Żagwiowate

Żagwiowate (Polyporaceae) to rodzina grzybów z rzędu żagwiowców.

Gatunki

To atlas z wykazem gatunków, przynależących do danej rodziny. Aby wyświetlić tylko polskie gatunki, użyj filtra Ukryj obce gatunki, który znajdziesz w panelu bocznym. Możesz także użyć innych ciekawych filtrów, dzięki którym wyświetlisz gatunki z określonego kontynentu, o określonym statusie zagrożenia wyginięciem lub w oparciu jeszcze o inne kryteria. Nasz atlas zawiera karty opisów gatunków wraz ze zdjęciami. Kliknij na nazwę gatunkową lub miniaturę zdjęcia, aby się dowiedzieć czegoś więcej na temat danego gatunku.


Hubiak pospolityHubiak pospolity PL

Fomes fomentarius

Hubiak pospolity (Fomes fomentarius) to gatunek niejadalnego grzyba z rodziny żagwiowatych o przyjemnym, grzybowym zapachu i gorzkim smaku.


Wrośniak garbatyWrośniak garbaty PL

Tramestes gibbosa


Wrośniak różnobarwnyWrośniak różnobarwny PL

Trametes versicolor

Wrośniak różnobarwny (Trametes versicolor) to gatunek niejadalnego grzyba, huby z rodziny żagwiowatych bez wyraźnego smaku i zapachu. Charakteryzuje się zmiennym kształtem i ubarwieniem.


Żagiew łuskowataŻagiew łuskowata PL

Polyporus squamosus

Żagiew łuskowata (Polyporus squamosus) to gatunek jadalnego grzyba z rodziny żagwiowatych o smaku i zapachu mąki.


Żółciak siarkowyŻółciak siarkowy PL

Laetiporus sulphureus

Żółciak siarkowy (Laetiporus sulphureus) to gatunek jadalnego grzyba z rodziny żagwiowatych. To przykład jadalnej huby. Ma kwaskowaty smak, gorzki u starych owocników.

Inne gatunki

  • twardziak łuskowaty (Lentinus lepideus)
  • łyczak tygrysowy (Lentinus tigrinus)
  • żagiew włosistobrzega (Polyporus arcularius)
  • żagiew brunatna (Polyporus badius)
  • żagiew zimowa (Polyporus brumalis)
  • żagiew orzęsiona (Polyporus ciliatus)
  • żagiew zmienna (Polyporus leptocephalus)
  • żagiew morwowa (Polyporus mori)
  • żagiew bulwiasta (Polyporus tuberaster)

Kalendarz przyrody

Poniższy kalendarz zawiera wszystkie gatunki, które nie znalazły się w opisie żadnego rodzaju. Każdy rodzaj zawiera niezależny kalendarz przyrody.

123456789101112

Opis

Hubiak pospolity: Okres występowania owocników huby o nazwie hubiak pospolity.
Wrośniak garbaty: Okres występowania owocników wrośniaka garbatego.
Wrośniak różnobarwny: Okres występowania owocników wrośniaka różnobarwnego.
      Żagiew łuskowata: Okres występowania owocników żagwi łuskowatej.
        Żółciak siarkowy: Okres występowania owocników żółciaka siarkowego.
Pokaż tylko bieżące wydarzeniaBibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • Hanna Kwaśna, Piotr Łakomy - Poradnik leśnika - Atlas hub, 978-83-7763-336-6, Multico 2015

Jak postępować przy zatruciu grzybami?

Jak postępować przy zatruciu grzybami?

Zatrucie grzybami może bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Jak postępować w takim przypadku? Jak udzielić choremu pomocy?

Co to jest huba? Czy jest jadalna?

Co to jest huba? Czy jest jadalna?

Czy huby to wyodrębniony takson z królestwa grzybów? Czy to grzyby jadalne, czy też trujące? Do czego wykorzystuje się huby?

Grzyby pod ochroną

Grzyby pod ochroną

W Polsce 54 gatunków grzybów wielkoowocnikowych podlega ochronie ścisłej, wraz z grzybami zlichenizowanymi (porosty) to 232 gatunki. Ochrona gatunkowa częściowa obejmuje 63 (90 z porostami) gatunków grzybów.

Grzyby marynowane w occie

Grzyby marynowane w occie

Grzybki marynowane w occie to doskonały sposób na zachowanie smaku grzybów na długi czas. Marynowanie w occie nadaje grzybom specyficzny smak. Stają się doskonałą przekąską i dodatkiem do innych potraw.

Jak suszyć grzyby?

Jak suszyć grzyby?

Suszenie grzybów to jeden ze sposobów ich konserwowania, bardzo popularny wśród grzybiarzy. Suszenie nadaje grzybom nie tylko trwałość, ale dodaje im także aromatu i nie pozbawia ich przy tym wartości odżywczych.

Jak zbierać grzyby?

Jak zbierać grzyby?

Czy przy grzybobraniu należy się kierować jakimiś zasadami? Czy wykręcać grzyby, czy też ścinać je nożykiem? Używać kosza czy reklamówki? Oto garść porad dla grzybiarzy.

Mikoryza

Mikoryza

Mikoryza jest to zjawisko współżycia grzybów z korzeniami, a nawet nasionami roślin naczyniowych.

Gdzie na grzyby? Występowanie i mapa grzybów

Gdzie na grzyby? Występowanie i mapa grzybów

Gdzie się najlepiej wybrać na grzyby? Kiedy? W jakiej części Polski szukać? Nie wystarczy się wybrać zwyczajnie do lasu. Trzeba wiedzieć jeszcze kiedy i gdzie.

Grzyby trujące

Grzyby trujące

Grzyby mogą zabić. Najgroźniejsze są muchomory, a wśród nich muchomor sromotnikowy i jadowity. dlatego zbieranie grzybów jest dla ludzi odpowiedzialnych.

Grzyby jadalne

Grzyby jadalne

Grzyby spożywa się od niepamiętnych czasów. Są elementem składowym wielu przepisów. Są zwykle dodatkiem do potraw, przyprawą, która nadaje specyficzny smak i zapach sosom, jajecznicy, bigosowi, sałatkom.


© medianauka.pl, 2021-02-21, RODZ-1589Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
©® Media Nauka 2008-2023 r.