Lew afrykański

Lew (Panthera leo) to jeden z największych kotów świata. Ma dużą głowę. Ogon jest zakończony pękiem włosów (chwost). Jest w nich ukryty rogowy kolec. Kolor płowy lub brązowy. Występuje wyraźny dymorfizm płciowy. Samiec ma wielką grzywę, jest silniej zbudowany i większy.

Występowanie i środowisko

Afryka na południe od Sahary, także można je spotkać w Indiach. Lubi tereny otwarte.

Tryb życia i zachowanie

Dzień przesypia w trawie i zaroślach. Poluje wieczorem sam lub z innymi lwami. Zabija chwytając za gardło lub podbrzusze. Najczęściej poluje w pobliżu wodopojów. Ofiarę wlecze w odosobnione miejsce, gdzie może ją zjeść w spokoju. Para lwów potrafi zjeść prawie całą antylopę gnu za jednym razem. Gdy jest głodny w jego sąsiedztwie bezpiecznie może się czuć jedynie słoń, stary nosorożec i bawół. Gdy nie jest głodny, zwierzyna pasie się spokojnie w jego niedalekiej bliskości.

Pożywienie

Przede wszystkim zjada zwierzęta kopytne, zjada też ptactwo, mniejsze ssaki i padlinę.

Rozmnażanie

Jest poligamiczny i rozmnaża się przez cały rok. Ciąża trwa 102-105 dni. Samica rodzi 1-6 młodych. Młode mają cętkowane futerko. Zaczynają samodzielnie chodzić dopiero po dwóch miesiącach. Laktacja trwa pół roku. Wymiary dorosłych osobników osiągają po 6 latach życia.

Ochrona i zagrożenia VU

Gatunek ten jest narażony na wymarcie. Ma status VU w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Podgatunek Panthera leo persica jest zagrożony wymarciem.

Ciekawostki

Lew napada na ludzi bardzo rzadko.

Niegdyś lew zasiedlał także południe Europy.

Wyróżniamy następujące podgatunki:
P. l. leo (Linnaeus, 1758)
P. l. persica (Meyer, 1826)

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:


Pokrewne gatunki ssaków


Dlaczego koty spadają na cztery łapy?
Nauka stwierdza wysoką przeżywalność kotów podczas upadków z dużych wysokości i rzeczywiście koty instynktownie podczas upadku obracają się w powietrzu tak, aby spaść na cztery łapy.
Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.48 / 64.93%
2024-01-20© medianauka.pl, 2012-12-29, GAT-218
Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.