logo
Tukany

Tukany (Ramphastidae) to rodzina ptaków z rzędu łaźców. Rodzina ta liczy dziś 6 rodzajów i 34 gatunki.

Wygląd

Najbardziej charakterystyczny dla rodziny jest ogromy, czasem dłuższy od reszty ciała, dziób. Jest też prawie tej samej grubości co tułów. Dzięki ażurowej budowie jest on niezwykle lekki. Krajce dzioba są piłkowane. Dziób jest przy tym niezwykle kolorowy. W upierzeniu pojawiają się kontrastujące ze sobą plamy. Pod względem ubarwienia nie występuje dymorfizm płciowy. Samce są jednak czasami nieco większe od samic i mają dłuższe dzioby.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Arasari czarnoszyiArasari czarnoszyi

Pteroglossus aracari

Arasari czarnoszyi (Pteroglossus aracari) to gatunek ptaka z rodziny tukanów. Upierzenie czarne z wierzchu, czarne jest też podgardle. Pierś i spód żółte z czerwoną, szeroką przepaską.


Arasari kędzierzawyArasari kędzierzawy

Pteroglossus beauharnaesii

Arasari kędzierzawy (Pteroglossus beauharnaesii) to gatunek ptaka z rodziny tukanów. To pięknie ubarwiony ptak z charakterystycznymi piórami na głowie, które przypominają loki. Wokół oczu niebieski obszar.


Arasari obrożnyArasari obrożny

Pteroglossus torquatus

Arasari obrożny (Pteroglossus torquatus) to piękny, kolorowy ptak z rodziny tukanów z Ameryki Środkowej. Wierzch ciała i głowa są upierzone na czarno z zielonkawym połyskiem. Pokrywy nadogonowe oraz kuper są czerwone.


Arasari wielopręgiArasari wielopręgi

Pteroglossus pluricinctus

Arasari wielopręgi (Pteroglossus pluricinctus) to gatunek ptaka z rodziny tukanów. Wokół oczu zielononiebieski obszar. Poza tym głowa czarna, podobnie jak wierzch. Spód żółty z pręgami.


Pieprzojad szmaragdowyPieprzojad szmaragdowy

Aulacorhynchus prasinus

Pieprzojad szmaragdowy (Aulacorhynchus prasinus) to ptak z rodziny tukanów. Upierzenie zielone, jaśniejsze na spodzie. Gardło niebieskie lub białe. Kuper i spód ogona - pomarańczowy. Wokół oka niebieskie, czerwone lub czarne pole.


Tukan brązowodziobyTukan brązowodzioby

Ramphastos swainsonii

Tukan brązowodzioby (Ramphastos swainsonii) to gatunek ptaka z rodziny tukanów. Ma czarne upierzenie poza żółtozielonymi bokami głowy i żółtym, wyraźnie wyodrębnionym śliniakiem.


Tukan czerwonodziobyTukan czerwonodzioby

Ramphastos tucanus

Tukan czerwonodzioby to jeden z przedstawicieli rodziny tukanów z Ameryki Południowej. Ma piękny, czerwony dziób z żółtymi elementami. Wokół oczu ma niebieski obszar. Za okiem biała plama. Upierzenie jest czarne. Kuper jasny.


Tukan tęczodziobyTukan tęczodzioby

Ramphastos sulfuratus

Tukan tęczodzioby (Ramphastos sulfuratus) to pięknie ubarwiony gatunek tukana. Samica jest mniejsza od samca. Upierzenie jest czarne, często z połyskiem i zielonkawym odcieniem. Czoło, policzki oraz pierś są jaskrawożółte.


Tukan wielki, tukan tokoTukan wielki, tukan toko

Ramphastos toco

Tukan wielki, tukan toko (Ramphastos toco) to gatunek ptaka z rodziny tukanów, chyba najbardziej znany przedstawiciel tej rodziny. Upierzenie czarne poza białym śliniakiem i kuprem, czerwonymi pokrywami podogonowymi, pomarańczową otoczką oczu.


TukaniecTukaniec

Baillonius bailloni

Tukaniec (Baillonius bailloni) to ptak zaliczany do rodziny tukanów. Upierzenie oliwkowe z wierzchu, głowa żółta z czerwoną otoczką żółtych oczu. Grzbiet czerwony. Dziób duży, zagięty w dół, z czerwonymi smugami u nasady.

Inne gatunki

 • andotukan czarnogłowy (Andigena cucullata)
 • andotukan niebieski (Andigena hypoglauca)
 • andotukan pstrodzioby (Andigena laminirostris)
 • andotukan czarnodzioby (Andigena nigrirostris)
 • pieprzojad andyjski (Aulacorhynchus coeruleicinctis)
 • pieprzojad amazoński (Aulacorhynchus derbianus)
 • pieprzojad czerwonorzytny (Aulacorhynchus haematopygus)
 • pieprzojad żółtobrewy (Aulacorhynchus huallagae)
 • pieprzojad zmienny (Aulacorhynchus sulcatus)
 • arasari amazoński (Pteroglossus azara)
 • arasari rdzawoszyi (Pteroglossus bitorquatus)
 • arasari brązowouchy (Pteroglossus castanotis)
 • arasari płomienny (Pteroglossus frantzii)
 • arasari żółtobrzuchy (Pteroglossus inscriptus)
 • arasari czarnogłowy (Pteroglossus viridis)
 • tukan czarnodzioby (Ramphastos ambiguus)
 • tukan górski (Ramphastos brevis)
 • tukan zielonodzioby (Ramphastos dicolorus)
 • tukan żółtogardły (Ramphastos vitellinus)
 • tukanik gujański (Selenidera culik)
 • tukanik brazylijski (Selenidera gouldii)
 • tukanik plamodzioby (Selenidera maculirostris)
 • tukanik żółtolicy (Selenidera nattereri)
 • tukanik czarnopierśny (Selenidera reinwardtii)
 • tukanik złotouchy (Selenidera spectabilis)

Występowanie i środowisko

Występują w Ameryce Środkowej i Południowej. Żyją wyłącznie w środowisku leśnym.

Tryb życia i zachowanie

Są towarzyskie i hałaśliwe. Żyją w małych stadach. Ptaki iskają się nawzajem długimi dziobami. Tukany nierzadko poddają się zabawom. Dla przykładu lubią przerzucać sobie owoce, spychać się z gałęzi.

Morfologia i anatomia

Język jest długi (nawet 15 cm), wąski i spłaszczony. Zewnętrzny palec zwrotny. Skrzydła są krótkie i zaokrąglone. Kręgi w dolnym odcinku kręgosłupa mają unikalną budowę, co umożliwia ptakom zagięcie ogona do przodu nad grzbietem.

Rozmnażanie

Gniazdują w dziuplach, nie wyściełając ich. Samice składają 1-5 białych jaj. Wysiaduje samica i samiec przez 16 dni. Pisklęta są nagie. Młode przebywają w dziupli 6-7 tygodni. Dziób osiąga swój pełny kształt dopiero po kilku miesiącach.

Pożywienie

Odżywiają się owocami i jagodami, owady, pająki i inne małe zwierzęta, ptaki i jaja ptaków. Piją wodę z zagłębień drzew.

Ochrona i zagrożenia

Zagrożonym gatunkiem z tej rodziny jest pieprzojad żółtobrewy.
© medianauka.pl, 2014-01-07, RODZ-182 

Najmniejsze ptaki na świecie

Najmniejsze ptaki na świecie

Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?

Największe ptaki na świecie

Największe ptaki na świecie

Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?
Polecamy w naszym sklepie

Kubek zwierzęta Bałtyku
Księga zwierząt niemalże niemożliwych
Montessori - Zwierzęta
kolorowe skarpetki góra lodowa
Mapa świata Puzzle
Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2021 r.