logo

Szympans karłowaty

Szympans karłowaty, bonobo, szympans czarny (Pan paniscus) to ssak naczelny z rodziny człowiekowatych. Jest mniejszy od szympansa, ma czarną twarz oraz węższą klatkę piersiową i dłuższe kończyny. Włosy odstają na głowie na boki. Część naukowców uważa go za podgatunek szympansa.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Małpa ta występuje na południe od rzeki Kongo w Afryce.

Tryb życia i zachowanie

Szympansy żyją w stadach, liczących 15-150 osobników. Tworzą więzi społeczne. Podczas porozumiewania się używają skomplikowanych sygnałów głosowych, wizualnych. Przewidują zachowania różnych osobników w grupie. Podejrzewa się nawet, że szympansy mogą mieć świadomość i zbliżoną psychikę do ludzkiej.

Przed nocą na drzewach, na wysokości 8-12 m zakładają gniazda z gałęzi i liści. Później już nie wracają do nich. W dzień małpy przemierzają las w poszukiwaniu pokarmu.

Bonobo mają ciekawy zwyczaj łagodzenia wszelkich konfliktów społecznych poprzez częste kontakty seksualne.

Długość życia wynosi około 40 lat.

Morfologia i anatomia

Długość ciała samców wynosi 73-83 cm i ciężar ciała 39 kg. Długość ciała samic wynosi 70-76 cm, a ciężar ciała do 31 kg.

Pożywienie

Szympans bonobo zjada owoce, liście i gałązki, a także kręgowce.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 8 miesięcy. Samica rodzi jedno, rzadko 2 młode. Karmienie mlekiem trwa 6 miesięcy. Młode są pod opieką matki 2-3 lata.

Ochrona i zagrożenia EN

Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.© medianauka.pl, 2019-08-08, GAT-3850
Pokrewne gatunki ssaków

ikonaSzympans
Pan troglodytes
Człowiekowate
Człowiekowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego - Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Klaus Richarz - Zwierzęta w ogrodzie zoologicznym, ISBN 978-83-7175-788-4, Delta
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz - Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • Włodzimierz Serafiński, Ewa Wielgus-Serafińska - Ssaki zwierzęta świata, ISBN 83-01-05877-3, PWN 1988
Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki - forest animals
Kolorowe skarpetki Kostka
Leniwce Puzzle
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Zoologia ssaki
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.