Gąsiorek

Gąsiorek, dzierzba gąsiorek, gąsiorek cierniokręt (Lanius collurio) to ptak z rodziny dzierzb, nieco większy od wróbla. U samca kuper i wierzch głowy są popielate, plecy rdzawe, od dzioba do karku przez oczy biegnie gruba, czarna pręga. Maska ta może być mniej wyraźna. Spód białawy z różowym nalotem, ogon czarny z białymi brzegami, nogi i dziób są czarne. Samica jest rdzawobrunatna z wierzchu, od spodu kremowa, poprzecznie prążkowana. Obie płci są tej samej wielkości.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Gąsiorek (Lanius collurio)

© Krzysztof Trawiński - medianauka.pl


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Eurazja, zimuje we wschodniej i południowej Afryce, na Półwyspie Arabskim, w Indiach, południowo-wschodniej Azji. Zamieszkuje brzegi lasów, młodniki, otwarte tereny z krzewami. Jest średnio liczny w Polsce.

Tryb życia i zachowanie

Gąsiorek jest ptakiem wędrownym. Przylot ma miejsce w maju, odlot od połowy września. Wciąż kręci głową i kiwa ogonem. Lubi przesiadywać na wyższym stanowisku obserwacyjnym jak druty, czubek niskiego krzewu lub drzewa. Lot niski nad ziemią.

Głos gąsiorka przypomina sylaby "czek-czek", "gek-gek". Ma także zdolność do naśladowania głosów innych ptaków.

Morfologia i anatomia

Jajo gąsiorka ilustruje poniższy rysunek.

jajo gąsiorka

Pożywienie

Gąsiorki zjadają owady, głównie chrząszcze, motyle i gąsienice, ale łowią także myszy, jaszczurki i młode ptaki, które nakłuwa na druty lub kolce. Pozwala to zachować na krótki czas zapas pokarmu oraz ułatwia fragmentację zdobyczy.

Rozmnażanie

Gniazduje najczęściej na kolczastych krzewach. Gniazdo jest otwarte, zbudowane z korzonków, kłączy, z domieszką patyków,wysłane drobnymi korzonkami i trawą. Samica raz w roku składa 5-6 jaj. Wysiaduje samica przez 14 dni. Pisklęta są gniazdownikami. Młode już od prawie samego początku ćwiczą nadziewanie pokarmu na ciernie.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce ptak jest objęty ochroną gatunkową.

Ciekawostki

Gąsiorek zdobycz nabija na ostre gałązki lub kolce krzewów. Gromadzi w ten sposób zapasy pokarmu.

Nierzadko gąsiorki wysiadują jajo kukułki.

Gąsiorek jest najliczniejszym przedstawicielem dzierzb w Polsce.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          Do kraju zaczynają zlatywać dzierzby gąsiorki.
          Dzierzby gąsiorki wyprowadzają jedyny lęg w roku.
          Dzierzby gąsiorki odlatują do Afryki.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.77 / 69.23%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2013-06-05, GAT-582




©® Media Nauka 2008-2023 r.