Altannik lśniący

Altannik lśniący (Ptilonorhynchus violaceus) to gatunek ptaka z rodziny altanników. Samica oraz młode mają zielonobrunatne upierzenie, samiec dorosły ma barwę czarnofioletową. Ciało ma krępą budowę. Dziób i nogi są mocne.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Altannik lśniący (Ptilonorhynchus violaceus)

© feathercollector - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Zamieszkuje wilgotne lasy nadmorskie w Australii.

Tryb życia i zachowanie

Tworzą stada. Pożywienia szukają na ziemi. Ptaki te lubią kolor niebieski i żółtozielony. Przyozdabiają altanki przedmiotami najlepiej w tym kolorze. Nie akceptują koloru zielonego i czerwonego. Altankę ptak ten maluje sokiem z niebieskich jagód wymieszanym z węglem drzewnym. Rozprowadza "farbę" dziobem lub pędzlem z kory.

Ptaki te łączą się w duże stada.

Bardzo dobrze naśladuje odgłosy innych ptaków. To dość hałaśliwy gatunek.

Pożywienie

Zjada rośliny zielne i trawę, owoce i nasiona. Czasem zjada też owady i ślimaki.

Rozmnażanie

W okresie październik-listopad buduje altanę na uprzednio przygotowanym placu. Altanka ma postać dwóch płotków z gałązek. Przed altanką samiec układa kolorowe pióra, kwiaty, jagody, grzyby. Nierzadko ptaki podkradają sobie ozdoby. Malują altankę sokiem z niebieskich owoców zmieszanym z węglem drzewnym. Samiec tańczy przed samicą z ozdobami w dziobie. Samica buduje czarkowate gniazdo na drzewie lub krzewie. Składa i wysiaduje 1-3 (najczęściej 2) jaja.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Po kastracji samiec nie buduje altan i nie przyozdabia terenu. Nie tokuje też w tym przypadku. Oznacza to, że potrzeba budowania altan jest sterowana hormonalnie.


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.73 / 69.1%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-03-30, GAT-744




©® Media Nauka 2008-2023 r.