Nocoloty
Nocoloty (Nyctibiidae) to rodzina ptaków z rzędu lelkowatych. Rodzina ta liczy dziś 7 gatunków w jednym rodzaju.
Wygląd
Wszystkie gatunki mają maskujące upierzenie, brązowe i szare, w prążki i kreskowane, przypominające korę drzew. Dziób jest niewielkich rozmiarów, szeroki, paszcza wielka. Wokół dzioba nie ma szczecin. Nogi małe, ogon dość długi.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.

Nyctibius griseus
Nocolot szary (Nyctibius griseus) to ptak z rodziny nocolotów, podobny bardzo do lelka, jednak dużo większy od niego. Upierzenie maskujące, przypominające korę drzewa. Szeroki dziób i krótkie nogi są żółtawe.

Nyctibius grandis
Nocolot wielki (Nyctibius grandis) to ptak z rodziny nocolotów. Przypomina sowę. Ma szarobrązowe upierzenie, które świetnie maskuje ptaka, gdy siedzi na gałęzi.
Inne gatunki
- nocolot wielkosterny (Nyctibius aethereus)
- nocolot rudy (Nyctibius bracteatus)
- nocolot białoskrzydły (Nyctibius leucopterus)
Występowanie i środowisko
Nocoloty zamieszkują Amerykę Południową i Amerykę Środkową. Ptaki te żyją w lasach deszczowych.
Tryb życia i zachowanie
Ptaki te wydają odgłosy szczekania, warczenia, czasem kraczą i gwiżdżą. Zaniepokojony ptak nieruchomieje, dzięki czemu praktycznie zlewa się z otoczeniem. To ptaki o nocnej aktywności.
Morfologia i anatomia
Nocoloty osiągają rozmiary od 21 do 58 cm długości ciała i masę od 155 do 557 g.
Rozmnażanie
Nocoloty nie budują gniazd. Samica składa jedno jajo bezpośrednio do zagłębienia w drzewie.
Pożywienie
Ptaki te polują na owady.
Ochrona i zagrożenia
Nocoloty nie są zagrożone wymarciem.
© medianauka.pl, 2018-06-26, RODZ-755