Jaguar

Jaguar (Panthera onca) to ssak z rodziny kotowatych. Jest największym kotem Ameryki i przedstawicielem rodzaju Panthera (ryczących kotów). Ma cętkowane pomarańczowe lub czarne futro.


Jaguar (Panthera onca)
Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Występowanie i środowisko

Tereny trawiaste i tropikalne Ameryki Południowej i Środkowej, oraz pustynne południowe Ameryki Północnej. Występuje zwykle w pobliżu wody.

Tryb życia i zachowanie

Jaguar preferuje samotniczy tryb życia. W ciągu dnia wyleguje się w jaskiniach lub innych zacisznych miejscach. Samiec patrolując swoje rozległe terytorium oznacza je moczem, informując inne samce o swojej obecności. W okresie godowym dochodzi do walk pomiędzy samcami. Jest zwierzęciem aktywnym w nocy. Tak jak wszystkie inne koty ma zdolność doskonałego widzenia w mroku.

Pożywienie

Pożywienie jaguara stanowią zwykle duże ssaki (tapiry, kapibary, pekari, leniwce), w razie głodu zjada również drobne ssaki i ptaki, atakuje też krokodyle i żółwie. Często jego łupem padają ryby.

Rozmnażanie

Jaguary większą część roku żyją samotnie. W sierpniu i wrześniu samce poszukują samic, dochodzi wtedy do walk między samcami. Po około stu dniach ciąży samica rodzi dwoje lub troje młodych, wyróżniających się jaśniejszym ubarwieniem. Kocięta ważą od 700 do 900 gramów, otwierają oczy po dwóch tygodniach, a mleko ssą przez sześć miesięcy.

NT

Ochrona i zagrożenia

Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2009-05-23, GAT-10


Pokrewne gatunki ssaków

ikonaGepard
Acinonyx jubatus
ikonaJaguarundi
Felis yagouaroundi
ikonaKarakal
Caracal caracal
ikonaKot arabski
Felis margarita
ikonaKot domowy
Felis catus
ikonaLew
Panthera leo
ikonaManul
Otocolobus manul
ikonaOcelot
Leopardus pardalis
ikonaPuma, kuguar
Puma concolor
ikonaRyś
Lynx lynx
ikonaSerwal
Leptailurus serval
ikonaTygrys
Panthera tigris
ikonaŻbik
Felis silvestris


Dlaczego koty spadają na cztery łapy?

Dlaczego koty spadają na cztery łapy?

Nauka stwierdza wysoką przeżywalność kotów podczas upadków z dużych wysokości i rzeczywiście koty instynktownie podczas upadku obracają się w powietrzu tak, aby spaść na cztery łapy.Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.