Logo Media Nauka

Facebook

Rybitwa białoskrzydła (Chlidonias leucopterus)
© VOLODYMYR KUCHERENKO - Fotolia.com

Rybitwa białoskrzydła

Rybitwa białoskrzydła (Chlidonias leucopterus) to gatunek ptaka z rodziny rybitw. W szacie godowej większa cześć ciała jest czarna, poza białym ogonem, skrzydłami. Dziób i nogi są czerwone. W szacie spoczynkowej ptak ma białe czoło i spód, a wierzch szary. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego.

Występowanie i środowisko PL

Gatunek występuje w Europie, Azji, Afryce, Australii i w Indonezji. Rybitwa białoskrzydła preferuje tereny bagniste i torfowiska, gdzie znaleźć można niewielkie zbiorniki czystej wody.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Przyloty do Polski odbywają się w maju, a odloty od sierpnia do września. Zimuje w Afryce. Gromadzi się w stada.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 24-27 cm, rozpiętość skrzydeł 60-67 cm, a ciężar ciała 60-70 g.

Pożywienie

Poluje na owady i inne bezkręgowce.

Rozmnażanie

Ptak ten gniazduje na wystającej z wody kępie roślin. W połowie maja samica składa zwykle 3 jaja, które wraz z samcem wysiaduje przez 14-18 dni. Po 3-4 tygodniach młode są już zdolne do lotu.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Gatunek znajduje się w Polsce pod ochroną.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2019-01-27, GAT-6615
Pokrewne gatunki ptaków

ikonaRybitwa białowąsa
Chlidonias hybridus
ikonaRybitwa czarna
Chlidonias niger
Rybitwy
Rybitwy

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Które ptaki gniazdują najdalej?

Które ptaki gniazdują najdalej?

Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?


Polecamy w naszym sklepie

Zaczarowana zagroda
Kubek zwierzęta Bałtyku
Kubek sowy
Paw Puzzle
Kolorowe skarpetki - smart owl - sowa
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.