logo

Szympans karłowaty

Szympans karłowaty, bonobo, szympans czarny (Pan paniscus) to ssak naczelny z rodziny człowiekowatych. Jest mniejszy od szympansa, ma czarną twarz oraz węższą klatkę piersiową i dłuższe kończyny. Włosy odstają na głowie na boki. Część naukowców uważa go za podgatunek szympansa.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Małpa ta występuje na południe od rzeki Kongo w Afryce.

Tryb życia i zachowanie

Szympansy żyją w stadach, liczących 15-150 osobników. Tworzą więzi społeczne. Podczas porozumiewania się używają skomplikowanych sygnałów głosowych, wizualnych. Przewidują zachowania różnych osobników w grupie. Podejrzewa się nawet, że szympansy mogą mieć świadomość i zbliżoną psychikę do ludzkiej.

Przed nocą na drzewach, na wysokości 8-12 m zakładają gniazda z gałęzi i liści. Później już nie wracają do nich. W dzień małpy przemierzają las w poszukiwaniu pokarmu.

Bonobo mają ciekawy zwyczaj łagodzenia wszelkich konfliktów społecznych poprzez częste kontakty seksualne.

Długość życia wynosi około 40 lat.

Morfologia i anatomia

Długość ciała samców wynosi 73-83 cm i ciężar ciała 39 kg. Długość ciała samic wynosi 70-76 cm, a ciężar ciała do 31 kg.

Pożywienie

Szympans bonobo zjada owoce, liście i gałązki, a także kręgowce.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 8 miesięcy. Samica rodzi jedno, rzadko 2 młode. Karmienie mlekiem trwa 6 miesięcy. Młode są pod opieką matki 2-3 lata.

Ochrona i zagrożenia EN

Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.


© medianauka.pl, 2019-08-08, GAT-3850
Pokrewne gatunki ssaków

ikonaSzympans
Pan troglodytes
Człowiekowate
Człowiekowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Klaus Richarz - Zwierzęta w ogrodzie zoologicznym, ISBN 978-83-7175-788-4, Delta
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • Włodzimierz Serafiński, Ewa Wielgus-Serafińska - Ssaki zwierzęta świata, ISBN 83-01-05877-3, PWN 1988


Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.