Spis treści:
Nocoloty
Nocoloty (Nyctibiidae) to rodzina ptaków z monotypowego rzędu nocolotowych (Nyctibiiformes). Rodzina ta liczy dziś 7 gatunków w jednym rodzaju.
Wygląd
Wszystkie gatunki mają maskujące upierzenie, brązowe i szare, w prążki i kreskowane, przypominające korę drzew. Dziób jest niewielkich rozmiarów, szeroki, paszcza wielka. Wokół dzioba nie ma szczecin. Nogi małe, ogon dość długi.
Gatunki
To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów. Kliknij na nazwę gatunkową, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.
Inne gatunki
- nocolot wielkosterny (Nyctibius aethereus)
- nocolot rudy (Nyctibius bracteatus)
- nocolot północny (Nyctibius jamaicensis)
- nocolot białoskrzydły (Nyctibius leucopterus)
- nocolot andyjski (Nyctibius maculosus)
Występowanie i środowisko
Nocoloty zamieszkują Amerykę Południową i Amerykę Środkową. Ptaki te żyją w lasach deszczowych.
Tryb życia i zachowanie
Ptaki te wydają odgłosy szczekania, warczenia, czasem kraczą i gwiżdżą. Zaniepokojony ptak nieruchomieje, dzięki czemu praktycznie zlewa się z otoczeniem. To ptaki o nocnej aktywności.
Morfologia i anatomia
Nocoloty osiągają rozmiary od 21 do 58 cm długości ciała i masę od 155 do 557 g.
Rozmnażanie
Nocoloty nie budują gniazd. Samica składa jedno jajo bezpośrednio do zagłębienia w drzewie.
Pożywienie
Ptaki te polują na owady.
Ochrona i zagrożenia
Nocoloty nie są zagrożone wymarciem.
Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)
Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)
Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
© medianauka.pl, 2018-06-26, RODZ-755
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-09