Zaganiacz (zwyczajny)

Zaganiacz (Hippolais icterina) to niewielki ptak o żółtawym upierzeniu od spodu i oliwkowym z wierzchu. Trudny do rozpoznania w terenie. Czoło jest wysokie. Ma dość długi dziób szary z wierzchu i żółty od spodu, ogon krótki, prosto ścięty. Nad okiem biegnie krótka, jasna brew. Oko otacza jasna obrączka. Nogi mają szary kolor. Brak dymorfizmu płciowego.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Zaganiacz (zwyczajny) (Hippolais icterina)

© Ornitolog82 - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten gniazduje w Europie i Azji. Na zimę odlatuje do Afryki na południe od równika. Preferuje lasy liściaste, mieszane, parki, zadrzewienia śródpolne.

Tryb życia i zachowanie

Zaganiacz to ptak wędrowny. Przejawia zachowania terytorialne. Jest samotnikiem. Może chwytać owady w powietrzu. Ptak ten większość czasu przebywa w koronach drzew.

Pożywienie

Zaganiacze polują na owady, pajęczaki i inne bezkręgowce. Czasem zjadają owoce roślin.

Rozmnażanie

Wyprowadza jeden lęg w ciągu roku. Gniazduje na drzewach i krzewach (najchętniej wybiera bez czarny, jaśmin, wierzbę). Samica od połowy maja do połowy czerwca składa 4-5 (7) jaj do czarkowatego gniazda. Inkubacja trwa 13-15 dni. Wysiadywaniem jaj zajmuje się wyłącznie samica. Po dwóch tygodniach od wyklucia młode mogą już latać.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce gatunek ten podlega ochronie ścisłej.

Ciekawostki

To jeden z najpóźniej przylatujących do nas ptaków z obszarów zimowania. Najczęściej pierwsze ptaki tego gatunku obserwowane są dopiero w pierwszej dekadzie maja.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

      Okres obserwacji w Polsce zaganiacza.
          Samica zaganiacza składa jaja.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.71 / 69.03%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-06-16, GAT-846




©® Media Nauka 2008-2023 r.