Zimorodek (zwyczajny)

Zimorodek (Alcedo atthis) to jeden z najbarwniej upierzonych krajowych ptaków. Samiec nie różni się od samicy. Ma krępą budowę ciała, długi dziób,krótki ogon i bardzo krótkie, czerwone nogi. W upierzeniu głowa i grzbiet są ciemnozielone z niebieskim połyskiem metalizującym, błękitny środek grzbietu i sterówki, zewnętrzne chorągiewki zielone, spód jest cynamonowy. Na policzkach plama pomarańczowa i biała. Samiec i samica są podobnej wielkości.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Zimorodek (zwyczajny) (Alcedo atthis)

© Fabio Lotti - Fotolia.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko PL

Środkowa i południowa Europa, północna Afryka, Azja aż do Indii, Archipelag Malajski. Przebywa w pobliżu zbiorników wodnych, najchętniej nad rzekami z rwącą wodą z porośniętymi krzewami i drzewami brzegami. Granica pionowego występowania to 2000 m n.p.m.

Tryb życia i zachowanie

Nie odbywa regularnych wędrówek. Zimuje nad nie zamarzającymi rzekami, część przenosi się na południe. Lubi przesiadywać nad wodą. Lot szybki, prostoliniowy, tuż nad wodą.

Głos jest gwiżdżący "tije".

Morfologia i anatomia

Jajo jerzyka ilustruje poniższy rysunek. Średnie wymiary: 22,6 mm × 18,8 mm.

jajo jerzyka

Pożywienie

Zjada głównie małe rybki, na które czatuje na gałęzi. Nurkuje po nie pod wodę. Pod wodą przebywa krótko. Zjada też wodne owady.

Rozmnażanie

Gniazdo zakłada w norze w urwistym brzegu, czasem daleko od wody. Zimorodek buduje ją sam, od kilku dni do kilku tygodni. Korytarz o szerokości 11-20 cm w skarpie jest poziomy i ma długość od 20 cm do nawet 1 m. Na końcu korytarza znajduje się bardziej przestronna komora lęgowa. Wyprowadza 1, rzadko 2 lęgi w roku. Samica składa 6-8 jaj zaraz na początku kwietnia na ziemi lub ościach ryb. Jaja wysiaduje samiec i samica przez 19-21 dni. Pisklęta karmione są rybami. Po 22-27 dniach młode opuszczają gniazdo.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych. W Polsce jest objęty ochroną gatunkową.

Pytania

Pytania

Jakiego koloru jest upierzenie zimorodka?

Z wierzchu zimorodek ma ciemnozielone upierzenie z niebieskim połyskiem z metalicznym połyskiem. Grzbiet i sterówki są intensywnie błękitne.




Kalendarz przyrody

123456789101112

Opis

           Zimorodki mają okres lęgowy.
           Trwają zaloty u zimorodków. Samiec nawołuje samicę, która podlatuje do samczyka. Ten rzuca się za nią w powietrze i ją przez chwilę ściga. Potem powraca na swoje miejsce.
           zimorodki zaczynają migrować. Niektóre odlatują na północ, inne przylatują z północy.
Pokaż tylko bieżące wydarzenia


Pokrewne gatunki ptaków


Kolorowe ptaki Polski
W Polsce wbrew powszechnej opinii gniazdują ptaki o jaskrawych i ciekawych barwach, dość często prezentujące całą gamę kolorów. Oto nasza lista.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.73 / 69.1%
2024-01-18



© medianauka.pl, 2013-05-19, GAT-528




©® Media Nauka 2008-2023 r.