logo

Sandacz

Sandacz (Sander lucioperca) to ryba z rodziny okoniowatych, z rzędu okoniokształtnych, większa od okonia europejskiego. Ma wrzecionowate ciało, lekko wygrzbiecone, z długim, szpiczastym pyskiem. Ciało pokryte jest drobnymi i szorstkimi łuskami. Otwór gębowy osadzony jest końcowo. Ryba ta jest wyposażona w zęby. Na grzbiecie znajdują się dwie płetwy. Pierwsza ma twarde promienie, druga miękkie. Grzbiet jest ciemniejszy od reszty ciała. Boki są szaro-zielonkawe ze złocistym połyskiem z 8-12 ciemniejszymi smugami. Płetwy są jasne. Na płetwach grzbietowych i ogonowej znajdują się ciemne plamki. W Polsce najczęściej spotykane osobniki mierzą 40-70 cm długości.

Zdjęcia - galeria

Kliknij w obrazek, aby go powiększyć lub wyświetlić galerię, pokaz slajdów i dodatkowe opisy zdjęć.


Występowanie i środowisko PL

To ryba europejska. Nie występuje na Półwyspie Iberyjskim, Bałkańskim i Apenińskim. Lubi przebywać w dużych rzekach o wolnym nurcie. Preferuje także starorzecza i jeziora. Sandacza można także spotkać w Bałtyku. To ryba wymagająca co do zawartości tlenu w wodzie. Jest przez to wrażliwa na zanieczyszczenia.

Tryb życia i zachowanie

Sandacz żyje maksymalnie 16 lat. Dzięki ochronnemu ubarwieniu ciała sandacze świetnie się maskują w otoczeniu.

Pożywienie

To drapieżnik. Młode osobniki zjadają plankton i wodne bezkręgowce, większe ryby polują na inne ryby, takie jak stynki, okonie, płocie, jazgarze, leszcze, kiełbie. Sandacz przejawia także kanibalizm. Zdarza się, że poluje na skorupiaki i mięczaki.

Rozmnażanie

W Polsce sandacz rozmnaża się od trzeciej dekady kwietnia do połowy czerwca. Tarło ma miejsce w płytkich zbiornikach o twardym, piaszczystym lub kamienistym dnie. Samiec buduje gniazdo w postaci wgniecenia w podłożu i po złożeniu przez samicy ikry, strzeże jaj aż do momentu wyklucia się młodych. Samica składa 200-300 tysięcy jaj (maksymalnie nawet milion). Ikra lepi się i ma żółty kolor. Tarło odbywa się w parach. Z jaj już po kilku dniach wykluwają się młode. Młode samce stają się dojrzale płciowo po 2-3 latach, samice po 3-4 latach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. Wymiar ochronny dla tego gatunku to 45 cm. Ryba ta jest objęta okresem i rozmiarem ochronnym.

Ciekawostki

To ryba o dużym znaczeniu gospodarczym. Jej mięso jest wyjątkowo smaczne. Jest obiektem połowów sportowych. Prowadzi się jej hodowlę, a zbiorniki wodne sztucznie się zarybia. To nasz największy gatunek z rodziny okoniowatych.

Pytania

Pytania

Sandacz to ryba słodkowodna czy morska?

Sandacz jest rybą słodkowodną, choć wpływa także do morza.
© medianauka.pl, 2015-11-27, GAT-1010


Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

         Trwa okres tarła u sandacza.
         Trwa okres ochronny dla połowu sandacza.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia

Pokrewne gatunki ryb

ikonaJazgarz
Gymnocephalus cernua
ikonaOkoń europejski
Perca fluviatilis
Okoniowate
Okoniowate

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.


Czy ryby śpią?

Czy ryby śpią?

Ryby nie zamykają oczu. Czy zatem zapadają w sen? Jeśli tak, to jak ryby śpią? Kiedy i skąd wiadomo, że zapadły w sen?


Polecamy w naszym sklepie

Pakiet Zwierzęta Polski - Rośliny Polski
kolorowe skarpetki góra lodowa
Kolorowe skarpetki Kostka
Zoologia Szkarłupnie-płazy
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.