Logo Media Nauka

Facebook

Czyż czerwony (Spinus cucullatus)
© Christophe Fouquin - stock.adobe.com

Czyż czerwony

Czyż czerwony (Spinus cucullatus) to gatunek ptaka z rodziny ziarnojadów. Samiec ma czarną głowę. Reszta upierzenia samca jest w zasadzie czerwona z czarnymi i białymi oraz pomarańczowymi elementami na skrzydłach, delikatnym ciemniejszym kreskowaniem na plecach, czarnym zakończeniem ogona i żółtawym brzuchem. Samica ma podobne skrzydła lecz reszta jest szara za wyjątkiem czerwonawej piersi. Wierzch delikatnie kreskowany. Młode podobne do samicy, jednak jeszcze mniej jaskrawo ubarwione.

Występowanie i środowisko

Gatunek ten występuje w Ameryce Południowej w Wenezueli, w Trynidadzie i Tobago, Puerto Rico i na kilku innych wyspach.

Tryb życia i zachowanie

Brak danych.

Morfologia i anatomia

Długość ciała wynosi 10-11 cm.

Ochrona i zagrożenia EN

Gatunek ten jest zagrożony wyginięciem - przypisuje się mu bardzo wysokie ryzyko wymarcia w stanie dzikim w niedalekiej przyszłości. Ma status EN w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Zdjęcia - galeria


© medianauka.pl, 2020-01-14, GAT-3238
Pokrewne gatunki ptaków

ikonaCzyż mały
Spinus psaltria
ikonaCzyż żółtobrzuchy
Spinus xanthogastrus
Ziarnojady, łuszczaki
Ziarnojady, łuszczaki

Zobacz inne gatunki
z tej rodziny.Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN - Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 IUCN
  • Mielczarek Paweł, Kuziemko Marek - Kompletna lista ptaków świata, Wydział Biologii : Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego 2019 link tutaj
  • Martyn Kenefick, Robin Restall, Floyd Hayes - Birds of Trinidad & Tobago, ISBN 978-1-4729-4152-7, HELM 2019

Niektóre treści nie są dostosowane do Twojego profilu. Jeżeli jesteś pełnoletni możesz wyrazić zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W ten sposób będziesz miał także wpływ na rozwój naszego serwisu.
© ® Media Nauka 2008-2020 r.