Skowronek (zwyczajny)

Skowronek (Alauda arvensis) to najliczniej występujący ptak na naszych polach. Jest większy od wróbla. Ubarwienie płowobrązowe z ciemnym kreskowaniem, doskonale maskujące go w otoczeniu. Wzdłuż tylnej krawędzi skrzydeł i przez koniec ogona biegnie biały pasek. Na głowie znajduje się niewielki czubek. Wygląd samca i samicy jest podobny, poza tym, że samiec może być dwa razy cięższy od samicy. U młodych pióra mają jasne brzegi.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Skowronek (zwyczajny) (Alauda arvensis)

© Erni - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Ptak ten występuje w Europie, Azji, Afryce, a w Australii został introdukowany. W Polsce występuje na terenie całego kraju. Jest licznym ptakiem lęgowym. Zasiedla łąki, pola, pastwiska.

Tryb życia i zachowanie

To ptak wędrowny. Najpierw z zimowisk przylatują samce i zajmują terytoria. Poza lęgami tworzą niewielkie stada. Nieliczne osobniki zimują. Szybko biega po ziemi. Nie siada na drzewach.

Samce unoszą się prawie pionowo do góry, zawisają w powietrzu i, trzepocząc skrzydłami, śpiewają, gdy osiągną pułap 50-100 m. Lot godowy trwa nawet 8 minut. Ptak wówczas oddycha i śpiewa jednocześnie. Wiosną samce unoszą się wysoko w górę i charakterystycznie śpiewają.

Pożywienie

Odżywia się owadami i innymi bezkręgowcami w sezonie lęgowym. Poza tym okresem zjada nasiona i liście. Poluje na ziemi.

Rozmnażanie

Wyprowadza 2-3 lęgi w roku. Samica zaczyna składać jaja w połowie kwietnia w płytkim zagłębieniu w ziemi pośród traw. Okres lęgowy trwa do czerwca. Inkubacja trwa 11 dni. Jaja wysiaduje samica. W zniesieniu od 3 do 5 jaj. Młodymi opiekuje się samiec i samica. Po 18-20 dniach od wyklucia młode są już zdolne do lotu, a gniazdo opuszczają już po 8-10 dniach.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce podlega ścisłej ochronie.

Ciekawostki

Skowronki są wyjątkowe pod względem kontynuowania śpiewu godowego nawet po wykluciu się piskląt. Inne ptaki zajmują się już wówczas głównie karmieniem.Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

    Okres występowania w Polsce skowronka. Zdarza się, że część skowronków pozostaje w Polsce na zimę.
         W tym czasie samica skowronka składa jaja. Samiec zaś odbywa loty godowe, podczas których pięknie śpiewa.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Jaki ptak znosi najwięcej jaj?
Wszystkie ptaki znoszą jaja i wysiadują je, aby zachować ciągłość gatunku. Które ptaki znoszą ich najwięcej? Czy są to nasze zwykłe kury domowe, czy też inne ptaki?
Ile jest ptaków na świecie?
Czy ptaków jest więcej niż ludzi na świecie? Ile jest gatunków ptaków na świecie a ile w Polsce? Które gatunki są najliczniejsze, a które rzadkie?
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2015-04-30, GAT-776
©® Media Nauka 2008-2023 r.