Workowce

Workowce, grzyby workowe (Ascomycota) to typ, gromada lub klasa grzybów, w zależności od przyjętej klasyfikacji, ta zaś jest sporna i nieustalona. Do workowców zaliczamy ponad połowę wszystkich gatunków grzybów.

Wygląd

Są tu organizmy jednokomórkowe jak i grzyby z owocnikami o długości kilkunastu centymetrów.

Wybrane rzędy


Inne rzędy

Występowanie i środowisko

To grzyby lądowe, niewielka część gatunków żyje także w morzach.

Tryb życia i zachowanie

Wiele gatunków to pasożyty roślin, zwierząt, w tym człowieka.

Morfologia i anatomia

Wielkość owocnika sięga kilkunastu centymetrów. Grzybnia złożona jest najczęściej z wielojądrowych komórek. Między komórkami znajduje się przegroda z dużym otworem.

Cechą charakterystyczną workowców, która odróżnia je od podstawczaków jest wytwarzanie haploidalnych zarodników (mejospory) w zarodni w kształcie worka. Worek (ascus) wytwarzany jest w dość skomplikowanym procesie.

Typy owocników:

Najczęściej worki tworzą warstwę, którą nazywamy hymenium.

Rozmnażanie

Cykl rozwojowy workowców jest w skrócie następujący. Grzybnia wytwarza gametangia, czyli struktury, w których powstają gamety żeńskie i męskie.

Grzybnia żeńska wytwarza lęgnie (aksogony) z wyrostkiem w górnej części (włostek). Grzybnia męska wytwarza plemnię. Tu gamety męskie nie powstają, ale zawartość plemni wlewa się przez włostek do lęgni. Wtedy jądra w lęgni układają się w pary (powstają jądra sprzężone) i przedostają się do tak zwanych strzępków workotwórczych (worki aksogeniczne). W ten sposób grzyb wchodzi w etap dikariofazy. Później jądra sprzężone łączą się, w wyniku czego powstają diploidalne jądra. Następuje podział redukcyjny, w efekcie którego powstają cztery haploidalne jądra. Zwykle podział się powtarza i powstaje osiem zarodników (aksospory).

Czasem cykl rozwojowy workowców przebiega nieco odmiennie, a nawet całkowicie zanika rozmnażanie płciowe. Rozmnażanie płciowe odbywa się zwykle raz w roku.

Mamy więc do czynienia z dwoma stadiami rozmnażania:

Ciekawostki

Do workowców zaliczamy drożdżaki, mączniaki, ale i jadalne smardze, czy trufle.




Jak postępować przy zatruciu grzybami?
Zatrucie grzybami może bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Jak postępować w takim przypadku? Jak udzielić choremu pomocy?
Co to jest huba? Czy jest jadalna?
Czy huby to wyodrębniony takson z królestwa grzybów? Czy to grzyby jadalne, czy też trujące? Do czego wykorzystuje się huby?
Grzyby pod ochroną
W Polsce 54 gatunków grzybów wielkoowocnikowych podlega ochronie ścisłej, wraz z grzybami zlichenizowanymi (porosty) to 232 gatunki. Ochrona gatunkowa częściowa obejmuje 63 (90 z porostami) gatunków grzybów.
Grzyby marynowane w occie
Grzybki marynowane w occie to doskonały sposób na zachowanie smaku grzybów na długi czas. Marynowanie w occie nadaje grzybom specyficzny smak. Stają się doskonałą przekąską i dodatkiem do innych potraw.
Jak suszyć grzyby?
Suszenie grzybów to jeden ze sposobów ich konserwowania, bardzo popularny wśród grzybiarzy. Suszenie nadaje grzybom nie tylko trwałość, ale dodaje im także aromatu i nie pozbawia ich przy tym wartości odżywczych.
Jak zbierać grzyby?
Czy przy grzybobraniu należy się kierować jakimiś zasadami? Czy wykręcać grzyby, czy też ścinać je nożykiem? Używać kosza czy reklamówki? Oto garść porad dla grzybiarzy.
Mikoryza
Mikoryza jest to zjawisko współżycia grzybów z korzeniami, a nawet nasionami roślin naczyniowych.
Gdzie na grzyby? Występowanie i mapa grzybów
Gdzie się najlepiej wybrać na grzyby? Kiedy? W jakiej części Polski szukać? Nie wystarczy się wybrać zwyczajnie do lasu. Trzeba wiedzieć jeszcze kiedy i gdzie.
Grzyby trujące
Grzyby mogą zabić. Najgroźniejsze są muchomory, a wśród nich muchomor sromotnikowy i jadowity. dlatego zbieranie grzybów jest dla ludzi odpowiedzialnych.
Grzyby jadalne
Grzyby spożywa się od niepamiętnych czasów. Są elementem składowym wielu przepisów. Są zwykle dodatkiem do potraw, przyprawą, która nadaje specyficzny smak i zapach sosom, jajecznicy, bigosowi, sałatkom.

Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Solomon, Berg, Martin, Villee - Biologia, ISBN 83-7073-090-6, MULTICO Oficyna wydawnicza 1996
  • Markus Fluck - Atlas grzybów - oznaczanie zbiór użytkowanie, 978-83-7175-858-4, Delta 2015
  • Alicja Szweykowska, Jerzy Szweykowski - Botanika. Systematyka, ISBN 978-83-01-13953-7, PWN 2013
  • Pod redakcją Alicji i Jerzego Szweykowskich - Słownik botaniczny, ISBN 83-214-1305-6, Wiedza Powszechna 2003

© medianauka.pl, 2021-01-27, A-3980
Data aktualizacji artykułu: 2021-03-08



©® Media Nauka 2008-2023 r.