nocy. Długość życia na wolności - około 15 lat.

Traszka marmurkowa potrafi odstraszać wrogów poprzez przyjmowanie odpowiedniej groźnej pozy i kołysaniu się na boki.

Morfologia i anatomia

Długość ciała nie przekracza zwykle 14 cm (rzadko 16 cm). Samica jest większa od samca.

Pożywienie

Zarówno larwy jak i osobniki dorosłe polują na bezkręgowce. Duże traszki marmurkowe polują także na larwy płazów i mniejsze traszki.

Rozmnażanie

Gody odbywają się w zbiornikach wodnych - stawach, jeziorkach, sadzawkach, rowach - z bujną roślinnością wodną. Okres rozrodczy zależy od panujących w danym środowisku warunków. Samiec przywołuje samice, wachlując ogonem i wyginając ciało. Samiec składa pakiety spermy na dnie zbiornika, które samica zbiera za pomocą warg kloakalnych. Po zapłodnieniu samica składa jaja pojedynczo, przyczepiając je do wodnej roślinności. Jedna samica może złożyć od 200 do prawie 400 jaj w ciągu sezonu. Dojrzałość płciową młode osobniki osiągają po 5 latach życia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Traszka marmurkowa krzyżuje się z traszką grzebieniastą. Tak zrodzone osobniki są płodne, ale charakteryzuje je duża umieralność.

Pokrewne gatunki płazów


Największy płaz na świecie
Jaki płaz jest największy na świecie? Jakie osiąga rozmiary i gdzie żyje? Jaki płaz jest największy w Polsce?

Powiązane quizy

Płazy Polski — quiz

Liczba pytań: 27
Quiz szkolny
Quiz dla każdego
Średni wynik:
17.34 / 64.22%
2024-01-21



© medianauka.pl, 2018-06-03, GAT-1807




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.