Fenek pustynny

Fenek pustynny lub fenek (Fennecus zerda) to gatunek ssaka z rodziny psów. To najbardziej znany lisek pustynny. Lis ten ma bardzo jasną, rudawą, kremową lub prawie białą sierść, która na brzuchu jest jaśniejsza. Futerko jest miękkie i jedwabiste. Ogon ma czarne zakończenie. Cechą charakterystyczną są ogromne uszy. Stopy są porośnięte włosami.

Zdjęcia – galeria

W galerii publikujemy zdjęcia, grafiki i mapy związane z danym gatunkiem. Klikając na dowolną ikonkę podglądu grafik na końcu galerii, możesz zobaczyć prezentowane tu materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Fenek pustynny (Vulpes zerda)

© JUAN CARLOS MUNOZ – stock.adobe.com


Kliknijk na dowolną miniaturę grafiki aby zobaczyć materiały w trybie prezentacji multimedialnej.

Występowanie i środowisko

Fenek zasiedla obszary pustynne Półwyspu Arabskiego i obszary suche północnej Afryki, włączając w to Saharę.

Tryb życia i zachowanie

Jest aktywny w nocy. W dzień chowa się do nory, które sam buduje. Robi to wyjątkowo szybko. Jest ruchliwy i skoczny, jest też bardzo płochliwy. Prawdopodobnie może się obyć długo bez wody, gdyż zapuszcza się daleko w głąb pustyni. Przebywa w gromadach. Nory fenków, często ze sobą połączone, są bardzo czyste i dobrze wymoszczone. Ruchy fenka przypominają bardziej ruchy kotów niż psów.

Morfologia i anatomia

Lis fenek dorasta do 30-40 cm długości ciała, dodatkowo długość ogona wynosi 17-30 cm. Osiąga ciężar do 1,5 kg. Wysokość w kłębie wynosi zaledwie 20 cm. Uszy mają od 8 do nawet 18 cm długości.

Pożywienie

Fenek poluje na małe gryzonie, ptaki, jaja, jaszczurki, owady (szarańcze, chrząszcze), a także pokarm roślinny. Fenki mogą się obywać bez wody przez dłuższy czas. Ulubiona zdobycz fenka to stepówka - ptak przypominający gołębia. Największą ilość zdobywanego pokarmu stanowią owady.

Rozmnażanie

Ciąża trwa 50 dni. Samica rodzi w jednym miocie 2-5 młodych. Noworodek waży zaledwie 25-28 g i ma 10 cm długości, w tym 5 cm przypada na ogon.

Lis ten ma brutalny zwyczaj. Gdy młode samce dorastają kopulują ze swoją matką.

Ochrona i zagrożenia LC

Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.

Ciekawostki

Jest najmniejszym przedstawicielem rodziny psów. To jednocześnie największy drapieżnik Sahary.

Młode fenki oswaja się. Są też hodowane w prywatnych mieszkaniach.

Synonimy

W literaturze można spotkać następujące synonimy dla określenia nazwy tego gatunku:

Pytania

Pytania

Czy można oswoić fenka?

Można. Ten lis pustynny, szczególnie młody daje się oswoić. Jednak to dzikie zwierzę, które nie zostało udomowione, więc trzymanie fenka w domu jest męczarnią dla zwierzęcia, a także kłopotliwe dla właściciela. Fenki znaczą otoczenie silnie skondensowanym moczem o intensywnym zapachu, którego trudno się pozbyć. Jego dieta powinna być zbliżona do naturalnej, karmy dla psów nie nadają się do tego celu.

Ile kosztuje fenek?

To wydatek około 2 tysięcy funtów brytyjskich. W Polsce nie oferuje się fenków w sprzedaży lub dzieje się to bardzo rzadko. Zdecydowanie odradzamy zakup tego liska.Pokrewne gatunki ssaków


Ile śpią ssaki?
Ssaki potrafią przesypiać w głębokim śnie naprawdę długi okres czasu. Jakie ssaki śpią najdłużej, a które nie potrzebują zbyt wiele snu?
Najmniejszy ssak
Jakie ssaki osiągają najmniejsze rozmiary na świecie, a jakie w Polsce? Gdzie można je spotkać?
Największy ssak
Który z saków jest największy na świecie, a który w Polsce? Czy w historii żyły większe ssaki niż obecnie? Czy są to ssaki wodne czy lądowe?
Jak dużo jedzą zwierzęta?
Czy tylko człowiek bywa obżartuchem? Czy w świecie zwierząt również można znaleźć łakomczuchów? Ile pokarmu zjadają różne zwierzęta?

Powiązane quizy

Ssaki Polski — quiz

Liczba pytań: 30
Quiz szkolny
Średni wynik:
19.47 / 64.9%
2024-01-20Bibliografia

Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:

  • IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
  • pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
  • Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
  • Włodzimierz Serafiński, Ewa Wielgus-Serafińska – Ssaki zwierzęta świata, ISBN 83-01-05877-3, PWN 1988
  • Hanna i Antoni Gucwińscy – Zoologia Tom I Ssaki Część I Leksykon popularnonaukowy., ISBN 83-88988-01-8, Albatros 2003
  • Alfred Brehm – Życie zwierząt. Ssaki, PWN 1963
  • Andrzej Trepka – Rekordy zwierząt Ssaki, ISBN 83-85578-93-5, R.A.F. SCRIBA 1997

© medianauka.pl, 2013-01-04, GAT-263
Data aktualizacji artykułu: 2022-06-21
©® Media Nauka 2008-2023 r.