Świergotek polny

Świergotek polny (Corydalla campestris) to ptak z rodziny pliszkowatych o smukłej sylwetce, wielkości wróbla. Z wierzchu ptak ten ma piaskowe upierzenie. Od spodu jest beżowy. Nad okiem biegnie jasna brew. Pokrywy skrzydłowe są ciemne z jasnymi brzegami. Młode mają kreskowany spód. Są też ciemniejsze.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Świergotek polny (Corydalla campestris)

© Erni - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek ten zamieszkuje Europę i Azję oraz Afrykę, gdzie spędza zimę. Zasiedla pola uprawne, piaskownie, wydmy, ugory i inne suche tereny otwarte.

Tryb życia i zachowanie

Ptak ten charakterystycznie macha ogonem w górę i w dół, jak pliszka. Poza okresem lęgów zwykle żyje samotnie. Czasem tworzy niewielkie grupy. W locie wydaje odgłos "cjiip".

Pożywienie

Zjada owady, pająki, ślimaki, a także nasiona.

Rozmnażanie

W ciągu roku wyprowadza jeden lub dwa lęgi. Samiec może odbywać lęgi z dwoma samicami jednocześnie. Gniazdo znajduje się w dołku w ziemi, zwykle w bliskiej odległości od kępy traw. Zbudowane jest z liści, korzonków i łodyg różnych roślin. W wyściółce znaleźć można włosie, puch roślinny. Samica składa jaja dopiero od połowy maja aż do początku lipca. Samica wysiaduje jaja przez 12-14 dni i sama opiekuje się pisklętami. Samiec dostarcza pokarm. Po dwóch tygodniach od wyklucia młode osiągają zdolność do lotu, a po 4 tygodniach są już samodzielne.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce znajduje się pod ścisłą ochroną.

Ciekawostki

To największy krajowy świergotek.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

     W Polsce występuje świergotek polny.
         Samica świergotka polnego składa jaja. W zniesieniu 3-5 jaj, wyjątkowo 6.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.76 / 69.2%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-05-03, GAT-785




©® Media Nauka 2008-2023 r.