Wiechlinowate, trawy

Wiechlinowate, trawy (Poaceae) to rośliny z rzędu plewowców. To głównie gatunki trawiaste.

Rodzaje

Wykaz wszystkich opublikowanych rodzajów z tej rodziny.

Jęczmień
Jęczmień Poaceae

Jęczmień (Hordeum) to rodzaj jednoliściennych roślin z rodziny traw, do którego zaliczamy około 20-50 gatunków, z czego w Polsce około 7.

Wybrane gatunki:

Jęczmień dwurzędowy
Jęczmień zwyczajny
Jęczmień bulwiasty
Jęczmień grzywiasty
Jęczmień żytni
Jęczmień płonny
Kostrzewa
Kostrzewa Poaceae

Kostrzewa (Festuca) to rodzaj roślin z rodziny wiechlinowatych, do którego zaliczamy około 200-450 gatunków, z czego w Polsce około 26, razem z gatunkami obcego pochodzenia.

Wybrane gatunki:

Kostrzewa sina, kostrzewa popielata
Kostrzewa czerwona
Kostrzewa łąkowa
Kostrzewa różnolistna
Kostrzewa leśna
Kostrzewa olbrzymia
Miskant
Miskant Poaceae

Miskant, miskantus (Miscanthus) to rodzaj jednoliściennych roślin z rodziny traw, do którego zaliczamy około 15 gatunków, z czego w Polsce kilka spotyka się w ogrodach.

Wybrane gatunki:

Miskant chiński
Miskant olbrzymi
Miskant cukrowy
Owies
Owies Poaceae

Owies (Avena) to rodzaj roślin z rodziny traw, do którego zaliczamy co najmniej kilkadziesiąt gatunków, z czego w Polsce około 8. Część gatunków to zboża.

Wybrane gatunki:

Owies głuchy
Owies zwyczajny
Owies szorstki
Owies brodaty
Owies nagoziarnowy
Owies płonny
Owsica
Owsica Poaceae

Owsica (Helictochloa) to rodzaj jednoliściennych roślin z rodziny traw, do którego zaliczamy około 100 gatunków, z czego w Polsce kilka.

Wybrane gatunki:

Owsica spłaszczona
Proso
Proso Poaceae

Proso (Panicum) to rodzaj jednoliściennych roślin z rodziny wiechlinowatych, do którego zaliczamy około 500 gatunków, z czego w Polsce kilka spotykamy w uprawach.

Wybrane gatunki:

Proso rózgowate
Proso zwyczajne
Proso nitkowate
Panicum dichotomiflorum
Pszenica
Pszenica Poaceae

Pszenica (Triticum) to rodzaj jednoliściennych roślin z rodziny traw, do którego zaliczamy 16 gatunków, z czego w Polsce 8. To rośliny uprawne i rosnące w stanie naturalnym.

Wybrane gatunki:

Pszenica orkisz
Pszenica zwyczajna
Pszenica twarda
Pszenica polska
Pszenica zbita
Pszenica szorstka
Sesleria
Sesleria Poaceae

Sesleria (Sesleria) to rodzaj jednoliściennych roślin z rodziny traw, do którego zaliczamy około 25-40 gatunków, z czego w Polsce około 3.

Wybrane gatunki:

Sesleria błotna
Sesleria Sadlera
Sesleria skalna
Wiechlina
Wiechlina Poaceae

Wiechlina, wyklina (Poa) to rodzaj jednoliściennych roślin z rodziny traw, do którego zaliczamy około 500 gatunków, z czego w Polsce ponad 11.

Wybrane gatunki:

Wiechlina łąkowa, gęsia trawka
Wiechlina roczna
Wiechlina zwyczajna
Wiechlina spłaszczona
Wiechlina odległokłosa
Wiechlina sudecka

Gatunki

Wykaz pozostałych gatunków.

Kłosówka miękkaKłosówka miękka PL

Holcus mollis

Kłosówka miękka (Holcus mollis) to roślina z rodziny wiechlinowatych. To trawa luźnokępkowa. Występuje w Europie.


Kupkówka pospolita, rajgras niemieckiKupkówka pospolita, rajgras niemiecki PL

Dactylis glomerata

Kupkówka pospolita, rajgras niemiecki, rżniączka pospolita (Dactylis glomerata) to pospolity gatunek wieloletniej trawy kępkowej, bez rozłogów, uprawiana na łąkach. W Polsce pospolita na terenie całego kraju.


Miotła zbożowaMiotła zbożowa PL

Apera spica-venti

Miotła zbożowa (Apera spica-venti) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny wiechlinowatych, ozimej trawy i uciążliwego chwasta zbóż.


Perz właściwyPerz właściwy PL

Elymus repens

Perz właściwy to trawa, pospolity chwast, trudny do wytępienia, a jednocześnie roślina zielna o właściwościach leczniczych. Jest podobny do życicy. Różni się od niej tym, że kłoski perzu są zorientowane szerszą stroną w kierunku osi kłosa.


PszenżytoPszenżyto PL

Pszenżyto to mieszaniec pszenicy i żyta, uzyskany sztucznie w 1889 roku, powszechnie uprawiany dopiero w latach 60. XX wieku. Zaletą tego zboża jest duża zawartość białka w ziarnach, wysoki plon , niskie wymagania co do gleby, odporność na suszę, chwasty i


Strzęplica sinaStrzęplica sina PL

Koeleria glauca

Strzęplica sina (Koeleria glauca) to gatunek trawy gęstokępkowej, pospolitej na niżu. Rośnie na piaskowych murawach, w sosnowych lasach w Europie oraz w zachodniej części Azji. W Polsce nie występuje w górach.


Szczotlicha siwa, kozia bródkaSzczotlicha siwa, kozia bródka PL

Corynephorus canescens

Szczotlicha siwa, kozia bródka (Corynephorus canescens) to roślina z rodziny wiechlinowatych, gęstokępkowa trawa. To trawa jednoroczna, dwuletnia lub wieloletnia. Jest wyjątkowo odporna na suszę.


Trzcina pospolitaTrzcina pospolita PL

Phragmites australis

Trzcina pospolita (Phragmites australis) to gatunek wysokiej, wieloletniej trawy, związany z wodnym środowiskiem. To roślina o zasięgu kosmopolitycznym. Trzcina porasta brzegi wód płynących i stojących, podmokłe łąki, torfowiska, pola i olsy.


Trzęślica modra, trzęślica jednokolankowaTrzęślica modra, trzęślica jednokolankowa PL

Molinia caerulea

Trzęślica modra, trzęślica jednokolankowa (Molinia caerulea) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny wiechlinowatych z krótkimi rozłogami, to trawa gęstokępkowa. Ma niską wartość pastewną - bez znaczenia w rolnictwie.


Turówka wonna, żubrówkaTurówka wonna, żubrówka PL §

Hierochloe odorata

Turówka wonna, żubrówka (Hierochloe odorata) to aromatyczna darniowa trawa z rodziny wiechlinowatych z długimi rozłogami. To rzadki gatunek trawy. znajduje się w Polsce pod ochroną ścisłą. To trawa wykorzystywana między innymi do aromatyzowania napojów.


Tymotka łąkowa, brzanka pastewnaTymotka łąkowa, brzanka pastewna PL

Phleum pratense

Tymotka łąkowa, brzanka pastewna (Phleum pratense) to wieloletnia trawa kępkowa, jedna z najcenniejszych traw pastewnych, odporna na suszę i mróz oraz zadeptywanie, choć nigdy nie jest rośliną dominującą w zbiorowiskach traw.


Wyczyniec łąkowyWyczyniec łąkowy PL

Alopecurus pratensis

Wyczyniec łąkowy (Alopecurus pratensis) to wieloletnia roślina z rodziny wiechlinowatych, trawa luźnokępkowa, jedna z najcenniejszych traw pastewnych, często uprawiana na pastwiskach.


Wydmuchrzyca piaskowaWydmuchrzyca piaskowa PL

Leymus arnarius

Wydmuchrzyca piaskowa (Leymus arnarius) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny wiechlinowatych, niebieskozielona trawa kępkowa, obecna na morskich piaskach. Ma wpływ na stabilizację nadmorskich wydm.


Życica trwałaŻycica trwała PL

Lolium perenne

Życica trwała, rajgras angielski (Lolium perenne) to wieloletnia trawa luźnokępkowa, cenna roślina pastewna, wysiewana na trawnikach, boiskach, placach rekreacyjnych. Jest bardzo odporna na zadeptywanie oraz wypas zwierząt.


Żyto zwyczajneŻyto zwyczajne PL

Secale cereale

Żyto zwyczajne (Secale cereale) to jednoroczna lub dwuletnia roślina z rodziny wiechlinowatych, zaliczana do zbóż. W Polsce uprawianych jest wiele odmian, w tym jare i ozime.


Dmuszek jajowatyDmuszek jajowaty PL - obcy

Lagurus ovatus

Dmuszek jajowaty (Lagurus ovatus) to jednoroczna roślina z rodziny wiechlinowatych, jedyny przedstawiciel rodzaju Lagurus w Polsce. To trawa uprawiana dla atrakcyjnego wyglądu i miejscami dziczejąca.


Kukurydza zwyczajnaKukurydza zwyczajna PL - obcy

Zea mays

Kukurydza zwyczajna (Zea mays) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny wiechlinowatych, uprawiana jako zboże już od 7 tysięcy lat. Jest także uprawiana jako roślina ozdobna i pastewna oraz warzywo.


Sorgo zwyczajne, sorgo dwubarwneSorgo zwyczajne, sorgo dwubarwne PL - obcy

Sorghum bicolor

Sorgo zwyczajne, sorgo dwubarwne (Sorghum bicolor) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny wiechlinowatych, jedno ze zbóż najważniejszy gatunek z rodzaju sorga.


Włośnica ber, czumizaWłośnica ber, czumiza PL - obcy

Setaria italica

Włośnica ber, czumiza (Setaria italica) to to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny wiechlinowatych, zaliczany do zbóż.


Imperata cylindrycznaImperata cylindryczna

Imperata cylindrica

Imperata cylindryczna (Imperata cylindrica)  to gatunek trawy z rodziny wiechlinowatych o wydłużonych kłączach o dużej zmienności. Osiąga wysokość 120 cm. Liście są równowąskie, wydłużone na szczycie, odziomkowe.


Kostrzewa Maire'a, kostrzewa atlaskaKostrzewa Maire'a, kostrzewa atlaska

Festuca mairei

Kostrzewa Maire'a, kostrzewa atlaska (Festuca mairei) to trawa gęstokępkowa. Gatunek ten występuje w Maroku.


Miłka abisyńska, miłka tef, teffMiłka abisyńska, miłka tef, teff

Eragrostis tef

Miłka abisyńska, miłka tef, teff, miłka etiopska (Eragrostis tef) to gatunek rocznej rośliny z rodziny wiechlinowatych, zboże uprawiane tylko w Afryce (Etiopia). Przodkiem tej trawy jest miłka owłosiona.


Owsica ParlatoregoOwsica Parlatorego

Helictotrichon parlatorei

Owsica Parlatorego (Helictotrichon parlatorei) to gatunek wieloletniej rośliny z rodziny wiechlinowatych o pełzającym, krótkim kłączu.


Schizachyrium miotlasteSchizachyrium miotlaste

Schizachyrium scoparium

Schizachyrium miotlaste (Schizachyrium scoparium) to gatunek byliny z rodziny wiechlinowatych. To trawa kępkowa charakterystyczna dla amerykańskich prerii.


Spartyna grzebieniastaSpartyna grzebieniasta

Spartina pectinata

Spartyna grzebieniasta (Spartina pectinata) to gatunek byliny z rodziny wiechlinowatych. To trawa gęstokępkowa.


Hakonechloa smukłaHakonechloa smukła PL - ogród

Hakonechloa macra

Hakonechloa smukła (Hakonechloa macra) to wieloletnia trawa z rodziny wiechlinowatych. Jest to jedyny przedstawiciel rodzaju Hakonechloa. Jest to cenna roślina okrywowa w ogrodach. Nadaje się do sadzenia w pojemnikach.


Mozga kanaryjska, kanarkowe siemięMozga kanaryjska, kanarkowe siemię PL - ogród

Phalaris canariensis

Mozga kanaryjska, kanarkowe siemię (Phalaris canariensis) to roślina jednoroczna z rodziny wiechlinowatych, rzadko uprawiana i dziczejąca. Kwiatostan jest kłosokształtny, krótki i szeroki.


Ryż siewnyRyż siewny PL - ogród

Oryza sativa

Ryż siewny (Oryza sativa) to gatunek jednorocznej rośliny z rodziny wiechlinowatych, trawa, uprawiana na całym świecie w strefie tropikalnej i subtropikalnej jako zboże. Ryżem żywi się1/3 ludzkości.





Inne gatunki

  • egilops cylindryczny (Aegilops cylindrica)
  • egilops orkiszowaty (Aegilops speltoides)
  • perz grzebieniasty (Agropyron cristatum)
  • mietlica psia (Agrostis canina)
  • mietlica pospolita, mietliczka (Agrostis capillaris)
  • mietlica kastylijska (Agrostis castellana)
  • mietlica olbrzymia, mietlica biaława, perzówka (Agrostis gigantea)
  • mietlica rozłogowa (Agrostis stolonifera)
  • mietlica piaskowa (Agrostis vinealis)
  • śmiałka goździkowa (Aira caryophyllea)
  • śmiałka wczesna (Aira praecox)
  • wyczyniec czerwonożółty (Alopecurus aequalis)
  • wyczyniec pęcherzykowaty (Alopecurus arundinaceus)
  • wyczyniec kolankowaty (Alopecurus geniculatus)
  • wyczyniec polny (Alopecurus myosuroides)
  • wyczyniec rozdęty (Alopecurus rendlei)
  • piaskownica zwyczajna (Ammophila arenaria)
  • tomka oścista (Anthoxanthum aristatum)
  • tomka wonna (Anthoxanthum odoratum)
  • rajgras wyniosły, owsik pastewny (Arrhenatherum elatius)
  • owsica omszona (Avenula pubescens)
  • bekmannia robaczkowata (Beckmannia eruciformis)
  • kłosownica dwukłosowa (Brachypodium distachyon)
  • kłosownica pierzasta (Brachypodium pinnatum)
  • kłosownica leśna (Brachypodium sylvaticum)
  • drżączka większa (Briza maxima)
  • drżączka średnia (Briza media)
  • drżączka mniejsza (Briza minor)
  • stokłosa polna (Bromus arvensis)
  • stokłosa Benekena (Bromus benekenii)
  • stokłosa łódkowata (Bromus carinatus)
  • stokłosa zmienna (Bromus commutatus)
  • stokłosa prosta (Bromus erectus)
  • stokłosa wielokwiatowa (Bromus grossus)
  • stokłosa miękka (Bromus hordeaceus)
  • stokłosa bezostna (Bromus inermis)
  • stokłosa pośrednia (Bromus intermedius)
  • stokłosa japońska (Bromus japonicus)
  • stokłosa długooścista (Bromus lanceolatus)
  • stokłosa delikatna (Bromus lepidus)
  • stokłosa madrycka (Bromus madritensis)
  • stokłosa groniasta (Bromus racemosus)
  • stokłosa gałęzista (Bromus ramosus)
  • stokłosa sztywna (Bromus rigidus)
  • stokłosa czerwonawa (Bromus rubens)
  • stokłosa miotłowa (Bromus scoparius)
  • stokłosa łuskowata (Bromus squarrosus)
  • stokłosa płonna (Bromus sterilis)
  • stokłosa dachowa (Bromus tectorum)
  • stokłosa obiedkowata (Bromus willdenowii)
  • trzcinnik leśny (Calamagrostis arundinacea)
  • trzcinnik lancetowaty (Calamagrostis canescens)
  • trzcinnik piaskowy (Calamagrostis epigejos)
  • trzcinnik szuwarowy (Calamagrostis pseudophragmites)
  • trzcinnik prosty (Calamagrostis stricta)
  • trzcinnik pstry (Calamagrostis varia)
  • trzcinnik owłosiony (Calamagrostis villosa)
  • brodobrzanka rozpierzchła (Catabrosa aquatica)
  • chlorynka (Chloris virgata)
  • cynodon palczasty, trawa bermudzka (Cynodon dactylon)
  • grzebienica pospolita (Cynosurus cristatus)
  • grzebienica najeżona (Cynosurus echinatus)
  • kupkówka Aschersona (Dactylis aschersoniana)
  • Dactyloctenium aegyptium
  • izgrzyca przyziemna (Danthonia decumbens)
  • Dasypyrum villosum
  • śmiałek darniowy (Deschampsia cespitosa)
  • śmiałek pogięty (Deschampsia flexuosa)
  • śmiałek szczeciniasty (Deschampsia setacea)
  • skleropoa sztywna (Desmazeria rigida)
  • palczatka kosmata (Dichantium ischaemum)
  • palusznik nitkowaty (Digitaria ischaemum)
  • palusznik krwawy, seroczeń (Digitaria sanguinalis)
  • dinebra odgięta (Dinebra retroflexa)
  • chwastnica jednostronna, kurze proso (Echinochloa colonum)
  • manneczka indyjska (Eleusine indica)
  • perz psi (Elymus caninus)
  • perz siny (Elymus hispidus)
  • perz nadmorski (Elymus pycnanthus)
  • miłka egipska (Eragrostis aegyptiaca)
  • miłka wielka (Eragrostis cilianensis)
  • miłka drobna (Eragrostis minor)
  • miłka wielołodygowa (Eragrostis multicaulis)
  • miłka owłosiona (Eragrostis pilosa)
  • włosówka wełnista (Eriochloa villosa)
  • Gastridium ventricosum
  • gaudinia krucha (Gaudinia fragilis)
  • manna długoząbkowa (Glyceria declinata)
  • manna jadalna (Glyceria fluitans)
  • manna litewska (Glyceria lithuanica)
  • manna mielec (Glyceria maxima)
  • manna gajowa (Glyceria nemoralis)
  • manna fałdowana (Glyceria plicata)
  • manna prążkowana (Glyceria striata)
  • Hainardia cylindrica
  • turówka leśna (Hierochloe australis)
  • turówka szorstka (Hierochloe hirta)
  • turówka rozłogowa (Hierochloe repens)
  • kłosówka wełnista (Holcus lanatus)
  • jęczmieniec zwyczajny, wydmuchrzyca leśna (Hordelymus europaeus)
  • strzęplica polska (Koeleria grandis)
  • strzęplica nadobna (Koeleria macrantha)
  • strzęplica piramidalna (Koeleria pyramidata)
  • zamokrzyca ryżowa (Leersia oryzoides)
  • życica wielokwiatowa (Lolium multiflorum)
  • życica lnowa (Lolium remotum)
  • życica sztywna (Lolium rigidum)
  • życica szydlasta (Lolium subulatum)
  • życica roczna, przepad (Lolium temulentum)
  • Lophochloa cristata
  • Lophochloa hispida
  • perłówka wyniosła (Melica altissima)
  • perłówka orzęsiona (Melica ciliata)
  • perłówka zwisła (Melica nutans)
  • perłówka kolorowa (Melica picta)
  • perłówka siedmiogrodzka (Melica transsilvanica)
  • perłówka jednokwiatowa (Melica uniflora)
  • prosownica rozpierzchła (Milium effusum)
  • trzęślica trzcinowata (Molinia arundinacea)
  • bliźniczka psia trawka (Nardus stricta)
  • Parapholis incurva
  • Paspalum racemosum
  • mozga trzcinowata (Phalaris arundinacea)
  • mozga krótkokłosa (Phalaris brachystachys)
  • mozga błękitnawa (Phalaris coerulescens)
  • mozga drobna (Phalaris minor)
  • mozga osobliwa (Phalaris paradoxa)
  • mozga ucięta (Phalaris truncata)
  • tymotka piaskowa (Phleum arenarium)
  • tymotka Boehmera (Phleum phleoides)
  • Pholiurus pannonicus
  • polipogon montpeliański (Polypogon monspeliensis)
  • polipogon zielony (Polypogon viridis)
  • mannica odstająca (Puccinellia distans)
  • mannica nadmorska (Puccinellia maritima)
  • Schismus barbatus
  • suchotraw roczny (Sclerochloa dura)
  • skolochloa trzcinowata (Scolochloa festucacea)
  • włośnica zwodnicza (Setaria decipiens)
  • włośnica Fabera (Setaria faberi)
  • włośnica sina, brzyca (Setaria pumila)
  • włośnica okółkowa (Setaria verticillata)
  • włośnica zielona, dziki ber (Setaria viridis)
  • Sporobolus cryptandrus
  • ostnica włosowata (Stipa capillta)
  • ostnica Jana (Stipa joannis)
  • ostnica powabna (Stipa pulcherrima)
  • ostnica piaskowa (Stipa sabulosa)
  • konietlica łąkowa (Trisetum flavescens)
  • konietlica syberyjska (Trisetum sibirica)
  • wentenanta zwodnicza (Ventenanta dubia)
  • wulpia stokłosowata (Vulpia bromoides)
  • wulpia orzęsiona (Vulpia ciliata)
  • wulpia kolankowata (Vulpia geniculata)
  • wulpia mysi ogon (Vulpia myuros)

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

       Dmuszek jajowaty: Kwitnie dmuszek jajowaty.
          Hakonechloa smukła: Kwitnie hakonechloa smukła.
          Kłosówka miękka: Kwitnie kłosówka miękka.
           Kostrzewa Maire'a, kostrzewa atlaska: Kwitnie kostrzewa Maire'a.
       Kukurydza zwyczajna: Kwitnie kukurydza.
          Kukurydza zwyczajna: Wysiew kukurydzy cukrowej.
        Kupkówka pospolita, rajgras niemiecki: Kwitnie kupkówka pospolita.
          Miotła zbożowa: Kwitnie miotła zbożowa.
        Mozga kanaryjska, kanarkowe siemię: Kwitnie mozga kanaryjska.
          Owsica Parlatorego: Kwitnie owsica Parlatorego.
        Perz właściwy: Pora kwitnienia perzu właściwego.
          Schizachyrium miotlaste: Kwitnie schizachyrium miotlaste.
          Spartyna grzebieniasta: Kwitnie spartyna grzebieniasta.
          Strzęplica sina: Kwitnie strzęplica sina.
        Szczotlicha siwa, kozia bródka: Kwitnie szczotlicha siwa.
         Trzcina pospolita: Kwitnie trzcina pospolita.
         Trzęślica modra, trzęślica jednokolankowa: Kwitnie trzęślica modra.
         Turówka wonna, żubrówka: Kwitnie żubrówka.
         Tymotka łąkowa, brzanka pastewna: Kwitnie tymotka łąkowa.
         Włośnica ber, czumiza: Kwitnie włośnica ber, czyli czumiza.
         Wyczyniec łąkowy: Kwitnie wyczyniec łąkowy.
          Wydmuchrzyca piaskowa: Kwitnie wydmuchrzyca piaskowa.
      Życica trwała: Kwitnie życica trwała.
          Żyto zwyczajne: Kwitnie żyto zwyczajne.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia





© medianauka.pl, 2017-05-15, RODZ-1218



Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.