Logo Media Nauka

PL

Traszka zwyczajna

Traszka zwyczajna (Triturus vulgaris) to płaz ogoniasty z rodziny salamandrowatych, obecny także w Polsce. Ciało od strony grzbietowej jest brązowe lub oliwkowe, przez brzuch biegnie żółta, pomarańczowa lub czerwona smuga. Brzuch pokryty jest także ciemnymi plamami. Na całym ciele występują ciemne plamy. Samce mają godowy grzebień, postrzępiony falisto. Poza okresem godowym trudno rozróżnić płeć.

Na głowie znajdują się trzy bruzdy, które zbiegają się w okolicy nozdrzy. Parotydy nie występują lub są bardzo słabo widoczne. Ogon jest bocznie spłaszczony, długości reszty ciała.

Traszka zwyczajna (Triturus vulgaris)
© Julius Kramer - Fotolia.com

Występowanie i środowisko

Traszka zwyczajna występuje w prawie całej Europie, za wyjątkiem Półwyspu Iberyjskiego, południowej i zachodniej Francji, południowych Włoch, Sardynii i Korsyki, części Półwyspu Skandynawskiego. Poza tym można ją spotkać w Azji (Rosji) oraz Azji Mniejszej (Turcja). Występuje na nizinach i terenach górskich. Maksymalny zasięg pionowego występowania to 2000 m n.p.m. Zasiedla uprawy, lasy, zarośla, ogrody, parki, zwykle w odległości nie dalej jak 500 m od zbiornika wody.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje gromadnie na lądzie. Czasem grupy te liczą setki okazów. Bywa, że zimuje w wodzie. Prowadzi poza okresem rozrodczym lądowy tryb życia. Podczas godów, deszczu jest aktywna w dzień i w nocy. Poza tym jest aktywna w nocy. Czasem traszki migrują na duże odległości.

Pożywienie

Zjada w wodzie larwy owadów, skorupiaki, kijanki, skrzek, na lądzie zjada bezkręgowce.

Rozmnażanie

Gody odbywają się najlepiej w porośniętych roślinnością zbiornikach wodnych ale także w rowach, betonowych zbiornikach i innych. Samiec odbywa skomplikowane zaloty. Wachluje ogonem, porusza się do przodu i do tyłu. Składa pakiety spermatoforów, które samica pobiera wargami kloakalnymi. Samica składa około 200 jaj, maksymalnie 400. Każde z nich zawija w liść rośliny. Larwy wykluwają się po 1-2 tygodniach. Gody rozpoczyna bardzo wcześnie, gdy woda ma jeszcze temperaturę 3-6 °C. Jaja składa w temperaturze co najmniej 10 °C.

LC

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce traszka zwyczajna znajduje się pod całkowitą ochroną prawną.

Ciekawostki

Traszka zwyczajna zaczyna gody najwcześniej ze wszystkich rodzimych płazów.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2013-04-01, GAT-404

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

ukryj/pokaż
Traszka zwyczajna
      

Trwa okres snu zimowego traszki zwyczajnej.

          

Trwa okres godowy traszki zwyczajnej. Samce wchodzą do zbiorników wodnych jeszcze w kwietniu. Rozród odbywa się w maju. Samice składają jaja pojedynczo.

          

Kijanki traszki zwyczajnej przechodzą metamorfozę.

    

Trwa okres aktywności życiowej traszki zwyczajnej.

Pokaż tylko bieżące wydarzeniaPokrewne gatunki płazów

ikonaSalamandra czarna
Salamandra atra
ikonaSalamandra mandaryńska
Tylototriton shanjing
ikonaSalamandra plamista
Salamandra salamandra
ikonaTraszka chińska
Cynops orientalis
ikonaTraszka górska
Triturus alpestris
ikonaTraszka grzebieniasta
Triturus cristatus
ikonaTraszka helwecka
Triturus helveticus
ikonaTraszka karpacka
Triturus montandoni
ikonaTraszka marmurkowa
Triturus marmoratus
ikonaTraszka Waltla
Pleurodeles waltl
ikonaTraszka zagrosańska
Neurergus kaiseri
ikonaTrucicznica rdzawa
Taricha torosa
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.