Logo Media Nauka

Facebook

Traszka karpacka (Triturus montandoni)
© Witold Ryka

Traszka karpacka

Traszka karpacka (Triturus montandoni) to endemiczny gatunek płaza ogoniastego o brązowym lub oliwkowym grzbiecie z małymi, ciemnymi plamkami, strona brzuszna jest pomarańczowa. U samców podczas godów wyrasta na końcu ogona nić o długości 8 mm. Oprócz nici samce mają w tym okresie na grzbiecie 3 fałdy skórne. Ubarwienie samic jest jaśniejsze (na zdjęciu samica znajduje się na dnie, samiec przy powierzchni wody).

W przekroju poprzecznym ciało traszki karpackiej jest prostokątne. Głowa jest dobrze wyodrębniona od reszty ciała. Na głowie znajdują się trzy bruzdy, które zbiegają się w okolicy nozdrzy. Na głowie znajdują się bardzo słabo widoczne parotydy. U samców i samic występują parzyście fałdy skórne, biegnące po bokach ciała i jeden wzdłuż grzbietu. Wszystkie łączą się w jeden fałd otaczający ogon.

Występowanie i środowisko PL

Traszka karpacka zamieszkuje cały łańcuch Karpat. Jest obecna w Polsce, Czechach, na Ukrainie, Słowacji i w Rumunii. Preferuje tereny górskie i znajdujące się na wyżynach. Zasięg występowania pionowego to zazwyczaj 500-1500 m n.p.m. Maksymalny zasięg występowania to 2000 m n.p.m. Preferuje środowisko leśne (głównie lasy iglaste) o wilgotnym podłożu, porośniętym mchami i zawsze w pobliżu zbiorników wodnych.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje na lądzie, często w grupach innych traszek karpackich od października-listopada do marca-kwietnia. Prowadzi nocny tryb życia, ale w zbiornikach z wodą jest aktywna także za dnia.

Pożywienie

W wodzie zjada larwy muchówek, skorupiaki, jaja płazów. Na lądzie zjada ślimaki, dżdżownice, gąsienice motyli, wije, chrząszcze.

Rozmnażanie

Samica składa jaja w niewielkich zbiornikach wodnych, także z płynącą wodą. Mogą to być nawet kałuże, czy wybetonowane zbiorniki. W odróżnieniu od innych traszek, traszka karpacka po godach wychodzi ze zbiornika. Samiec tokuje, wachlując ogonem i wyginając ciało. Samica zbiera złożone przez samca spermatofory kloaką. Samica składa od 35 do 250 owalnych jaj (2,2-2,8 na 3,4-3,6 mm), z właściwą, kulistą komórką jajową o średnicy 1,7-1,8 mm. Każde jajo jest osobno zawijane w liść rośliny wodnej. Gdy nie ma w zbiorniku roślin wodnych, jaja są przez samicę przytwierdzane w pakietach do kamieni. Po 10-30 dniach z jaj wykluwają się larwy.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce traszka karpacka znajduje się pod całkowitą ochroną prawną.

Ciekawostki

Brak danych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2013-04-02, GAT-406


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      Traszka karpacka hibernuje.
          Traszka karpacka odbywa gody. Zapłodnione samice składają jaja.
          Kończy się okres rozwoju kijanek traszki karpackiej. Następuje przeobrażenie i wyjście ze zbiornika wodnego.
    Trwa okres aktywności życiowej traszki karpackiej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki płazów

Zapytanie nie zostało wykonane poprawnie!

ikona
Tylototriton kweichowensis
ikonaSalamandra czarna
Salamandra atra
ikonaSalamandra mandaryńska
Tylototriton shanjing
ikonaSalamandra plamista
Salamandra salamandra
ikonaTraszka chińska
Cynops orientalis
ikonaTraszka górska
Triturus alpestris
ikonaTraszka grzebieniasta
Triturus cristatus
ikonaTraszka helwecka
Triturus helveticus
ikonaTraszka marmurkowa
Triturus marmoratus
ikonaTraszka Waltla
Pleurodeles waltl
ikonaTraszka zagrosańska
Neurergus kaiseri
ikonaTraszka zwyczajna
Triturus vulgaris
ikonaTrasznik brodawkowany
Tylototriton verrucosus
ikonaTrucicznica rdzawa
Taricha torosa
Salamandrowate
Salamandrowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Polecamy w naszym sklepie

Biblioteczka Montessori. Przyroda
Zoologia Szkarłupnie-płazy
Atlas płazów i gadów Polski status rozmieszczenie ochrona
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Płazy i gady
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.