Kropiatka

Kropiatka (Porzana porzana)

© Georgios Alexandris - Fotolia.com

Kropiatka (Porzana porzana) to gatunek ptaka z rodziny chruścieli. Brak dymorfizmu płciowego. Ubarwienie oliwkowo-brązowe z jasnymi i ciemnymi plamkami. Głowa po bokach, szyja i pierś są szarobrązowe z białymi plamkami. Po bokach ciała występują białe prążki. Nogi mają zielonożółty kolor. Dziób żółtawy z czerwonawą plamą u nasady.

Występowanie i środowisko PL

Preferuje płytkie zbiorniki wodne z bujną roślinnością wodną. Kropiatka występuje w Europie, Azji i w Afryce. W Polsce występuje nielicznie na nizinach.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Przylatuje do Polski od końca marca do kwietnia, a odlatuje od sierpnia do października. Podczas godów odzywa się długimi gwizdami. Prowadzi dość skryty tryb życia. Podczas lotu na niewielki dystans nogi luźno zwisają.

Morfologia i anatomia

Osiąga 23-24 cm długości ciała. Skrzydło ma długość do 13 cm. Kropiatka waży 100 g.

Pożywienie

Poluje na owady i inne bezkręgowce. Taką dietę uzupełnia nasionami i zielonymi częściami roślin.

Rozmnażanie

Gniazduje na ziemi, zawsze blisko wody, pod osłoną roślinności. Gniazdo ma kształt czarki, czasem z daszkiem z liści. Samica 1-2 razy w roku składa 8-14 jaj, które przez 18-21 dni wysiadują samiec i samica. Pisklęta wylegają się długo, bo nawet 4 dni. Przez 3 dni młode przebywają w gnieździe, potem je opuszczają, choć wracają do niego na noc. Czasem rodzice budują nowe, większe gniazdo na noclegowisko. Mimo, że kilkudniowe pisklęta same szukają pożywienia, są nadal dokarmiane przez rodziców. Pisklęta są zdolne do lotu po 6-7 tygodniach od wyklucia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Podlega w Polsce ochronie gatunkowej.

Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          do Polski przylatuje kropiatka.
         Kropiatka odlatuje z Polski.

Pokrewne gatunki ptaków


Dlaczego ptaki lecą w kluczu?
W stadach duże ptaki na długich dystansach tworzą w locie szyk klucza w kształcie litery V. Dlaczego tak się dzieje?
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Żurawie — quiz

Liczba pytań: 7
Quiz dla każdego
Średni wynik:
4.05 / 57.86%
2024-02-15

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.84 / 69.47%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2016-10-19, GAT-2493




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.