Czerwonak
Czerwonak karmazynowy (Phoenicopterus ruber ruber) , ZOO Wrocław © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl
Czerwonak (Phoenicopterus ruber) to ptak z rodziny flamingów. Wyróżniamy dwa podgatunki: czerwonak karmazynowy (Phoenicopterus ruber ruber) oraz czerwonak różowy (Phoenicopterus ruber roseus). W pierwszym przypadku upierzenie jest czerwonawe, w drugim - białe za wyjątkiem nasadowej części skrzydła, która jest różowa. Dziób zgięty od połowy w dół, razem z językiem tworzy precyzyjny aparat filtrujący. Końcówka dzioba jest czarna.
Występowanie i środowisko
W Europie gnieździ się w delcie Rodanu, nad Morzem Kaspijskim, Zatoką Perską, podzwrotnikowe rejony Ameryki, Indie. Zasiedla płytkie, lekko słone zbiorniki wodne, zwłaszcza delty rzek, zalewy morskie, słone jeziora, także w pustynnych obszarach. Sporadycznie zalatuje do Polski.
Tryb życia i zachowanie
Czerwonaki żyją w ogromnych stadach, które mogą liczyć nawet milion par. Pokarm pobierają filtrując płytkie wody dziobem. Wydają głośny odgłos gęgania.
Pożywienie
Żywi się roślinami i zwierzętami o rozmiarze do 10 mm, które odfiltrowuje z wody.
Rozmnażanie
Gniazda buduje z mułu w kształcie ściętego stożka. Samica składa zwykle jedno jajo. Wysiadywanie trwa do 28 dni. Gnieździ się w ogromnych koloniach. Młode nie mogą filtrować pokarmu z wody, są karmione przez rodziców. Gniazdo opuszczają po kilku dniach, a 10 dniach potrafią już pływać. Młode gromadzą się w "przedszkola" i przebywają pod opieką kilku dorosłych.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
Flamingi karmią młode mleczkiem ptasim, wydzieliną z wola, która zawiera dużo białka. Podobnie karmią młode jeszcze tylko gołębie.
Pokrewne gatunki ptaków
- flaming mały (Phoeniconaias minor)
- flaming krótkodzioby (Phoenicoparrus jamesi)
- flaming andyjski (Phoenicoparrus andinus)
© medianauka.pl, 2013-05-18, GAT-518