Logo Media Nauka

Facebook

Dymówka (Hirundo rustica)
© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Dymówka

Dymówka (Hirundo rustica) to rodzimy ptak z rodziny jaskółek z czarnym, połyskliwym upierzeniem na grzbiecie i piersi, białym od spodu i charakterystyczną czerwoną plamą na podgardlu i czole. Ogon mocno wcięty w widełki, u samców mocniej (nawet 7,5 cm). Samiec i samica są podobnej wielkości i są tak samo upierzeni. Podgatunek dymówki północnoamerykańskiej ma inne ubarwienie spodu ciała. Jest ono pomarańczowe.

Występowanie i środowisko PL

Eurazja, Ameryka Północna, wyspowo Afryka. Zimuje w Afryce i Ameryce Południowej, Indonezji i Australii. W Polsce jest licznym ptakiem lęgowym. Lubi rolnicze tereny uprawne.

Tryb życia i zachowanie

Jaskółka dymówka jest gatunkiem synantropijnym. Obecnie żyje prawie wyłącznie w obrębie ludzkich osiedli. Jest ptakiem wędrownym. Przylatuje do naszego kraju w kwietniu, odlatuje we wrześniu i październiku. Bardzo chętnie siada na przewodach elektrycznych, antenach.

Dymówki bardzo szybko i zwinnie latają. Lata niezwykle nisko nad ziemią (w deszczowe dni).

Pożywienie

Jaskółki dymówki zjadają prawie wyłącznie owady łapane w powietrzu.

Rozmnażanie

Gniazdo buduje ze sklejonej śliną ziemi, umieszczone zwykle wewnątrz budynku. Gniazdo dymówki, w przeciwieństwie do oknówki, jest otwarte wierzchu, ma miskowaty kształt. Dno gniazda wysłane jest sierścią, włosami i piórami. Samica składa 2 razy do roku 4-6 jaj. Inkubacja trwa 14-16 dni, młode pozostają w gnieździe przez 19-23 dni. Pisklęta są rzekomymi gniazdownikami.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce ptak ten podlega ochronie gatunkowej.

Ciekawostki

Lot dymówek jest uzależniony od ilości pokarmu w powietrzu na danej wysokości. Podczas wilgotnych dni, plankton powietrzny znajduje się nisko nad ziemia, stąd lot jaskółek odbywa się tuż przy ziemi.

Jaskółka jest jednym ze zwiastunów wiosny.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2013-06-04, GAT-581


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Jaskółka dymówka przylatuje do Polsci z zimowisk.
          Trwa okres lęgowy dymówki.
          Jaskółki dymówki odlatują do Afryki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ptaków

ikonaBrzegówka
Riparia riparia
ikonaJaskółka abisyńska
Cecropis abyssinica
ikonaJaskółka rudawa
Cecropis daurica
ikonaJaskółka skalna
Ptyonoprogne rupestris
ikonaOknówka
Delichon urbicum
Jaskółki
Jaskółki

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.