
Złotosłonka bengalska
Złotosłonka bengalska (Rostratula benghalensis) to jeden z dwóch przedstawicieli rodziny dziobówek (złotosłonek). Ptak ten ma dość długi, zakrzywiony ku dołowi dziób. Upierzenie jest piękne, ciemne z wierzchu, jasne od spodu ze złotym rysunkiem, najpiękniejszym na skrzydłach, gdzie wzór tworzą jasne plamki. Samica jest jaskrawo ubarwiona. Ma czerwony kołnierz, białą maskę wokół oczu. Na czubku głowy występuje złota kreska.
Występowanie i środowisko
Zamieszkuje tropikalne rejony Azji, Indonezji z Australią oraz Afryki, zawsze w pobliżu wody stojącej lub płynącej, mokradeł, torfowisk.
Tryb życia i zachowanie
Prowadzi dość skryty tryb życia. Zatrwożona, zamiera w bezruchu. Jest aktywna rano i o zmierzchu. Powadzi zwykle osiadły tryb życia, choć czasem podejmuje niedalekie wędrówki. Podczas żerowania sonduje dziobem glebę lub muł w poszukiwaniu zdobyczy. To samica broni swojego terytorium.
Pożywienie
Zjada owady i ich larwy, skorupiaki, dżdżownice, mięczaki oraz nasiona roślin.
Rozmnażanie
Samica tokuje, prezentując swoje ubarwienie i huczący głos. Samica potrafi bronić samca przed konkurencją ze strony innych samic. To samiec buduje gniazdo, wysiaduje jaja i opiekuje się pisklętami. Samica składa zwykle 4 jaja w jednym zniesieniu, ale w sezonie może mieć potomstwo z 3-4 samcami. Pisklęta są zagniazdownikami.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Ciekawostki
To samice walczą ze sobą o samce, które całkowicie przejmują na siebie opiekę nad gniazdem, jajami i pisklętami.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2015-03-13, GAT-725
Pokrewne gatunki ptaków
Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.
Które ptaki gniazdują najdalej?

Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?