Logo Media Nauka

Facebook

Pluszcz zwyczajny (Cinclus cinclus)
© DenZ0r - Fotolia.com

Pluszcz zwyczajny

Pluszcz zwyczajny (Cinclus cinclus) to nieliczny u nas ptak lęgowy o brązowym ubarwieniu, jaśniejszym na głowie. Podgardle i pierś są białe. Plama u młodych jest kremowa i prążkowana. Samiec i samica wyglądają tak samo. Nogi są mocne i dość długie. Ptak ten ma mocno rozwinięte mięśnie piersiowe, co umożliwia mu poruszanie skrzydłami pod wodą. Upierzenie jest gęste, odporne na wodę dzięki impregnowaniu wydzieliną z dużego gruczołu kuprowego.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje w Europie, Azji, oraz w północnej części Afryki. W Polsce jest nielicznym ptakiem lęgowym, którego można spotkać na północy kraju oraz w górach nad strumieniami i rzeczkami z czystą wodą o szybkim nurcie. Najczęściej można go zaobserwować siedzącego na kamieniach wystających z wody, nad wartkimi i płytkimi strumieniami.

Tryb życia i zachowanie

Większość populacji to ptaki osiadłe, spotykane przez cały rok. Niektóre populacje tego gatunku podejmują jednak wędrówki na odległości nawet 1000 km. Ptak ten potrafi nurkować i zdobywać pokarm pod wodą. Potrafi płynąć pod prąd. Pod wodą potrafi też połknąć ofiarę. Większe zdobycze wyciąga jednak nad wodę. Głębokość, na jaką ptak ten może zanurkować, to nawet 1,5 m. Dorosły ptak pod wodą może przebywać do 10 sekund i przepłynąć w tym czasie dystans 20 m. Pluszcze dużo czasu poświęcają na pielęgnacji upierzenia.

Lot jest prostoliniowy, nisko nad powierzchnią wody. Ptak ten szybko uderza skrzydłami.

Pożywienie

Zjada owady wodne, kiełże, pajęczaki. Pokarm zdobywa głównie pod wodą, przewracając między innymi kamienie.

Rozmnażanie

Wyprowadza do dwóch lęgów w roku. Gniazduje nad płynącą wodą w szczelinie skalnej, pod mostem, nawisem z roślin lub wodospadem. Budulcem jest mech i liście traw i ma kształt kuli z bocznym wejściem. Gniazdo jest łatwe do przeoczenia. Jaja samica składa od połowy marca, a gdy warunki pogodowe są złe, później. Przez 16 dni samica wysiaduje jaja, których znosi od 3 do 6. Pisklęta karmi samiec i samica. Młode w gnieździe przebywają przez 20-24 dni.

Młode potrafią pływać zanim nauczą się latać.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce gatunek ten podlega ścisłej ochronie.

Ciekawostki

To jedyny polski ptak śpiewający, który nurkuje.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-04-02, GAT-747


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

Możliwość obserwacji pluszcza zwyczajnego w Polsce
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ptaków

ikonaPluszcz białogłowy
Cinclus leucocephalus
Pluszcze
Pluszcze

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.