Majna żałobna
Majna żałobna (Acridotheres grandis) to gatunek ptaka z rodziny szpaków. Samiec ma ciemne upierzenie, spód nieco jaśniejszy. Pokrywy podogonowe białe. Część lotek również biała. Samica ma bardziej brązowe upierzenie. Dziób żółty, nogi także. Na czole od nasady dzioba pióra są nastroszone.
Zdjęcia – galeria
W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

© photonewman – stock.adobe.com
Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.
Występowanie i środowisko
Ptak ten występuje w Azji, od Himalajów przez Indie po Malezję na południu i Chiny na wschodzie. Występuje na użytkach zielonych, terenach podmokłych.
Tryb życia i zachowanie
Brak danych.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 25 cm.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Pokrewne gatunki ptaków
- Majna szara (Acridotheres fuscus)
- Majna brunatna (Acridotheres tristis)
- Majna czarnoskrzydła (Acridotheres melanopterus)





Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek – Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/
- Richard Grimmett, Carol Inskipp, Tim Inskipp, Sherub – Birds of Bhutan and the East Himalayas, ISBN 978-1-4729-4188-6, HELM 2019
© medianauka.pl, 2021-04-10, GAT-13137