logo

Dzierlatka (zwyczajna)

Dzierlatka (Galerida cristata) to rodzimy ptak podobny do skowronka zwyczajnego. Ma dłuższy od skowronka dziób, krótszy ogon. Ma też dość długi czubek na głowie, wyraźny także po jego złożeniu. Czubek jest znakiem rozpoznawczym tego gatunku. Jest ubarwiona w jasne brązy, jaśniejsza od spodu. Pierś jest kreskowana. Skrzydła są zaokrąglone. Samiec, samica i młode osobniki są podobne do siebie.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje w Europie, Afryce oraz w Azji. W Polsce występuje na terenie całego kraju za wyjątkiem wysokich partii gór. Preferuje niziny, tereny suche z niską roślinnością lub bez roślinności. Nie stroni od terenów zabudowanych, plac budów, wysypisk śmieci, hipermarketów i stacji benzynowych. U nas nie jest zbyt liczna.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi osiadły tryb życia. Jest aktywna za dnia. W zimie tworzy małe stadka. Nie jest płochliwa. Najczęściej porusza się po ziemi. Lot niski nad ziemią na małe odległości.

Pożywienie

Zjada nasiona, owoce i liście, a także owady, pajęczaki i inne bezkręgowce. Zjada też resztki.

Rozmnażanie

Wyprowadza dwa lęgi w sezonie. Gniazduje na ziemi. Wysiadywanie zaczyna po zniesieniu wszystkich lub przedostatniego jaja. Samica składa od 3 do 5 (7) jaj, które sama wysiaduje. Okres inkubacji wynosi 11-13 dni. Samiec bierze udział w wychowywaniu potomstwa.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ścisłej ochronie.

Ciekawostki

To nasz jedyny skowronek żyjący na terenach zurbanizowanych. Jest to też jedyny skowronek w Polsce, który prowadzi osiadły tryb życia.

Dzierlatka potrafi gniazdować na pasie zieleni między jezdniami. Zupełnie nie przeszkadza jej wówczas ruch samochodowy.© medianauka.pl, 2015-06-06, GAT-830


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Okres występowania w Polsce dzierlatki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ptaków

ikonaDzierlatka iberyjska
Galerida theklae
Skowronki
Skowronki

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Ile jest ptaków na świecie?

Ile jest ptaków na świecie?

Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Jaki ptak znosi najwięcej jaj?

Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


Polecamy w naszym sklepie

kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki - smart owl - sowa
Kolorowe skarpetki urodzinowe
Biblioteczka Montessori. Przyroda
Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.