logo
Piłodzioby

Piłodzioby (Momotidae) to rodzina kolorowych ptaków z rzędu kraskowatych. Znamy dziś 10 gatunków w 6 rodzajach. W Polsce nie ma przedstawicieli tej rodziny.

Wygląd

Wszystkie gatunki piłodziobów mają zielony wierzch, czasem występuje niebieski kolor na skrzydłach oraz na ogonie. Spód jest zielony lub brązowy, czasem z ciemną plamą. Przez oko zwykle biegnie czarna maska. Wyraźny dymorfizm płciowy nie występuje. Ogon zwykle bardzo długi, zakończony najczęściej dwoma chorągiewkami. Dzioby są długie i wygięte w dół, z wyraźnym piłkowaniem, czasem ograniczonym tylko do środkowej części dzioba. Piłodziób płaskodzioby jest pozbawiony w ogóle tej cechy.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Piłodziób brązowogłowyPiłodziób brązowogłowy

Momotus mexicanus

Piłodziób brązowogłowy (Momotus mexicanus) to gatunek ptaka z rodziny piłodziobów. Ma rdzawy wierzch głowy. Od czerwonych oczu biegnie niebiesko-czarna plama, zaostrzona na końcu. Spód jasnozielony lub jasnożółtawy.


Piłodziób czarnogardłyPiłodziób czarnogardły

Eumomota superciliosa

Piłodziób czarnogardły (Eumomota superciliosa) to przedstawiciel rodziny piłodziobów, pięknie ubarwiony, z charakterystycznymi proporczykami na końcu ogona. Ma zielony wierzch. Na skrzydłach i ogonie turkusowy kolor oraz czarne zakończenia.


Piłodziób rdzawyPiłodziób rdzawy

Baryphthengus martii

Piłodziób rdzawy (Baryphthengus martii) to gatunek ptaka z rodziny piłodziobów. Głowa, szyja i spód są rdzawe, reszta zielonkawa. Ogon złożony z dwóch długich sterówek, zakończonych chorągiewkami.


Piłodziób szerokodziobyPiłodziób szerokodzioby

Electron platyrhynchum

Głowa i pierś rudo-pomarańczowe, reszta zielonkawa. Przez oko biegnie czarna maska. Na piersi czarne plamki. Dziób dość długi, zakrzywiony w dół, ciemny. Ogon czarny, zakończony chorągiewkami.


Piłodziób wspaniałyPiłodziób wspaniały

Momotus momota

Piłodziób wspaniały (Momotus momota) to gatunek ptaka z rodziny piłodziobów. Upierzenie z wierzchu zielone, gardło i spód żółtawe, rude. Wiech głowy czarny z niebieskawą koroną.

Inne gatunki

  • piłodziób niebieskogardły (Aspatha gularis)
  • piłodziób rdzawogłowy (Baryphthengus ruficapillus)
  • piłodziób ostrodzioby (Electron carinatum)
  • piłodziób płaskodzioby (Hylomanes momotula)

Występowanie i środowisko

Ptaki te występują w Ameryce Południowej , Północnej i Środkowej. Zamieszkują lasy.

Tryb życia i zachowanie

Ptaki te pohukują i skrzeczą. Siedząc na drzewie często kołyszą ogonem z boku na bok, jak wahadłem.

Morfologia i anatomia

Ptaki te mają długość ciała od 17 do 45 cm. Tylko jeden palec skierowany jest ku tyłowi.

Rozmnażanie

Gniazdują najczęściej w jamach samodzielnie wykopanych w skarpach nad brzegami rzek, rzadziej w skalnych szczelinach. Samica składa 3-4 jaja, które wysiaduje wraz z samcem.

Pożywienie

Podstawą ich diety są owady. Rzadziej zjadają drobne kręgowce i owoce.
© medianauka.pl, 2018-06-21, RODZ-1321 

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
Polecamy w naszym sklepie

Kolorowe skarpetki Miasto
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Kubek zwierzęta Bałtyku
Paw Puzzle
Montessori - Zwierzęta
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.