Lis stepowy
© Eric Gevaert - Fotolia.com
Korsak, lis stepowy (Vulpes corsac) to drapieżnik z rodziny psowatych. Jest podobny do lisa, jest jednak od niego mniejszy, jaśniej ubarwiony, ma większe kończyny i szersze uszy. Sierść na grzbiecie jest rudo-popielata, od spodu szarawa lub żółta. Koniec ogona jest ciemny. Jest odporny na brak wody.
Występowanie i środowisko
Azja. Zamieszkuje pustynne tereny. Gdy liczebność tego gatunku rośnie pojawia się także w lasostepach. Jest liczny na terenie podgórzystym. Unika lasów, pól uprawnych i sąsiedztwa ludzi.
Tryb życia i zachowanie
Jest ostrożny. Aktywny nocą. Nory kopie rzadko. Zwykle zajmuje nory po innych ssakach, najczęściej po borsukach. Czasem robi zapasy pokarmu. Nie potrafi chodzić po śniegu.
Pożywienie
Drobne gryzonie, ptaki, jaja, padlina, owoce.
Rozmnażanie
Ruja przypada na styczeń i luty. Ciąża trwa 60 dni, po której samica rodzi 2-11 młodych. Pozostają z matką długo, bo nawet do jednego roku.
Ochrona i zagrożenia LC
Gatunek ten nie jest zagrożony wymarciem. Ma status LC w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych.
Pokrewne gatunki ssaków
- lis rudy (Vulpes vulpes)
- fenek pustynny (Vulpes zerda)
- lis afgański (Vulpes cana)
- lis bengalski (Vulpes bengalensis)
- lis długouchy (Vulpes macrotis)
- lis piaskowy (Vulpes rueppellii)
- lis polarny (Vulpes lagopus)
- lis przylądkowy (Vulpes chama)
Powiązane quizy
Bibliografia
Wykaz całej bibliografii dla wszystkich artykułów opublikowanych w niniejszym serwisie znajduje się w odnośniku w stopce. Poniżej znajduje się wykaz publikacji, które w szczególności były wykorzystywane w przygotowaniu niniejszego artykułu:
- IUCN – Czerwona Księga Gatunków Zagrożonych, ISSN 2307-8235 https://www.iucnredlist.org
- Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska-Jurgiel, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz – Polskie nazewnictwo ssaków świata, 978-83-88147-15-9, Muzeum i Instytut Zoologii PAN 2015
- pod red. Kazimierza Kowalskiego – Mały słownik zoologiczny - ssaki, Wiedza Powszechna 1975
© medianauka.pl, 2013-03-23, GAT-373