Łabędź czarny
Łabędź czarny (Cygnus atratus) to piękny ptak z rzędu blaszkodziobych, bardzo towarzyski, występujący w stadach liczących nawet 50 000 osobników. Ptak ten wędruje w poszukiwaniu miejsc do lęgów i żerowisk. Upierzenie czarne, dziób czerwonawy. Ma dość smukłą sylwetkę, bardzo długą szyję.
Zdjęcia – galeria
W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Zdjęcie okazu z ZOO we Wrocławiu © Krzysztof Trawiński - medianauka.pl
Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.
Występowanie i środowisko
Australia, Nowa Zelandia, Tasmania. Zasiedla różne zbiorniki wodne z wodą słodką jak i słoną.
Tryb życia i zachowanie
Gniazduje wyłącznie w porze deszczowej, a gniazda znajdują się od siebie na wyciągnięcie dzioba.
Pożywienie
Zielone części roślin wodnych i łąkowych. Żeruje w wodzie i na lądzie.
Rozmnażanie
Gniazdo jest stertą roślinności o szerokości jednego metra. Samica składa 5-6 jaj, które wysiaduje zarówno samiec jak i samica przez 36-40 dni. Młode osiągają samodzielność po 150-170 dniach życia. Dojrzałość płciową młode osiągają po 18-36 miesiącach życia.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Pytania
Co oznacza pojęcie "Czarny Łabędź"?
Pojęcie to nie ma nic wspólnego z naturą. „Black Swan” zostało po raz pierwszy wykorzystane w ekonomii przez Nassima Nicholasa Taleba, profesora finansów w 2007 r. książce pod tym samym tytułem. Zgodnie z definicją przyjętą przez autora „Czarny Łabędź” odnosi się do zdarzenia o bardzo małym prawdopodobieństwie zaistnienia zdarzenia, co czyni je niemożliwym do przewidzenia, oraz o wielkich rozmiarów negatywnych skutkach, które wywołuje w społeczności i organizacji.
Łabędź w kulturze europejskiej to symbol śmierci i życia, seksualności, boskiej mocy i nieśmiertelności. Białe łabędzie są uosobieniem niewinności i wiedzy. Czarne łabędzie symbolizowały siły nieczyste oraz żądzę. Czarny łabędź stanowi przeciwieństwo łabędzia białego. Czarny łabędź to stworzenie wyróżniające się, lecz nie zawsze w pozytywny sposób. "Czarny Łabędź" to tytuł słynnego filmu Darrena Aronofsky'ego, inspirowanego klasycznym baletem Czajkowskiego „Jezioro Łabędzie”.
Pokrewne gatunki ptaków
- Łabędź niemy (Cygnus olor)
- Łabędź krzykliwy (Cygnus cygnus)
- Łabędź czarnodzioby (Cygnus columbianus)
- Łabędź czarnoszyi (Cygnus melancoryphus)
- Łabędź trąbiący (Cygnus buccinator)
Łabędzie
Łabędzie (Cygnini) to monotypowe plemię dużych, majestatycznych ptaków z rodziny kaczkowatych. do Do łabędzi zaliczamy 6 gatunków, z czego w Polsce można spotkać 3 gatunki.
Jaki ptak najgłębiej nurkuje?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najgłębiej nurkuje?
Jaki ptak najszybciej pływa?
Wśród ptaków mamy także takie, które opanowały środowisko wodne. Który z gatunków najszybciej pływa?
Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Dlaczego ptaki lecą w kluczu?
W stadach duże ptaki na długich dystansach tworzą w locie szyk klucza w kształcie litery V. Dlaczego tak się dzieje?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
© medianauka.pl, 2011-10-01, GAT-66