Goryl
Goryl, goryl nizinny (Gorilla gorilla) jest to naczelny ssak z rodziny człekokształtnych o dużych rozmiarach, żyjący w grupach rodzinnych liczących od 3 do 21 osobników w niedostępnych lasach tropikalnych. W każdej grupie dominuje samiec i ustanowiona jest hierarchia. Zadaniem młodych samców jest czuwanie nad bezpieczeństwem grupy.
Goryl nizinny (Gorilla gorilla gorilla)
Goryl nizinny (Gorilla gorilla gorilla) to podgatunek goryla zachodniego (Gorilla gorilla) Na zdjęciach tu opublikowanych uwidoczniony został właśnie ten podgatunek.
Zdjęcia - galeria
Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.

Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl
⤢ POWIĘKSZ







Występowanie i środowisko
Lasy tropikalne Afryki Środkowej.
Tryb życia i zachowanie
Większość dnia goryle spędzają na poszukiwaniu jedzenia i odpoczynku, podczas którego młode bawią się i iskają. Starsze goryle śpią. Noce spędzają na ziemi w zbudowanych przez siebie z roślin gniazdach.
Pożywienie
Owoce, nasiona, liście, kora drzew, bulwy orchidei, paprocie, pnącza, epifity, zioła, termity, larwy owadów.
Rozmnażanie
Ciąża trwa 251-289 dni. Samica rodzi zwykle 1 młode o masie do 2 kg i karmi je mlekiem przez 4 lata. Zdolność rozrodczą samice osiągają po 78 miesiącach, samce po 120 miesiącach.
Ochrona i zagrożenia CR
Gatunek ten jest krytycznie zagrożony wymarciem. Ma status CR w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Gatunek krytycznie zagrożony na skutek wycinki lasów tropikalnych oraz kłusownictwa.
Podgatunki
Wyróżniamy następujące podgatunki:
- Gorilla g. diehli - goryl zachodni, Matschie, 1904
- Gorilla g. gorilla - goryl nizinny, (Savage, 1847)
Pokrewne gatunki ssaków
Jak dużo jedzą zwierzęta?

Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?
© medianauka.pl, 2011-10-03, GAT-69
Data aktualizacji artykułu: 2022-01-04
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
- Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
- Włodzimierz Serafiński, Ewa Wielgus-Serafińska - Ssaki zwierzęta świata, ISBN 83-01-05877-3, PWN 1988