Człowiekowate
Człowiekowate (Hominidae) to rodzina małp człekokształtnych, która liczy dziś 7 gatunków w 4 rodzajach. Zaliczamy tutaj człowieka, orangutany, szympansy i goryle.
Wygląd
Człowiekowate nie posiadają ogona. Kończyny przednie są dłuższe w porównaniu do tylnych. Dłonie i ramiona są bardzo ruchliwe. Oprócz ludzi, wszystkie inne rodzaje mają częściową umiejętność stania na dwóch nogach.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Homo sapiens
Człowiek rozumny (Homo sapiens) czyli człowiek żyjący współcześnie, jest zaliczany do ssaków. Podstawowe cechy biologiczne człowieka to inteligencja, duży i zaawansowany w rozwoju mózg, kończyny górne nie pełniące roli lokomocyjnej, przeciwstawny kciuk, po

Gorilla gorilla
Goryl nizinny to naczelny ssak z rodziny człekokształtnych. Jest największą małpą. Żyje w grupach rodzinnych w niedostępnych lasach tropikalnych.

Pongo abelii
Orangutan sumatrzański (Pongo abelii) to ssak z rodziny człowiekowatych, do niedawna uznawany za podgatunek orangutana. Futro rude, brązowawe. Twarz naga. U samców wyraźne talerze policzkowe.

Pongo pygmaeus
Orangutan, zwany także orangiem to ssak z rodziny małp człekokształtnych o ciele pokrytym szorstkim, długim, rudym włosiem. To druga co do wielkości małpa na świecie.

Pan troglodytes
Szympans to najlepiej znana nauce małpa człekokształtna. Pod względem rozwoju psychicznego stoi najwyżej ze wszystkich zwierząt. Dzięki tym zwierzętom wprowadzono szczepionkę przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby.

Pan paniscus
Szympans karłowaty, bonobo (Pan paniscus) to ssak naczelny z rodziny człowiekowatych. Jest mniejszy od szympansa, ma czarną twarz oraz węższą klatkę piersiową i dłuższe kończyny.
Zdjęcia - galeria
Galeria ta zawiera zdjęcia gatunków opisywanych w tym artykule. Więcej zdjęć można zwykle znaleźć w artykułach, opisujących poszczególne rodzaje i gatunki.






Inne gatunki
- goryl wschodni (Gorilla beringei)
Tryb życia i zachowanie
Poruszają się po ziemi na dwóch kończynach, podpierając się rękami, po drzewach za pomocą brachiacji. Stan psychiczny wyrażają za pomocą mimiki twarzy.
Wszyscy przedstawiciele małp człekokształtnych żyją w grupach rodzinnych i wyróżniają się złożonością zachowań socjalnych.
Morfologia i anatomia
Pierwszy palec stopy jest przeciwstawny. Człekokształtne rozróżniają barwy. Mózg jest duży, o złożonej strukturze. Czaszka małpy człekokształtnej ma wydatne wały nadoczodołowe.
Rozmnażanie
U samic występuje menstruacja. Ciąża trwa 8-9 miesięcy. Samice rodzą zazwyczaj jedno młode, rzadko więcej. Młode jest bezradne i przez długi czas wymaga ścisłej opieki matki.
Pożywienie
Są wszystkożerne. Zjadają jednak głównie owoce i liście, niektóre gatunki również owady. Szympansy i ludzie jedzą także mięso kręgowców.
Ochrona i zagrożenia
Większość gatunków jest zagrożona wyginięciem.
Ciekawostki
Wszystkie wielkie małpy potrafią wytwarzać narzędzia.
Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?
© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-136