Dymówka

Dymówka (Hirundo rustica) to rodzimy ptak z rodziny jaskółek z czarnym, połyskliwym upierzeniem na grzbiecie i piersi, białym od spodu i charakterystyczną czerwoną plamą na podgardlu i czole. Ogon mocno wcięty w widełki, u samców mocniej (nawet 7,5 cm). Samiec i samica są podobnej wielkości i są tak samo upierzeni. Podgatunek dymówki północnoamerykańskiej ma inne ubarwienie spodu ciała. Jest ono pomarańczowe.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Eurazja, Ameryka Północna, wyspowo Afryka. Zimuje w Afryce i Ameryce Południowej, Indonezji i Australii. W Polsce jest licznym ptakiem lęgowym. Lubi rolnicze tereny uprawne.

Tryb życia i zachowanie

Jaskółka dymówka jest gatunkiem synantropijnym. Obecnie żyje prawie wyłącznie w obrębie ludzkich osiedli. Jest ptakiem wędrownym. Przylatuje do naszego kraju w kwietniu, odlatuje we wrześniu i październiku. Bardzo chętnie siada na przewodach elektrycznych, antenach.

Dymówki bardzo szybko i zwinnie latają. Lata niezwykle nisko nad ziemią (w deszczowe dni).

Śpiew jest szczebiotliwy. Głos wabiący "wit-wit".

Morfologia i anatomia

Jajo dymówki ilustruje poniższy rysunek. Średnie wymiary: 19,3 mm × 13,6 mm.

jajo dymówki

Pożywienie

Jaskółki dymówki zjadają prawie wyłącznie owady łapane w powietrzu.

Rozmnażanie

Gniazdo buduje ze sklejonej śliną ziemi, umieszczone zwykle wewnątrz budynku. Gniazdo dymówki, w przeciwieństwie do oknówki, jest otwarte wierzchu, ma miskowaty kształt. Dno gniazda wysłane jest sierścią, włosami i piórami. Samica składa 2 razy do roku 4-6 jaj. Inkubacja trwa 14-16 dni, młode pozostają w gnieździe przez 19-23 dni. Pisklęta są rzekomymi gniazdownikami.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce ptak ten podlega ochronie gatunkowej.

Ciekawostki

Lot dymówek jest uzależniony od ilości pokarmu w powietrzu na danej wysokości. Podczas wilgotnych dni, plankton powietrzny znajduje się nisko nad ziemia, stąd lot jaskółek odbywa się tuż przy ziemi.

Jaskółka jest jednym ze zwiastunów wiosny.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Jaskółka dymówka przylatuje do Polsci z zimowisk.
          Trwa okres lęgowy dymówki.
          Jaskółki dymówki odlatują do Afryki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków

ikonaJaskółka białogardła
Hirundo albigularis
ikonaJaskółka pacyficzna
Hirundo tahitica
ikonaJaskółka angolska
Hirundo angolensis
Jaskółkowate
Jaskółkowate

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?

Ile jest ptaków na świecie?

Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?

Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?

Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?

To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2013-06-04, GAT-581
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.