Logo Media Nauka

Kangur rudy (Macropus rufus)
Zdjęcie zbiorów ZOO w Opolu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl

Kangur rudy

Kangur rudy (Macropus rufus) to australijski ssak z rodziny torbaczy z sawann, występujący na całym obszarze kontynentu. Ma mocno rozwinięte kończyny dolne oraz duży ogon, który umożliwia utrzymanie równowagi. Kończyny przednie są krótkie.

Występowanie i środowisko

Australia. Zamieszkuje suche pastwiska i sawanny.

Tryb życia i zachowanie

Porusza się w charakterystyczny sposób, skacząc na dwóch tylnych kończynach. Żyje w małych grupach do kilkudziesięciu osobników. Jest aktywny rano oraz wieczorem, godziny południowe odpoczywa w cieniu.

Pożywienie

Zjada młode, miękkie pędy traw. Zjada wyłącznie rośliny.

Rozmnażanie

Rozwój kangura odbywa się w dwóch fazach. Pierwsza faza to ciąża maciczna, która trwa 33 dni. Nieowłosione i niedołężne młode o masie jednego grama rodzi się i wpełza do torby matki, gdzie przyczepia się do jednego z czterech sutków. W torbie rośnie i rozwija się przez 33 tygodnie (jest to druga faza ciąży). Młody kangur opuszcza torbę, gdy osiąga masę 2-4 kg, jest wówczas w pełni rozwiniętym zwierzęciem. Dojrzałość płciową osiąga w wieku 1,2-2 lat.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Długość skoku normalnie sięga od 1,2 do 1,9 m, podczas ucieczki długość skoku wynosi nawet 10 m, wysokość skoku to aż 3 m. Kangur rudy może biec z prędkością aż 88 km/h!

Kangur ten stosuje ciekawy system chłodzenia podczas panowania dużych upałów, a mianowicie nawilża śliną ramiona i piersi. W ten sposób podczas parowania, ochładza się temperatura ciała w tych miejscach, a ochłodzona w tych miejscach krew, również schładza się do bezpiecznej temperatury.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2011-10-12, GAT-71


Pokrewne gatunki ssaków

ikonaKangur olbrzymi
Macropus giganteus
ikonaWalabia Bennetta
Macropus rufogriseus
Kangurowate
Kangurowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© Media Nauka 2008-2019 r.