Gibonowate, gibony, gibbony
Gibonowate, gibony, gibbony (Hylobatidae) to rodzina małp człekokształtnych, która liczy dziś 14 gatunków w 4 rodzajach.
Wygląd
Gibony nie posiadają ogona. Kończyny przednie są dłuższe w porównaniu do tylnych. Dłonie i ramiona są bardzo ruchliwe.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Hylobates lar
Gibbon białoręki, zwany larem, to najmniejszy przedstawiciel małp człekokształtnych. Nie posiada ogona. Ma bardzo długie kończyny, szczególnie długie są przedramiona i ręka.

Hylobates pileatus
Gibbon czapkowy (Hylobates pileatus) to ssak naczelny z rodziny gibonowatych. Ubarwienie białawe, żółtawe, a także czarne, szczególnie na wierzchu głowy, tworząc czapkę.

Nomascus leucogenys
Gibon białopoliczkowy (Nomascus leucogenys) to gatunek małpy należącej do rodziny gibonów krytycznie zagrożony wymarciem. Prowadzi nadrzewny tryb życia. Porusza się brachiacją.

Symphalangus syndactylus
Siamang to największy przedstawiciel gibbonów. Ciało pokryte długim, czarnym włosiem.Owoce zrywa rekami i nogami. Żyje w grupach rodzinnych.
Inne gatunki
- Hoolock hoolock
- Hoolock leuconedys
- Hylobates abbotti
- Hylobates agilis
- Hylobates albibarbis
- Hylobates funereus
- Hylobates klossii
- Hylobates moloch
- Hylobates muelleri
- Nomascus concolor
- Nomascus gabriellae
- Nomascus hainanus
- Nomascus nasutus
- Nomascus siki
Tryb życia i zachowanie
Poruszają się po ziemi na dwóch kończynach, podpierając się rękami, po drzewach za pomocą brachiacji. Stan psychiczny wyrażają za pomocą mimiki twarzy.
Żyją w grupach rodzinnych i wyróżniają się złożonością zachowań socjalnych.
Rozmnażanie
Ciąża trwa 8-9 miesięcy. Samice rodzą zazwyczaj jedno młode, rzadko więcej. Młode jest bezradne i przez długi czas wymaga ścisłej opieki matki.
Pożywienie
Są wszystkożerne.
Ochrona i zagrożenia
Większość gatunków jest zagrożona wyginięciem.
© medianauka.pl, 2014-01-08, RODZ-39