Pliszka górska

Pliszka górska (Motacilla cinerea) to gatunek ptaka z rodziny pliszkowatych o szarym wierzchu i głowie, żółtym spodzie i białych bokach. Skrzydła są ciemne z białym paskiem. Nad okiem biegnie biała brew, a od dzioba ciągnie się biały wąs. Samiec w szacie godowym na gardle ma czarną plamę. Ogon jest bardzo długi.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Pliszka górska (Motacilla cinerea)

© Erni - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten jest obecny w Europie, Azji oraz w Afryce. W Polsce, wbrew nazwie, można go spotkać oprócz terenów górskich także na nizinach. Preferuje tereny z rzekami i strumieniami z szybkim nurtem. Nie jest u nas liczna.

Tryb życia i zachowanie

To częściowo wędrowny gatunek, choć pewne populacje w Europie i w mniejszym stopniu w Azji prowadzą osiadły tryb życia. Poluje w powietrzu, na wodzie i na ziemi. Chodzi po ziemi kiwając ogonem jak pliszka żółta. Lot typu falistego.

Pożywienie

Pliszka górska poluje na owady i ich larwy, kijanki, małe rybki.

Rozmnażanie

Wyprowadza 1-2 lęgi w ciągu roku. Gniazduje nad rzekami w szczelinach skalnych, skarpach, pod mostami, pomiędzy korzeniami drzew. Gniazdo buduje samiec i samica. Samica znosi (3) 4-6 (7) jaj od połowy kwietnia, a na południu Europy w końcówce marca. Okres inkubacji wynosi 13-14 dni.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ochronie ścisłej.

Ciekawostki

Pliszka ta ma najdłuższy ogon ze wszystkich krajowych pliszek.



Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

    Okres występowania w Polsce pliszki górskiej.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.77 / 69.23%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2015-06-06, GAT-832




©® Media Nauka 2008-2023 r.