Logo Media Nauka

Facebook

Lew (Panthera leo)
© Corel

Lew

Lew (Panthera leo) to jeden z największych kotów świata. Ma dużą głowę. Ogon jest zakończony pękiem włosów (chwost). Jest w nich ukryty rogowy kolec. Kolor płowy lub brązowy. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec ma wielką grzywę, jest silniej zbudowany i większy.

Występowanie i środowisko

Afryka na południe od Sahary, także można je spotkać w Indiach. Lubi tereny otwarte.

Tryb życia i zachowanie

Dzień przesypia w trawie i zaroślach. Poluje wieczorem sam lub z innymi lwami. Zabija chwytając za gardło lub podbrzusze. Najczęściej poluje w pobliżu wodopojów. Ofiarę wlecze w odosobnione miejsce, gdzie może ją zjeść w spokoju. Para lwów potrafi zjeść prawie całą antylopę gnu za jednym razem. Gdy jest głodny w jego sąsiedztwie bezpiecznie może się czuć jedynie słoń, stary nosorożec i bawół. Gdy nie jest głodny, zwierzyna pasie się spokojnie w jego niedalekiej bliskości.

Pożywienie

Przede wszystkim zjada zwierzęta kopytne, zjada też ptactwo, mniejsze ssaki i padlinę.

Rozmnażanie

Jest poligamiczny i rozmnaża się przez cały rok. Ciąża trwa 102-105 dni. Samica rodzi 1-6 młodych. Młode mają cętkowane futerko. Zaczynają samodzielnie chodzić dopiero po dwóch miesiącach. Laktacja trwa pół roku. Wymiary dorosłych osobników osiągają po 6 latach życia.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Podgatunek Panthera leo persica jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Lew napada na ludzi bardzo rzadko.

Niegdyś lew zasiedlał także południe Europy.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2012-12-29, GAT-218
Pokrewne gatunki ssaków

ikonaJaguar
Panthera onca
ikonaTygrys
Panthera tigris
Kotowate
Kotowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Dlaczego koty spadają na cztery łapy?

Dlaczego koty spadają na cztery łapy?

Nauka stwierdza wysoką przeżywalność kotów podczas upadków z dużych wysokości i rzeczywiście koty instynktownie podczas upadku obracają się w powietrzu tak, aby spaść na cztery łapy.


Polecamy w naszym sklepie

Zaczarowana zagroda
Zoologia ssaki
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Puzzle 1000 Ssaki
Kubek zwierzęta świata
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.