Kropiatka

Kropiatka (Porzana porzana) to gatunek ptaka z rodziny chruścieli. Brak dymorfizmu płciowego. Ubarwienie oliwkowo-brązowe z jasnymi i ciemnymi plamkami. Głowa po bokach, szyja i pierś są szarobrązowe z białymi plamkami. Po bokach ciała występują białe prążki. Nogi mają zielonożółty kolor. Dziób żółtawy z czerwonawą plamą u nasady.

Zdjęcia – galeria

Kliknij obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

Preferuje płytkie zbiorniki wodne z bujną roślinnością wodną. Kropiatka występuje w Europie, Azji i w Afryce. W Polsce występuje nielicznie na nizinach.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Przylatuje do Polski od końca marca do kwietnia, a odlatuje od sierpnia do października. Podczas godów odzywa się długimi gwizdami. Prowadzi dość skryty tryb życia. Podczas lotu na niewielki dystans nogi luźno zwisają.

Morfologia i anatomia

Osiąga 23-24 cm długości ciała. Skrzydło ma długość do 13 cm. Kropiatka waży 100 g.

Pożywienie

Poluje na owady i inne bezkręgowce. Taką dietę uzupełnia nasionami i zielonymi częściami roślin.

Rozmnażanie

Gniazduje na ziemi, zawsze blisko wody, pod osłoną roślinności. Gniazdo ma kształt czarki, czasem z daszkiem z liści. Samica 1-2 razy w roku składa 8-14 jaj, które przez 18-21 dni wysiadują samiec i samica. Pisklęta wylegają się długo, bo nawet 4 dni. Przez 3 dni młode przebywają w gnieździe, potem je opuszczają, choć wracają do niego na noc. Czasem rodzice budują nowe, większe gniazdo na noclegowisko. Mimo, że kilkudniowe pisklęta same szukają pożywienia, są nadal dokarmiane przez rodziców. Pisklęta są zdolne do lotu po 6-7 tygodniach od wyklucia.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Podlega w Polsce ochronie gatunkowej.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

          do Polski przylatuje kropiatka.
         Kropiatka odlatuje z Polski.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków

ikonaKureczka karolińska
Porzana carolina
Chruściele
Chruściele

Zobacz inne gatunki z tej rodziny.

Dlaczego ptaki lecą w kluczu?

Dlaczego ptaki lecą w kluczu?

W stadach duże ptaki na długich dystansach tworzą w locie szyk klucza w kształcie litery V. Dlaczego tak się dzieje?

Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?

Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?

To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2016-10-19, GAT-2493
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.