Witlinek

Witlinek (Merlangius merlangus) to gatunek morskiej ryby z rodziny dorszowatych. Wierzch szarozielonkawy, oliwkowy, boki srebrzyste, połyskują złotem, spód biały. Linia naboczna dobrze widoczna, wygięta faliście.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Witlinek (Merlangius merlangus)

© Mannaggia – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Ten kuzyn dorsza występuje we wschodniej części Atlantyku od wybrzeży Norwegii po niektóre rejony Morza Śródziemnego i Czarnego. Występuje także w Bałtyku, ale nie jest tu bardzo częstym gościem. W naszych wodach nie rozmnaża się. Pionowy zasięg jego występowania to 25-150 m.

Środowisko

ryba morska
Oceany / Morza

Atlantyk
Bałtyk

Tryb życia i zachowanie

Witlinek dożywa 20 lat.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 30-50 cm, maksymalnie 70 cm. Ciężar ciała wynosi do 3100 g.

Pożywienie

Poluje na inne ryby i bezkręgowce bentosowe. Narybek zjada zooplankton.

Rozmnażanie

Okres rozrodu przypada na czas od stycznia do czerwca. Samica składa maksymalnie milion jaj. Ikra jest pelagiczna. Narybek potrafi schronić się przed drapieżnikami w czułkach bełtwy.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Witlinek jest poławiany dla smacznego mięsa.


Pokrewne gatunki ryb


Elektryczne ryby
Wiele ryb potrafi wytwarzać prąd elektryczny. Czy prąd taki może być niebezpieczny dla człowieka? Czy można w jakiś sposób wykorzystać tę energię elektryczną?
Latające ryby
Czy i jak daleko latają latające ryby? Po co to robią? Czy oddychają w powietrzu?
Jadowite ryby
Czy istnieją ryby, które są jadowite na tyle, aby zagrozić zdrowiu i życiu człowieka? Czy w Polsce żyją jadowite gatunki ryb?
Najszybsza ryba świata
Z jaką maksymalną prędkością może płynąć ryba? Jak gatunek jest rekordzistą na świecie? Czy w Polsce można spotkać takich rekordzistów?


Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Derek Hall, Amy-Jane Beer, Daniel Gilpin – Encyklopedia ryb, skorupiaków i innych zwierząt wodnych - wizualny przewodnik opisujący 1250 gatunków., ISBN 978-83-8172-649-8, Dragon 2020
  • Josef H. Reichholf, Gunter Steinbach – Wielka Encyklopedia Ryb - słodkowodne i morskie ryby Europy, ISBN 83-7079-317-7, MUZA S.A. 1992
  • Włodzimierz Załachowski – Ryby - zwierzęta świata, 83-01-10632-8, PWN 1992
  • Joanna Grabowska, Michał Grabowski – Ilustrowana encyklopedia ryb Polski - Atlas, 978-83-7705-827-5, Fenix 2015
  • Krystyna Kowalska, Jan Maciej Rembiszewski, Halina Rolik – Mały Słownik Zoologiczny - Ryby, ISBN 83-214-0134, Wiedza Powszechna 1980
  • Eugeniusz Grabda, Tomasz Heese – Polskie nazewnictwo popularne - kręgouste i ryby. Cyclostomata et Pisces, ISSN 0239-7129, Wyższa Szkoła Inżynierska w Koszalinie 1991

© medianauka.pl, 2023-01-07, GAT-624796




©® Media Nauka 2008-2023 r.