logo

Lew

Lew (Panthera leo) to jeden z największych kotów świata. Ma dużą głowę. Ogon jest zakończony pękiem włosów (chwost). Jest w nich ukryty rogowy kolec. Kolor płowy lub brązowy. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec ma wielką grzywę, jest silniej zbudowany i większy.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko

Afryka na południe od Sahary, także można je spotkać w Indiach. Lubi tereny otwarte.

Tryb życia i zachowanie

Dzień przesypia w trawie i zaroślach. Poluje wieczorem sam lub z innymi lwami. Zabija chwytając za gardło lub podbrzusze. Najczęściej poluje w pobliżu wodopojów. Ofiarę wlecze w odosobnione miejsce, gdzie może ją zjeść w spokoju. Para lwów potrafi zjeść prawie całą antylopę gnu za jednym razem. Gdy jest głodny w jego sąsiedztwie bezpiecznie może się czuć jedynie słoń, stary nosorożec i bawół. Gdy nie jest głodny, zwierzyna pasie się spokojnie w jego niedalekiej bliskości.

Pożywienie

Przede wszystkim zjada zwierzęta kopytne, zjada też ptactwo, mniejsze ssaki i padlinę.

Rozmnażanie

Jest poligamiczny i rozmnaża się przez cały rok. Ciąża trwa 102-105 dni. Samica rodzi 1-6 młodych. Młode mają cętkowane futerko. Zaczynają samodzielnie chodzić dopiero po dwóch miesiącach. Laktacja trwa pół roku. Wymiary dorosłych osobników osiągają po 6 latach życia.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Podgatunek Panthera leo persica jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Lew napada na ludzi bardzo rzadko.

Niegdyś lew zasiedlał także południe Europy.© medianauka.pl, 2012-12-29, GAT-218
Pokrewne gatunki ssaków

ikonaJaguar
Panthera onca
ikonaTygrys
Panthera tigris
Kotowate
Kotowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Dlaczego koty spadają na cztery łapy?

Dlaczego koty spadają na cztery łapy?

Nauka stwierdza wysoką przeżywalność kotów podczas upadków z dużych wysokości i rzeczywiście koty instynktownie podczas upadku obracają się w powietrzu tak, aby spaść na cztery łapy.


Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Kostka
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Mapa świata Puzzle
Zoologia ssaki
Puzzle - koty
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.