Pomidor zwyczajny
Pomidor zwyczajny (Lycopersicon esculentum) to roślina jednoroczna uprawna (warzywo) z rodziny psiankowatych, dająca duże, czerwone i soczyste owoce, powszechnie uprawiana w przydomowych ogródkach i na przemysłową skalę. Nowe odmiany czynią z pomidora także roślinę ozdobną. U nas to zwarty krzak lub w przypadku form szklarniowych - pnącze.
Wybrane odmiany:
Pomidor czekoladowy 'Kumato' - hiszpańska odmiana o słodkich owocach w kolorze brązu.
'Zielona Zebra' - odmiana europejska o zielonych owocach i ma pikantny posmak.

Występowanie i środowisko
Pomidor pochodzi z rejonów tropikalnych Ameryki Południowej lub Środkowej. W Polsce to roślina powszechnie uprawiana i przejściowo dziczejąca.
Kwitnie w okresie od lipca do września. Jest wrażliwy na niskie temperatury. Preferuje podłoże przepuszczalne, żyzne, lekko kwaśne, miejsce słoneczne i osłonięte od wiatru.
Morfologia i anatomia
Osiąga wysokość 300-400 cm.
Łodyga jest wzniesiona, lepka, owłosiona.
Kwiaty są żółte.
Owoc jest kulisty, u form bywa wydłużony, gruszkowaty, mięsisty, soczysty, duży, czerwony, a u odmian także żółty, pomarańczowy, zielony, a nawet ciemnogranatowy.
Ochrona i zagrożenia
Brak danych.
Ciekawostki
Znanych jest około 7500 odmian pomidora!
Pomidor zjawił się w Europie dzięki Krzysztofowi Kolumbowi, który przywiózł go ze swojej wyprawy do Ameryki.
W Polsce produkcja pomidora to 0,5 mln ton rocznie.
Pytania
Czy pomidor to owoc, czy warzywo?
Z botanicznego punktu widzenia pomidor jest owocem. Z punktu widzenia spożywczego - to warzywo.
Zbiory i zastosowanie
Pomidory zawierają dużo potasu i witaminy C, a także witaminy K, B1, B2 i B6 oraz PP. są tu także jony fosforu, magnezu i wapnia.
Pielęgnacja
Przed sadzeniem glebę należy spulchnić i wzbogacić kompostem lub obornikiem. Nadmierne podlewanie i nawożenie negatywnie odbija się na smaku owoców. Pomidory sadzimy w miejscach, w których rok wcześniej nie rosły inne pomidory lub papryka, ziemniaki i oberżyna. Zaleca się sadzenie pomidorów w tym samym miejscu co 3-4 lata.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2018-09-26, GAT-14642