
Dubelt
Dubelt (Gallinago media) to ptak z rodziny bekasowatych. Brak dymorfizmu płciowego. Upierzenie brązowe z ciemnymi plamkami. Ogon rudawy z jasnymi bokami, spód biały. Głowa z wierzchu jest czarnobrązowa ze smugą pośrodku. Nad oczyma biegną również jasne smugi. Dziób długi, brązowawy z ciemnym końcem. Nogi są szare.
Występowanie i środowisko PL
Dubelt występuje na wilgotnych łąkach, bagnach Europy i Azji. Zimuje w Afryce i w Azji. W Polsce jest nieliczny. gniazduje u nas w północno-wschodniej części kraju.
Tryb życia i zachowanie
To ptak wędrowny. Przyloty już w końcu marca, aż do maja. Odloty trwają od lipca do listopada.
Morfologia i anatomia
Długość ciała wynosi 28-30 cm, ciężar 180-250 g.
Pożywienie
Poluje na bezkręgowce.
Rozmnażanie
Toki samców odbywają się nocą, gromadnie. Gniazdo buduje w suchym miejscu na ziemi. Samica składa 4 jaja 1-2 razy w roku, na początku maja i w lipcu. Jaja wysiaduje samica przez 22-24 dni. Samiec pomaga w opiece nad młodymi, które w 4-5 tygodniu życia uzyskują zdolność do lotu.
Ochrona i zagrożenia NT
Gatunek ten bliski zagrożenia wymarciem. Ma status NT w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Zdjęcia - galeria
© medianauka.pl, 2018-11-28, GAT-6518 OpisKalendarz przyrody
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 ◂ ● ● Przylot do kraju dubelta. ● ● Okres rozrodu dubeltów. ◂ ● ● ● ▸ Dubelty odlatują do Afryki.
Pokrewne gatunki ptaków
Które ptaki gniazdują najdalej?

Bieguny to rejony o ekstremalnych warunkach pogodowych. Jak daleko w tych warunkach ptaki mogą się rozmnażać i wysiadywać jaja?