Co nowego w naszym portalu?

Co u nas słychać? Przeczytasz tutaj o dodanych materiałach edukacyjnych, artykułach, wiadomościach, testach, quizach i ćwiczeniach, filmach, a także ostatnio zmodyfikowanych treściach.

Najnowsze artykuły

Oto wykaz ostatnio dodanych lub zmodyfikowanych dwudziestu artykułów.

Czy można spowolnić fotony?
Fotony są składnikiem światła. Wiemy że poruszają się ze stałą prędkością światła, która jest uniwersalną stałą fizyczną. Czy istnieje możliwość spowolnienia fotonów?
Dlaczego gwiazdy zataczają okręgi wokół Gwiazdy Polarnej?
Dlaczego na zdjęciach nieba nocnego z długim czasem naświetlania gwiazdy wydają się krążyć wokół Gwiazdy Polarnej?
Astronomia
Astronomia – to dziedzina nauki, zajmująca się badaniem ciał niebieskich takich jak gwiazdy, planety, mgławice, galaktyki, komety, asteroidy itp. oraz zjawisk, które zachodzą w kosmosie.
Selen
Selen (Se) to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 34, niemetal należący do grupy tlenowców. Występuje w kilku odmianach alotropowych. W małych ilościach jest niezbędny dla funkcjonowania organizmu.
Bar
Bar (Ba) to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 56, należący do grupy berylowców, metal ziem alkalicznych.
Prawo Gaussa
Strumień indukcji elektrycznej przez dowolną powierzchnię zamkniętą jest równy całkowitemu ładunkowi zawartemu wewnątrz tej powierzchni.
Kilowatogodzina
1 kWh oznacza ilość energii, jaką zużywa urządzenie o mocy 1000 W w ciągu jednej godziny.
Mion
Mion jest to cząstka elementarna z grupy leptonów. Cząstka ta przypomina własnościami elektron, choć jest od niego cięższa i jest nietrwała.
Kobalt
Kobalt (Co) to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 27, trudno topliwy metal, odporny chemicznie.
Pas Kuipera
Pas Kupiera jest to część Układu Słonecznego poza orbitą Neptuna na odległość od 30 do około 50-55 AU od Słońca, zawierający ogromną liczbę niewielkich obiektów.
Protaktyn
Protaktyn (Pa) to promieniotwórczy pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 91 z szeregu aktynowców.
Moc prądu
Moc prądu, moc elektryczna jest to w przypadku prądu stałego iloczyn pracy prądu elektrycznego (energii elektrycznej) do czasu, w jakim ta praca została wykonana.
Strumień magnetyczny
Strumień pola magnetycznego, strumień magnetyczny jest to iloczyn skalarny wektora indukcji magnetycznej i wektora powierzchni, przez którą ten strumień przenika.
Mechanika płynów
Mechanika płynów obejmuje kilka dziedzin fizyki. Są to: hydrostatyka, aerostatyka, hydrodynamika.
Frans
Frans (Fr) to pierwiastek chemiczny o liczbie atomowej 87, należący do grupy litowców, ostatni z metali alkalicznych.
Gradient
Wektor gradientu wskazuje kierunek największego wzrostu funkcji w danym punkcie, natomiast długość tego wektora opisuje wielkość tego wzrostu.
Aberracja sferyczna
Aberracja sferyczna jest to jedna z wad układów optycznych, polegająca na różnym załamywaniu się promieni światła w zależności od kata padania w różnych odległościach od osi optycznej układu.
Przeliczanie jednostek energii
Kalkulator jednostek - Przeliczanie jednostek energii. Program online umożliwia przeliczanie dowolnych jednostek energii. Program uwzględnia układ SI, CGS, anglosaski, a także różnego rodzaju przedrostki.
Prawo Ohma
Prawo Ohma to podstawowe prawo obwodów elektrycznych. Można sformułować je w następujący sposób: natężenie prądu płynącego w przewodnika jest wprost proporcjonalne do przyłożonego napięcia.
Droga, przemieszczenie, tor ruchu
Droga, przemieszczenie, tor ruchu Są to podstawowe pojęcia w kinematyce. Za ich pomocą wraz z pojęciem czasu będziemy opisywać ruch. Istotne jest zrozumienie różnic miedzy tymi pojęciami.

Wiadomości

FESTIWAL FILMÓW NAUKOWYCH
FESTIWAL FILMÓW NAUKOWYCH w Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii CEZAMAT Politechniki Warszawskiej
Sukces polskich fizyków w badaniach nad kondensatem Bosego-Einsteina
Badania naukowców z Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk w Warszawie poszerzyły naszą wiedzę na temat kwantowych właściwości materii. W niedalekiej przyszłości ich zastosowanie pozwoli przyspieszyć rozwój nowych technologii, takich jak komputery kwantowe czy super dokładne detektory fal grawitacyjnych. Wyniki uzyskane przy udziale polskich fizyków, to osiągnięcie na skalę światową.
Zaćmienie Księżyca lipiec 2018
W dniu 27 lipca 2018 roku mieliśmy w Polsce najdłuższe zaćmienie Księżyca od 100 lat.
Stephen Hawking nie żyje

Żegnamy ikonę świata nauki. National Geographic w najbliższą niedzielę przypomni „Świat według Stephena Hawkinga”


Ostatnio dodane filmy

Ostatnio dodane filmy w naszym serwisie.




Udostępnij
©® Media Nauka 2008-2023 r.