Zimorodki

Zimorodki, zimorodkowate (Alcedinidae) to rodzina ptaków z rzędu kraskowatych. Rodzina ta liczy dziś 17 rodzajów i 97 gatunków. W Polsce żyje 1 gatunek, odnotowano także drugi - rybaczka srokatego.

Wszystkie gatunki charakteryzuje krępa budowa ciała, duża głowa i długi, silny dziób. Ogon i skrzydła są krótkie, nogi bardzo krótkie. Zwykle jaskrawo ubarwione. Wierzch ciała jest zwykle ubarwiony na niebiesko, spód czerwonawy. Samce są nieco większe od samic, ale upierzenie jest zwykle takie samo.

Występowanie i środowisko

Występują prawie na całej kuli ziemskiej poza polarnymi rejonami. Największe zróżnicowanie gatunków jest na Nowej Gwinei i okolicznych wyspach. Żyją w pobliżu zbiorników wodnych, żyją w lasach równikowych, zajmują też ogrody, lasy górskie, pustynie i półpustynie, oceaniczne wyspy.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzą zwykle samotniczy tryb życia. Niektóre zimorodki potrafią wyjąć zdobycz z głębokości 2 m pod wodą, rzucając się w wodę z wysokości 2-3 m. Z wody wydostaje się trzepocząc skrzydłami prawie po tym samym torze, po którym wpadał do wody. Podczas godów przejawiają zachowania terytorialne.

Morfologia i anatomia

Zimorodkowate mają bardzo dobry wzrok. W siatkówce znajdują się dwie jamki z gęsto upakowanymi czopkami. Pola widzenia obu oczu zachodzą na siebie, co umożliwia widzenie trójwymiarowe. Jedna jamka widzi stereoskopowo z przodu, druga obejmuje pole widzenia z boku. Oczy rybaczka popielatego są czułe na bliski ultrafiolet. Podczas nurkowania zimorodki zasłaniają oczy trzecią powieką, którą nazywamy migotką lub błoną migawkową.

Rozmnażanie

Zimorodki są monogamiczne. Gnieżdżą się w norach samodzielnie wygrzebanych w skarpie, termitierach lub dziuplach. Samica składa zwykle od 2 do 4 białych jaj. Gatunki tropikalne nawet 10 jaj. Wysiaduje je samiec i samica przez 18-22 dni. Pisklęta są gniazdownikami. Przebywają w gnieździe około 20-30 dni.

Pożywienie

Zjadają pokarm zwierzęcy: naziemne stawonogi, małe kręgowce, są to na ogół owady wodne i ryby. Zdobycz najczęściej wyławiają z wody.

Ochrona i zagrożenia

Krytycznie zagrożone są gatunki: łowczyk rudobrewy (Todirhamphus gambieri) i łowczyk maskowy (Todirhamphus godeffroyi), sterowik wstęgosterny (Tanysiptera ellioti) jest zagrożony, 9 innych gatunków ma status narażony.

Wykresy poniżej przedstawiają strukturę zagrożenia wymarcia gatunków z danej rodziny. Pierwszy diagram uwzględnia gatunki, których nie opisano w naszym serwisie (jeżeli taka sytuacja ma miejsce), drugi diagram uwzględnia wyłącznie gatunki, które opisano w portalu, trzeci diagram uwzględnia tylko gatunki rodzime.

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie wymienione gatunki rodziny)

Struktura zagrożenia wymarciem
(wszystkie opisane w serwisie gatunki rodziny)


Jeżeli chcesz się więcej dowiedzieć o statusach zagrożenia wymarciem i zapoznać się z opisami poszczególnych statusów, kliknij tutaj.


Gatunki

To wykaz gatunków, przynależących do danej rodziny:


Inne gatunki

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

           Zimorodki mają okres lęgowy.
           Trwają zaloty u zimorodków. Samiec nawołuje samicę, która podlatuje do samczyka. Ten rzuca się za nią w powietrze i ją przez chwilę ściga. Potem powraca na swoje miejsce.
           zimorodki zaczynają migrować. Niektóre odlatują na północ, inne przylatują z północy.

Oznaczenia

Poniżej przedstawiamy opis zastosowanych oznaczeń gatunków.

Występowanie w Polsce

PL
- gatunek zaobserwowany w Polsce w stanie dzikim po 1950 r.
PL - wtórnie
- gatunek introdukowany w Polsce rozmyślnie lub przypadkowo, tworzący stałe populacje.
PL - obserwacje dawne
- gatunek obserwowany ostatnio w Polsce w latach 1801-1950.
PL - hodowla
- gatunek hodowlany.

Liczebność

Podana liczba oznacza liczbę zwykle szacowaną samców lub par lęgowych obserwowanych w Polsce w ciągu roku (dotyczy gatunków lęgowych w Polsce).

Bardzo liczny
- 3 000 001 - 30 000 000
Liczny
- 300 001 - 3 000 000
Średnio liczny
- 30 001 - 300 000
Nieliczny
- 3001 - 30 000
Bardzo nieliczny
- 301 - 3 000
Skrajnie nieliczny
- 1 - 300

Status

Lęgowy
- gniazduje regularnie na dyżym obszarze kraju.
Lęgowy sporadycznie
- gniazduje sporadycznie w kraju lub tylko lokalnie.
Przelotny/przylatujący
- gatunek regularnie stacjonuje w kraju podczas swoich przelotów lub przylatuje na zimowiska.
Zalatujący
- gatunek pojawiający się w Polsce nieregularnie.
Zalatujący wyjątkowo
- gatunek pojawiający się wyjątkowo w kraju (poniżej 5 obserwacji).

 ! 
- gatunek ujęty w Załączniku i Dyrektywie Ptasiej (2009/147/WE z 30-11-2009 w sprawie ochrony dzikiego ptactwa), wskazującej na gatunki podlegające wraz z siedliskami szczególnej ochronie.


Powiązane quizy

Ptaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
20.95 / 69.83%
2024-01-18



Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN — Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek — Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 http://listaptakow.eko.uj.edu.pl/

Kolorowe ptaki Polski
W Polsce wbrew powszechnej opinii gniazdują ptaki o jaskrawych i ciekawych barwach, dość często prezentujące całą gamę kolorów. Oto nasza lista.
Czy ptaki się kąpią?
Zimą często dokarmiamy nasze ptaki. Czy jednak równie dobrze pamiętamy o nich latem? Wówczas również można im pomóc przetrwać trudne okresy suszy i wysokich temperatur.
Czy tylko kukułki podrzucają swoje jaja?
To, co robi kukułka nosi nazwę pasożytnictwa lęgowego. Czy w świecie przyrody kukułka jest wyjątkiem, czy też jest to zjawisko spotykane także u innych gatunków?
Największe gniazda ptaków
Jak duże może być gniazdo ptaka? Jakie ptaki są rekordzistami pod tym względem? Oto krótki przegląd rekordzistów wśród ptasich budowniczych gniazd na świecie i w Polsce.
Jak dokarmiać ptaki?
Czym i jak mądrze dokarmiać ptaki, aby im nie zaszkodzić?
Najmniejsze ptaki na świecie
Jaki jest najmniejszy ptak na świecie? Jaki polski ptak jest najmniejszy?
Największe ptaki na świecie
Jaki ptak jest największy na świecie, a jaki w Polsce? Jakie gatunki są najcięższe, które mają największą rozpiętość skrzydeł i które są najwyższe?

© medianauka.pl, 2014-01-07, RODZ-168
Data aktualizacji artykułu: 2021-10-09



Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.