Dymówka

Dymówka (Hirundo rustica) to rodzimy ptak z rodziny jaskółek z czarnym, połyskliwym upierzeniem na grzbiecie i piersi, białym od spodu i charakterystyczną czerwoną plamą na podgardlu i czole. Ogon mocno wcięty w widełki, u samców mocniej (nawet 7,5 cm). Samiec i samica są podobnej wielkości i są tak samo upierzeni. Podgatunek dymówki północnoamerykańskiej ma inne ubarwienie spodu ciała. Jest ono pomarańczowe.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Dymówka (Hirundo rustica)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Eurazja, Ameryka Północna, wyspowo Afryka. Zimuje w Afryce i Ameryce Południowej, Indonezji i Australii. W Polsce jest licznym ptakiem lęgowym. Lubi rolnicze tereny uprawne.

Tryb życia i zachowanie

Jaskółka dymówka jest gatunkiem synantropijnym. Obecnie żyje prawie wyłącznie w obrębie ludzkich osiedli. Jest ptakiem wędrownym. Przylatuje do naszego kraju w kwietniu, odlatuje we wrześniu i październiku. Bardzo chętnie siada na przewodach elektrycznych, antenach.

Dymówki bardzo szybko i zwinnie latają. Lata niezwykle nisko nad ziemią (w deszczowe dni).

Śpiew jest szczebiotliwy. Głos wabiący "wit-wit".

Morfologia i anatomia

Jajo dymówki ilustruje poniższy rysunek. Średnie wymiary: 19,3 mm × 13,6 mm.

jajo dymówki

Pożywienie

Jaskółki dymówki zjadają prawie wyłącznie owady łapane w powietrzu.

Rozmnażanie

Gniazdo buduje ze sklejonej śliną ziemi, umieszczone zwykle wewnątrz budynku. Gniazdo dymówki, w przeciwieństwie do oknówki, jest otwarte wierzchu, ma miskowaty kształt. Dno gniazda wysłane jest sierścią, włosami i piórami. Samica składa 2 razy do roku 4-6 jaj. Inkubacja trwa 14-16 dni, młode pozostają w gnieździe przez 19-23 dni. Pisklęta są rzekomymi gniazdownikami.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce ptak ten podlega ochronie gatunkowej.

Ciekawostki

Lot dymówek jest uzależniony od ilości pokarmu w powietrzu na danej wysokości. Podczas wilgotnych dni, plankton powietrzny znajduje się nisko nad ziemia, stąd lot jaskółek odbywa się tuż przy ziemi.

Jaskółka jest jednym ze zwiastunów wiosny.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Jaskółka dymówka przylatuje do Polsci z zimowisk.
          Trwa okres lęgowy dymówki.
          Jaskółki dymówki odlatują do Afryki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.77 / 69.23%
2024-01-18© medianauka.pl, 2013-06-04, GAT-581
©® Media Nauka 2008-2023 r.