Logo Media Nauka

Facebook

Złotosłonka bengalska (Rostratula benghalensis)
Samiec złotosłonki bengalskiej © panuruangjan - Fotolia.com

Złotosłonka bengalska

Złotosłonka bengalska (Rostratula benghalensis) to jeden z dwóch przedstawicieli rodziny dziobówek (złotosłonek). Ptak ten ma dość długi, zakrzywiony ku dołowi dziób. Upierzenie jest piękne, ciemne z wierzchu, jasne od spodu ze złotym rysunkiem, najpiękniejszym na skrzydłach, gdzie wzór tworzą jasne plamki. Samica jest jaskrawo ubarwiona. Ma czerwony kołnierz, białą maskę wokół oczu. Na czubku głowy występuje złota kreska.

Występowanie i środowisko

Zamieszkuje tropikalne rejony Azji, Indonezji z Australią oraz Afryki, zawsze w pobliżu wody stojącej lub płynącej, mokradeł, torfowisk.

Tryb życia i zachowanie

Prowadzi dość skryty tryb życia. Zatrwożona, zamiera w bezruchu. Jest aktywna rano i o zmierzchu. Powadzi zwykle osiadły tryb życia, choć czasem podejmuje niedalekie wędrówki. Podczas żerowania sonduje dziobem glebę lub muł w poszukiwaniu zdobyczy. To samica broni swojego terytorium.

Pożywienie

Zjada owady i ich larwy, skorupiaki, dżdżownice, mięczaki oraz nasiona roślin.

Rozmnażanie

Samica tokuje, prezentując swoje ubarwienie i huczący głos. Samica potrafi bronić samca przed konkurencją ze strony innych samic. To samiec buduje gniazdo, wysiaduje jaja i opiekuje się pisklętami. Samica składa zwykle 4 jaja w jednym zniesieniu, ale w sezonie może mieć potomstwo z 3-4 samcami. Pisklęta są zagniazdownikami.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

To samice walczą ze sobą o samce, które całkowicie przejmują na siebie opiekę nad gniazdem, jajami i pisklętami.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2015-03-13, GAT-725
Pokrewne gatunki ptaków

Złotosłonki, dziobówki
Złotosłonki, dziobówki

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.

Nie posiadamy w naszej bazie innych gatunków zwierząt z tej samej rodziny.

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.