Z definicji wartości bezwzględnej wynika, że dla argumentów większych lub równych zeru (a więc dla dodatniej części osi OX) wykres y=|x| przyjmuje postać funkcji liniowejy=x. Dla x<0 (czyli dla ujemnej części osi OX) mamy wykres funkcji y=-x
Zatem wykres funkcjiy=|x| będzie wyglądał następująco:
Bez żadnego przekształcania widzimy, że jest to funkcja postaci y=f(x-p)+q. Wystarczy więc wykres funkcji y=|x| przesunąć o wektor v=[p,q]=[1,2], tak jak to ilustruje poniższy rysunek.
Korzystając bezpośrednio z definicji wartości bezwzględnej warto sobie wyznaczać pionowe proste pomocnicze, wyznaczające przedziały w których wykreślamy wykresy. W powyższym przykładzie można narysować linią przerywaną pionową prostą x=1 (dla warunku ) i na prawo od niej wykreślać wykres funkcji y=x-1+2, czyli y=x+1, na lewo od niej y=-(x-1)+2, czyli y=-x+3.
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
Drogi Internauto! Aby móc dostarczać coraz lepsze materiały i usługi potrzebujemy Twojej zgody na zapisywanie w pamięci Twojego urządzenia plików cookies oraz na dopasowanie treści marketingowych do Twojego zachowania. Dzięki temu możemy utrzymywać nasze usługi.
Używamy cookies w celach funkcjonalnych oraz w celu tworzenia anonimowych statystyk. Ddbamy o Twoją prywatność.
Aby udzielić nam zgody na profilowanie i remarketing musisz mieć ukończone 16 lat. Brak zgody nie ograniczy w żaden sposób treści naszego serwisu. Udzieloną nam zgodę w każdej chwili możesz wycofać w Polityce prywatności lub przez wyczyszczenie historii przeglądarki.
Brak zgody oznacza wyłączenie profilowania, remarketingu i dostosowywania treści. Reklamy nadal będą się wyświetlać ale w sposób przypadkowy. Nadal będziemy używać zanonimizowanych danych do tworzenia statystyk serwisu. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na takie użycie danych.