Piłodzioby

Piłodzioby (Momotidae) to rodzina kolorowych ptaków z rzędu kraskowatych. Znamy dziś 14 gatunków w 6 rodzajach. W Polsce nie ma przedstawicieli tej rodziny.

Wygląd

Wszystkie gatunki piłodziobów mają zielony wierzch, czasem występuje niebieski kolor na skrzydłach oraz na ogonie. Spód jest zielony lub brązowy, czasem z ciemną plamą. Przez oko zwykle biegnie czarna maska. Wyraźny dymorfizm płciowy nie występuje. Ogon zwykle bardzo długi, zakończony najczęściej dwoma chorągiewkami. Dzioby są długie i wygięte w dół, z wyraźnym piłkowaniem, czasem ograniczonym tylko do środkowej części dzioba. Piłodziób płaskodzioby jest pozbawiony w ogóle tej cechy.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Piłodziób brązowogłowyPiłodziób brązowogłowy

Momotus mexicanus

Piłodziób brązowogłowy (Momotus mexicanus) to gatunek ptaka z rodziny piłodziobów. Ma rdzawy wierzch głowy. Od czerwonych oczu biegnie niebiesko-czarna plama, zaostrzona na końcu. Spód jasnozielony lub jasnożółtawy.


Piłodziób czarnogardłyPiłodziób czarnogardły

Eumomota superciliosa

Piłodziób czarnogardły (Eumomota superciliosa) to przedstawiciel rodziny piłodziobów, pięknie ubarwiony, z charakterystycznymi proporczykami na końcu ogona. Ma zielony wierzch. Na skrzydłach i ogonie turkusowy kolor oraz czarne zakończenia.


Piłodziób płaskodziobyPiłodziób płaskodzioby

Hylomanes momotula

Piłodziób płaskodzioby (Hylomanes momotula) to gatunek ptaka z rodziny piłodziobów. Upierzenie brudnozielone z rdzawym wierzchem głowy i zielonkawym czołem. Przez oko biegnie czarna plama.


Piłodziób rdzawyPiłodziób rdzawy

Baryphthengus martii

Piłodziób rdzawy (Baryphthengus martii) to gatunek ptaka z rodziny piłodziobów. Głowa, szyja i spód są rdzawe, reszta zielonkawa. Ogon złożony z dwóch długich sterówek, zakończonych chorągiewkami.


Piłodziób szerokodziobyPiłodziób szerokodzioby

Electron platyrhynchum

Głowa i pierś rudo-pomarańczowe, reszta zielonkawa. Przez oko biegnie czarna maska. Na piersi czarne plamki. Dziób dość długi, zakrzywiony w dół, ciemny. Ogon czarny, zakończony chorągiewkami.


Piłodziób wspaniałyPiłodziób wspaniały

Momotus momota

Piłodziób wspaniały (Momotus momota) to gatunek ptaka z rodziny piłodziobów. Upierzenie z wierzchu zielone, gardło i spód żółtawe, rude. Wiech głowy czarny z niebieskawą koroną.





Inne gatunki

  • piłodziób niebieskogardły (Aspatha gularis)
  • piłodziób rdzawogłowy (Baryphthengus ruficapillus)
  • piłodziób ostrodzioby (Electron carinatum)
  • piłodziób wyżynny (Momotus aequatorialis)
  • piłodziób czerwonogardły (Momotus bahamensis)
  • piłodziób modrogłowy (Momotus coeruliceps)
  • piłodziób żółtopierśny (Momotus lessonii)
  • piłodziób rdzawobrzuchy (Momotus subrufescens)

Występowanie i środowisko

Ptaki te występują w Ameryce Południowej , Północnej i Środkowej. Zamieszkują lasy.

Tryb życia i zachowanie

Ptaki te pohukują i skrzeczą. Siedząc na drzewie często kołyszą ogonem z boku na bok, jak wahadłem.

Morfologia i anatomia

Ptaki te mają długość ciała od 17 do 45 cm. Tylko jeden palec skierowany jest ku tyłowi.

Rozmnażanie

Gniazdują najczęściej w jamach samodzielnie wykopanych w skarpach nad brzegami rzek, rzadziej w skalnych szczelinach. Samica składa 3-4 jaja, które wysiaduje wraz z samcem.

Pożywienie

Podstawą ich diety są owady. Rzadziej zjadają drobne kręgowce i owoce.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Kolorowe ptaki Polski

Kolorowe ptaki Polski

W Polsce wbrew powszechnej opinii gniazdują ptaki o jaskrawych i ciekawych barwach, dość często prezentujące całą gamę kolorów. Oto nasza lista.

Największe gniazda ptaków

Największe gniazda ptaków

Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.

Jak dokarmiać ptaki?

Jak dokarmiać ptaki?

Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?


© medianauka.pl, 2018-06-21, RODZ-1321
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-09



Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.